Magazyn koscian.net
24 Kwi 2017Książka o medykach
„Służba zdrowia w Czempiniu wczoraj i dziś”, to najnowsza książka Stanisława Wiśniewskiego. Regionalista poświęcił publikację medykom związanym z gminą Czempiń. - Warto było pokłonić się tym ludziom - mówi
- Pomysł na napisanie książki poświęconej medykom, którzy pracowali i pracują w gminie Czempiń zrodził się dwa lata temu. Wcześniej ukazały się publikacje poświęcone: kolejarzom, chórzystom, harcerzom, sportowcom. Doszedłem do w wniosku, że dlaczego nie docenić też w ten sposób lekarzy i pielęgniarki – wyjaśnia Stanisław Wiśniewski.
Regionalista zaczął zbierać materiały. Rozmawiał z przedstawicielami zawodów medycznych i sięgał do materiałów archiwalnych. W jego ręce trafiły liczne fotografie.
- To książka wspomnieniowa z nutką historii – podkreśla Wiśniewski. - Mieliśmy tutaj ciekawych lekarzy.
Przedmową do książki jest „Przysięga Hipokratesa” zawierająca podstawy etyki lekarskiej. Nawiązują do niej także dwa następne rozdziały, czyli fragment rozmowy o misji lekarskiej z prof. Tomaszem Zdrojewskim, przewodniczącym Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk i fragment artykułu „Leczenie pacjenta – obowiązek czy przywilej lekarza” autorstwa prof. Marka Safjana.
W dalszej części autor zebrał dane o przychodniach lekarskich i gabinetach specjalistycznych, które działały i działają w Czempiniu. Kolejne rozdziały poświęca aptekarzom oraz lekarzom weterynarii i lecznicom weterynaryjnym. Zebrał także biogramy lekarzy i położnych. Niektóre z nich są obszerne. Inne to krótkie notatki z informacji zaczerpniętych z tablic nagrobkowych. Regionalista nie mógł nie wspomnieć o dr Danucie Marii Suchard-Kowalczyk, która była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego. Jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Czempiniu. W książce umieścił także krótkie biogramy położnych akuszerek: Genowefy Kuśnierczyk, która była świadkiem narodzin wielu mieszkańców ziemi czempińskiej i Anieli Jankowskiej, która pomagała mu przyjść na świat. Dwukrotnie w książce pojawia się Irena Bresińska. Stanisław Wiśniewski opracował biogram, dyplomowanej pielęgniarki odznaczonej medalem „Za Zasługi dla Ziemi Czempińskiej”. Zebrał także wspomnienia o niej, niezwykle lubianej w Czempiniu osoby.
- Zasłużyła sobie na miejsce w książce. Została doceniona przez władze gminy i społeczeństwo – mówi regionalista z Czempinia.
W publikacji coś dla siebie znajdą pasjonaci historii regionu. Jeden z rozdziałów poświęcony jest ziemianinowi z Głuchowa, który w XIX wieku walczył z cholerą. Realia pracy lekarza w połowie XX wieku oddaje fragment książki z wizyty u chorego, w którym głównymi bohaterami są dr Jan Barlitz i... rower żołnierza Wehrmachtu.
„Oddając tę publikacje do rąk czytelników, mam nadzieję, że zostanie ona przyjęta z wielką miłością i zrozumieniem dla ludzi oddanych bez reszty Służbie Zdrowia oraz instytucjom, jednostkom medycznym współpracującym w latach minionych i obecnych w naszym Mieście i Gminie Czempiń.
Składam hołd i szacunek za wiedzę, nieustanne jej kształtowanie w ratowaniu naszego zdrowia i życia – nieraz z narażeniem własnego, w czasach niespokojnych w naszej Ojczyźnie.
Zdaję sobie sprawę, że mogłem pominąć kogoś wśród wymienionych w tej publikacji - osoby czy instytucje. Jeżeli tak się stało, to zapewniam, że nieumyślnie i proszę by w takim przypadku również poczuć się odbiorcą moich podziękowań.” - napisał w posłowiu Stanisław Wiśniewski. (h)
GK 16/2017