Wiadomości
21 Cze 2022Na co skarżą się pacjenci?

Ponownie zaglądamy do sprawozdania z działalności kościańskiego SP ZOZ. Tym razem do rozdziału „Skargi, podziękowania i uwagi”.
Po raz drugi zaglądamy sprawozdania z działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie za rok 2021. Dokument ten wraz ze sprawozdaniem finansowym (link do tekstu o finansach szpitala) będzie rozpatrywany przez Radę Powiatu Kościańskiego na sesji zwołanej na 22 czerwca.
Tym razem zaglądamy do rozdziału „Skargi, podziękowania i uwagi”. W ubiegłym roku do SP ZOZ w Kościanie wpłynęło 46 skarg i 6 podziękowań. Ich rozpatrywaniem zajmuje się pełnomocnik ds. praw pacjenta.
Podobnie jak w latach ubiegłych skargi dotyczyły najczęściej nieodpowiedniego zachowania personelu i uwag proceduralnych.
- Każda ze skarg jest rozpatrywana indywidualnie i z należytą starannością. Podejmujemy działania aby osoba składająca skargę miała poczucie zainteresowania z naszej strony, ponadto dajemy możliwość wypowiedzenia się stronie której skarga dotyczy – czytamy w sprawozdaniu podpisanym przez dyrektora szpitala Wojciecha Maćkowiaka. - Dyrekcja SPZOZ przykłada dużą wagę do zadowolenia pacjenta, w związku z powyższym dokładamy starań aby zaistniałe sytuacje się nie powtarzały.
W minionym roku pacjenci skarżyli się przede wszystkim na funkcjonowanie nocnej i świątecznej 0pieki zdrowotnej, zwanej popularnie „wieczorynką”.
- Skargi dotyczą głównie zachowania, aroganckiej postawy i niestosownych komentarzy jednego z lekarzy zatrudnionych w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Ponadto odnotowaliśmy zgłoszenie dotyczące tego samego pracownika o niewłaściwe zachowanie podczas wizyty domowej mającej na celu stwierdzenie zgonu i wystawienia niezbędnej dokumentacji. Mimo interwencji także ze strony Dyrektora, lekarka nie przyjmuje do wiadomości argumentów, wręcz swoją sytuację ocenia jako krzywdzącą. W pismach kierowanych do Dyrekcji, wyraża troskę o pacjentów, kwestionuje organizację pracy, a także podważa kompetencje innych pracowników - czytamy w sprawozdaniu dyrektora.
Jest też druga strona medalu. Pracownicy skarżą się na przypadki agresji pacjentów wobec personelu, zwłaszcza w poradniach przyszpitalnych oraz agresji słownej w „wieczorynce”.
Pacjenci skarżą się także na nagłe odwoływanie zabiegów przez lekarzy anestezjologów, mimo przygotowania pacjentów do zabiegu. Łącznie zgłoszono do Narodowego Funduszu Zdrowia 3 skargi, do biura Rzecznika Praw Pacjenta także 3 - jedna z nich uznana została za zasadną.
- Obecnie zapewniona jest odpowiednia liczba anestezjologów gwarantująca odpowiednią obsadę bloku operacyjnego – zapewnia dyrektor.
Pacjenci skarżą się także na zasady udzielania świadczeń zdrowotnych poza kolejnością dla pacjentów uprzywilejowanych i dostępność do świadczeń medycznych w poradniach przyszpitalnych.
- Ograniczona dostępność jest częstym przedmiotem skarg, wynika z systemu w jakim funkcjonuje służba zdrowia, braku zasobów ludzkich – napisano w sprawozdaniu.
Cześć skarg w rejestrze określona jest jako „interwencja” oznacza to, że osoba zgłaszająca nie chce podać swoich danych lub złożyć oficjalnej skargi – jednak zawsze zdarzenie jest analizowane.
Do szpitala wpłynęło także 9 podziękowań od pacjentów lub ich rodzin. Dotyczyły one opieki na oddziałach: Rehabilitacyjnym (3 podziękowania), Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu (2 podziękowania), Noworodkowego (2 podziękowania), Chirurgii (1 podziękowanie), Bloku Operacyjnego (1 podziękowanie).
W roku 2021 w SP ZOZ w Kościanie hospitalizowanych było 9 517 pacjentów.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
xxxx podważa kompetencje dyr i nadal pracuje w szpitalu ? Dlaczego?