Magazyn koscian.net
16 maja 2011Krzyż zasługi dla 100-letniej pianistki
Pianistka Izabella Zielińska odebrała z rąk wojewody Piotra Florka Złoty Krzyż Zasługi, przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zasługi w kultywowaniu tradycji muzycznych. Świadkami tej uroczystości byli m.in. burmistrz Kościana Michał Jurga i rodzina jubilatki. Kościaniankę odznaczono za działalność na rzecz rozwoju muzyki oraz długoletnią pracę pedagogiczną
Odnotujmy, że Złoty Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Warto przypomnieć, że w grudniu 2010 r. z okazji setnych urodzin pianistki w Kościańskim Ośrodku Kultury zorganizowano jubileuszowy koncert. Właśnie podczas tej uroczystości jubilatka odebrała srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu zasług w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej i pedagogicznej. Mimo tak sędziwego wieku Izabella Zielińska nadal zaangażowana jest w działalność Wielkopolskiego Studium Muzycznego w Poznaniu, którego jest współzałożycielką.
Odnotujmy, że Jadwiga Izabella Zielińska urodziła się 10 grudnia 1910 r. w Klimkówce. Jest pedagogiem muzycznym, pianistką, córką Stanisława Ostaszewskiego, ziemianina i promotora nowych technologii przemysłowych oraz Anieli z Sękowskich. Po ojcu, wiolonczeliście, odziedziczyła zamiłowania muzyczne. Ukończyła szkołę podstawową w Sanoku. Maturę zdała w 1929 r. w liceum humanistycznym sióstr Urszulanek we Lwowie, pobierając jednocześnie lekcje u pianistki Klaudii Rylskiej. Ze złotym medalem i dyplomem za grę na fortepianie ukończyła belgijski Wavre-Notre Dame. W 1931 r. zdała egzaminy przed komisją Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii i Brukseli i rozpoczęła studia muzyczne u Bronisława Poźniaka. W 1935 r. zdała egzamin państwowy, a trzy lata później podjęła studia muzykologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które przerwał wybuch wojny. Przed II wojną światową występowała z recitalami w radiu wrocławskim, warszawskim i krakowskim. Koncertowała w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Za granicą występowała pod pseudonimem Iza Ostoia z powodów trudności z wymawianiem nazwiska Ostaszewska. W 1942 wyszła za mąż za Bogdana Zielińskiego, z którym doczekała się pięciorga dzieci. Pod koniec okupacji rodzina Zielińskich osiadła na stałe w Kościanie. Od 1943 r., mimo zakazu, potajemnie nauczała gry na fortepianie. W 1946 r., w wyniku nostryfikacji, otrzymała prawo do nauczania w szkołach muzycznych wszystkich szczebli. Wykształciła ponad 200 uczniów. W latach 1950-1983 pracowała jako pedagog w kościańskim punkcie Spółdzielni Pedagogów Muzyków w Poznaniu. Mimo przejścia na emeryturę nadal żyje muzyką. Wraz z mężem przetłumaczyła ,,ABC Pianisty’’ prof. Bronisława Poźniaka z języka niemieckiego, które ukazało się drukiem w 1992 r.
Za zasługi na polu muzycznym była wielokrotnie odznaczana. W 1991 r. została laureatką Nagrody Twórczej Miasta Kościana, a w 2001 r. – z okazji 90. urodzin – otrzymała Medal 600-lecia Odnowienia Praw Miejskich. (kar)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
ciekawy i bogaty życiorys. 200 lat życzę !