Magazyn koscian.net
16 września 2014Miasto zarzuca przynętę
Zwolnienia z podatków od nieruchomości – to zdaniem władz samorządowych Kościana sposób na zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania i tworzenia nowych miejsc pracy. Jakie warunki muszą spełnić firmy, żeby móc skorzystać z takiej formy pomocy?
Patrzą z zazdrością
8,4 kilometra kw. - to powierzchnia Kościana. Terenów pod inwestycje praktycznie tutaj nie ma. Miasto dysponuje budynkiem po Reemstmie. Znajdujące się tam pomieszczenia nie cieszą się jednak zainteresowaniem firm. Utrzymywanie obiektu wiąże się z kosztami.
Władze samorządowe mogą tylko pozazdrości gminie Kościan, która trzyma miasto w uścisku. Nowe firmy lokują się chociażby w graniczącym bezpośrednio z Kościanem Pianowie. Nowych inwestorów do gminy Kościan mogą przyciągnąć także tereny w specjalnej strefie ekonomicznej w Widziszewie.
W specjalnej strefie ekonomicznej są również grunty położone w gminie Śmigle. Władze samorządowe liczą na nowych inwestorów. Już wprowadziły w życie uchwałę dotyczącą zwolnień z podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.
Zachęta
Jaką politykę wobec przedsiębiorców stosuję władze samorządowe Kościana?
- Wykupiliśmy trochę udziałów w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych. Wielu przedsiębiorców z naszego miasta z tych poręczeń korzysta. Mamy 14 udziałów o wartości 140 tysięcy złotych. Chciałoby się więcej. W miarę możliwości, co roku, dokupujemy kolejne – tłumaczył burmistrz Kościana Michał Jurga podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej.
Od kilku lat miasto stara się utrzymać na stałym poziomie stawki podatków od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
- Osiem lat temu te podatki były na dość wysokim poziomie. Obecnie nie wariują i są na poziomie osiemnastu złotych za metr kw. Nie stosujemy maksymalnych stawek, które określa minister finansów. Musimy dbać o to, żeby nie zarzynać działalności gospodarczej – stwierdził burmistrz Jurga.
Kolejną formą pomocy dla kościańskich przedsiębiorców mają być zwolnienia z podatku od nieruchomości. Uchwałę dającą takie możliwości zatwierdzono podczas czwartkowej sesji .
- Chcemy zachęcić przedsiębiorców do tego, aby zwiększali zatrudnieni i tworzyli nowe miejsca pracy – mówił włodarz miasta.
Nie dla wszystkich
Przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z przepisów dotyczących zwolnień z podatku od nieruchomości można podzielić na dwie grupy.
Pierwsza to ci, którzy zdecydują się wykupić budynki lub ich części od miasta. Wystarczy, że stworzą trzy nowe miejsca pracy i mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości przez rok. W przypadku 12 nowych pracowników zwolnienie ma obowiązywać przez dwa lata, a przy 30 pracownikach przez trzy lata.
Drugą grupę stanowią przedsiębiorcy, którzy zdecydują się rozszerzyć działalność i stworzyć nowe miejsca pracy. W tym przypadku progi dotyczące nowych pracowników są jednak wyższe. Zwolnienie z podatku na rok to konieczność stworzenia 20 miejsc pracy. Żeby uzyskać zwolnienia na dwa lata trzeba zatrudnić 50 pracowników, a na trzy lata aż 70.
Uchwała dotycząca zwolnień z podatków od nieruchomości była wielokrotnie konsultowana z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
- Długo pracowaliśmy nad tym, żeby nie traktować podmiotów gospodarczych jedną miarą. Dlatego też ze zwolnień eliminujemy: działalność banków i instytucji finansowych, działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego, działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego na powierzchni powyżej stu metrów kwadratowych i stacje paliw – podkreślił burmistrz Jurga. Władze samorządowe Kościana twierdzą, że wprowadzenie zwolnień w podatkach nie uszczupli miejskiej kasy. Większa ilość pracowników firm, to wyższe kwoty podatków wpływające do Urzędu Skarbowego. Część wpływów z nich trafia do lokalnych samorządów. (h)
GK 36/2014
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kampania wyborcza ruszyła. 1) "Nie stosujemy maksymalnych stawek, które określa minister finansów. Musimy dbać o to, żeby nie zarzynać działalności gospodarczej – stwierdził burmistrz Jurga." Maksymalna stawka podatku to 23,- PLN. W Kościanie wynosi ona 18,- PLN, czyli 78% maksimum. 2) "Wystarczy, że stworzą trzy nowe miejsca pracy i mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości przez rok. W przypadku 12 nowych pracowników zwolnienie ma obowiązywać przez dwa lata, a przy 30 pracownikach przez trzy lata." Zakładając, że kupię od miasta nieruchomość pod np. sklep o powierzchni ok. 200m.kw. (czyli duży), mogę rocznie zaoszczędzić na podatku 3600,- PLN. Poda warunkiem, że zatrudnię 3 nowych pracowników, co będzie mnie kosztowało rocznie min. 60480,- PLN.