Wiadomości
18 listopada 2010Nagrodzono nieprzeciętnych
Po raz dwudziesty redakcja ,,Wiadomości Kościańskich’’ przyznała nagrody ,,za nieprzeciętność’’. Statuetkę z brązu obrazującą tytułową stronę ,,Wiadomości Kościańskich’’ przyznaje się za nieprzeciętne dokonania mające wpływ na życie społeczne, gospodarcze i kulturalne Ziemi Kościańskiej.
Wraz z nagrodami ,,za nieprzeciętność’’ przyznawane jest wyróżnienie ,,Dobry Gospodarz’’, które otrzymać mogą działacze samorządowi
Nagrody wręczono dziś podczas uroczystego spotkania w cichowskim Soplicowie. Tegoroczni laureaci powiększyli grono nieprzeciętnych, których w minionym dwudziestoleciu było już 81.
Tradycyjnie wręczenie nagród połączone było z wernisażem fotograficznego projektu PKS - osiem dni z życia powiatu kościańskiego.
Laureatami XX edycji nagród „Wiadomości Kościańskich” zostali:
Józef Jurga z Kościana (pośmiertnie) - „Za pionierskie inicjatywy samorządowe”. Długoletni radny, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Kościanie w latach 1984-1990. W latach poprzedzających zmiany systemu politycznego w kraju, podjął i przeprowadził wiele inicjatyw twórczych. Był organizatorem słynnych Kościańskich Koncertów Noworocznych; jako jeden z pierwszych w Polsce nawiązał partnerskie kontakty z miastem w Republice Federalnej Niemiec; współtworzył „Wiadomości Kościańskie”; zabiegał o renowację miejsc pamięci narodowej. Na jego wniosek stworzono Nagrodę Twórczą Miasta Kościana „Pro publico bono”.
Piotr Frydryszek z Poznania - ,,Za mikrofon’’. Długoletni dziennikarz radiowy, prezes zarządu i redaktor naczelny regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. W młodości aktor Teatru Ósmego Dnia, absolwent UAM – magister filologii polskiej. Wybitny działacz charytatywny: prezes Stowarzyszenia Serce dla Serca; przewodniczący Rady Fundacji Chóru Stuligrosza i członek komisji rewizyjnej Fundacji Hospicjum Domowe w Poznaniu. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Orędownik niezależnego dziennikarstwa.
Barbara i Eugeniusz Kusek - „Za przedsiębiorczość”. Właściciele firmy „Hotel Pod Kaczorem” w Piotrowie Pierwszym i Przedsiębiorstwa Gastronomiczno-Hotelarskiego „Art-Gastro” Kusek i Bartoszak. Działalność gospodarcza państwa Kusek przyczynia się do uatrakcyjnienia i rozwoju Ziemi Kościańskiej. Pani Barbara i pan Eugeniusz wielokrotnie nagradzani byli w konkursach kulinarnych, organizowanych przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu (m.in. dwukrotnie zdobyli „Srebrny Widelec” i „Złoty Widelec”). Są także posiadaczami Certyfikatu Grand Prix Wielkopolski w kategorii hotelarsko-gastronomicznej w latach 2006, 2007 i 2008. Prowadzone przez nich placówki specjalizują się w tradycyjnej kuchni polskiej.
Hanna Hubaj-Ludowicz z Kościana - „za inicjatywy edytorskie”. Rodowita wrocławianka. Znawczyni hodowli psów myśliwskich. Od 1989 roku członek Związku Kynologicznego w Polsce. Hodowca seterów szkockich gordonów i jamników szorstkowłosych. Założycielka i pierwsza przewodnicząca Klubu Wyżłów Brytyjskich. Asystent sędziego eksterieru wyżłów i sędzia pracy psów myśliwskich. Długoletnia redaktor naczelna pisma „Psy Myśliwskie”. Wydawca i redaktor książek o tematyce kynologicznej, wśród nich: „Rozród psów i odchów szczeniąt”.
Ks. Tadeusz Maćkowiak, proboszcz parafii w Bielewie - „Za wybitne inicjatywy lokalne”. Dziekan dekanatu krzywińskiego. Miłośnik sztuki sakralnej. Organizator ośrodka duszpasterskiego, następnie parafii rzymsko-katolickiej w Bielewie. Inicjator budowy kaplicy w Stankowie, kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Bielewie, organizator pielgrzymek parafialnych do Rzymu, Fatimy i Medżugorie.
Prof. Zbigniew Wielgosz z Poznania - „Za regionalizm”. Historyk-mediewista. Długoletni pracownik naukowy Uniwersytetu Adama Mickiewicza, wicedyrektor Instytutu Historii, kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej, przewodniczący Okręgowego Komitetu Olimpiady Historycznej. Wybitny znawca dziejów klasztoru benedyktyńskiego w Lubiniu. Współtwórca i redaktor naczelny pisma „Zeszyty Lubińskie”. Autor i współautor publikacji o Kościanie i Ziemi Kościańskiej, m.in. „Kościan – zarys dziejów”. Laureat Nagrody Twórczej Miasta Kościana „Pro publico bono” w 1985 r. i „Nagrody Twórczej Miasta Krzywinia” w 1999 r. Długoletni członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej.
Ponadto, po raz XVI redakcja przyznała wyróżnienie za działalność samorządową „Dobry Gospodarz”. Otrzymał je pan Jan Nowicki, od 32 lat sołtys wsi Trzcinica w gminie Wielichowo. Dzięki jego staraniom do wsi doprowadzono gaz, wodę, zmodernizowano drogi, pobudowano chodniki, wyposażono świetlicę wiejską.
Fot. Bogdan Ludowicz
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo dla Pana Nowickiego