Magazyn koscian.net
28 Paz 2019Mlekovita zamontuje filtry antyodorowe
Przy kościańskiej mleczarni Mlekovity uruchomiono podczyszczalnię ścieków. Okoliczni mieszkańcy skarżą się na przykre zapachy. Firma wyjaśnia, że obiekt jest w trakcie rozruchu, i wkrótce będzie mniej uciążliwy dla otoczenia
Rosnące wymogi ochrony środowiska zmusiły Mlekovitę do wybudowania w Kościanie podczyszczalni ścieków. To urządzenie obniżające stężenie zanieczyszczeń w ściekach umożliwiające ich odprowadzenie do kanalizacji miejskiej, którą transportowane są do oczyszczalni ścieków.
Pierwszym problemem firmy było pozyskanie gruntu pod inwestycję. Mleczarnia przerabiająca kilkaset tysięcy litrów mleka na dobę posadowiona jest na niewielkiej działce, na której zagospodarowano już każdy metr kwadratowy. Zakład, który w roku 1939 wzniesiono na skraju miasta, jest dziś otoczony zabudową mieszkalną. Z pomocą przyszło miasto, które pod tę inwestycję sprzedało firmie teren po drugiej stronie al. Koszewskiego. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń wybudowano tam nowoczesną - jak zapewnia firma - podczyszczalnię.
Kilka tygodni temu rozpoczęto rozruch obiektu, czego nie dało się nie zauważyć, a dokładniej nie wyczuć. Mieszkańcy pobliskich domów zaczęli się skarżyć na nieprzyjemne zapachy. Na forum portalu koscian.net założono temat, w którym toczy się dyskusja o uciążliwości obiektu. Prośbę o przyjrzenie się problemowi skierowano także do naszej redakcji. Uwagi mieszkańców przekazaliśmy firmie.
- Jesteśmy w fazie rozruchu obiektu i optymalizacji wszystkich parametrów. Uzyskaliśmy już zamierzony efekt ekologiczny i możemy przystąpić do kolejnych prac, które znacząco zmniejszą uciążliwość podczyszczalni – wyjaśnia Zbigniew Korbik, kierownik zakładu w Kościanie. - Wkrótce zamontowane zostaną filtry antyodorowe, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. Obiekt zostanie ogrodzony i docelowo obsadzony drzewami.
Wybudowana podczyszczalnia kosztowała ponad 2 700 000 złotych. Bez tego obiektu zakład nie mógłby dalej funkcjonować. Mlekovita zapewnia, że zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ze znacznym zapasem pozwalają na spełnienie wyśrubowanych norm z zakresu ochrony środowiska, i jednocześnie redukują do minimum uciążliwość dla otoczenia. Powstający w procesie podczyszczania osad wykorzystywany będzie do produkcji biogazu. Podobne rozwiązania z powodzeniem zastosowano już w kilku mleczarniach należących do Grupy Mlekovita. (s)
Gazeta Kościańska 43/2019
Zgłaszasz poniższy komentarz:
śmierdzi /co tamtędy przechodzę to śmierdzi jak to na oczyszczalni ściaków .Gratulację dla rządzących !!!!!!!