Magazyn koscian.net
03 Mar 2015Lubiń bez gimnazjum
To już przesądzone. Mimo sprzeciwu rodziców i związków zawodowych nauczycieli, w Lubiniu zlikwidowane zostanie gimnazjum. Decyzja zapadła podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. To początek szerokiej reformy oświaty w gminie Krzywiń. - Zmiany są zwyczajnie konieczne – mówił burmistrz Jacek Nowak
Projekt uchwały dotyczący likwidacji gimnazjum w Lubiniu wywołał poruszenie. Lokalna społeczność była przeciwna takiemu rozwiązaniu. Swoją opinię wyraziła w petycjach przesłanych do Rady Miejskiej Krzywinia. Mieszkańcy Lubinia i okolicznych miejscowości zarzucili burmistrzowi działanie wbrew wcześniejszym zapowiedziom z kampanii wyborczej i działanie na szkodę dzieci. Domagali się argumentów przemawiających za taką decyzją. Swój sprzeciw wyrazili także podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Miejskiej.
W krzywińskim Domu Strażaka pojawiło się około setki rodziców uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół w Lubiniu. Krytycznie do propozycji burmistrza odniosły się także związki zawodowe nauczycieli. Rodziców i pedagogów poparli radni Teresa Klupś i Leszek Majchrzak. Oboje wnioskowali o wycofanie uchwały o likwidacji gimnazjum z porządku sesji i rozpoczęcia rozmów dotyczących planowanej reformy oświaty. Ich wątpliwości budził przede wszystkim brak konkretnych wyliczeń dotyczących skutków finansowych przedsięwzięcie.
- Oświata to sześćdziesiąt procent budżetu gminy. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ten projekt jest dobry, czy zły. Nie posiadam wszystkich danych dotyczących oświaty. Nie czuję się kompetentny, żeby podejmować taką decyzję – mówił radny Leszek Majchrzak.
Wnioski radnych o wycofanie uchwały z porządku obrad zostały odrzucone. W głosowaniu za likwidacją gimnazjum w Lubiniu opowiedziało się dziesięcioro radnych. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu było pięcioro rajców: Teresa Klupś, Leszek Majchrzak, Władysław Konieczny, Janusz Partyka i Stanisław Golak.
Likwidacja gimnazjum nastąpi przez wygaszenie. Uczniowie nie zostaną przeniesieni do innych placówek. Dokończą naukę w Lubiniu. Nie będą tam otwierane nowe oddziały. W kolejnych latach młodzież z Lubinia i okolicznych miejscowości, po ukończeniu szkoły podstawowej, będzie kontynuowała naukę w gimnazjach w Jerce i w Krzywiniu.
Rada Miejska podjęła także uchwałę dotyczącą przekształcenia Samorządowego Przedszkola w Krzywiniu. Każdy z jego oddziałów stanie się samodzielną placówką. Wszystkie siedem zostanie włączanych do szkół. Przedszkola w Krzywiniu i Świńcu przejdą pod Zespół Szkół w Krzywiniu. Oddziały w Jerce i Kopaszewie zostaną włączone do Zespołu Szkół w Jerce. Oddziały w Lubiniu i Bielewie wejdą w skład Zespołu Szkół w Lubiniu, natomiast oddział w Bieżyniu do tamtejszej Szkoły Podstawowej. Reforma oświaty obejmuje również włączenie do „podstawówki” w Bieżyniu Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łagowie.
Na tym jednak nie koniec reformowania gminnej oświaty. Kolejnym krokiem będą zmiany w Zespole Szkół w Krzywiniu. Zostaną do niego włączone: liceum ogólnokształcące, liceum ogólnokształcące dla dorosłych i zasadnicza szkoła zawodowa. Obecnie działają one w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzywiniu.
- Tworzymy cztery trwałe, stabilne i rozwojowe placówki oświatowe – podkreślał burmistrz Jacek Nowak.
Reforma ma zahamować wzrost wydatków na oświatę. Likwidacja gimnazjum w Lubiniu ma przynieść oszczędności rzędu ośmiuset tysięcy złotych. (h)
GK 8/2015
Zgłaszasz poniższy komentarz:
i znowu biedne dzieciaki będa wozone autobusem. Koszmar i idiotyzm.