Wiadomości
05 września 2016Narodowe Czytanie
Fragmenty ,,Quo vadis’’ Henryka Sienkiewicza czytano w sobotnie przedpołudnie w Kościanie i Śmiglu.
Akcja Narodowego Czytania jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w 2015 r. ,,Lalki’’ Bolesława Prusa. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę i poczucie wspólnej tożsamości.
W tym roku akcja odbyła się 3 września. Czytano ,,Quo vadis’’ Henryka Sienkiewicza. Lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Powieść Sienkiewicza konkurowała z „Chłopami” Władysława Stanisława Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego i powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
W Kościanie spotkano się w sobotę przed Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Tomaszewskiego. Czytanie zainaugurował Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej. Po nim ,,Quo vadis’’ czytała Jadwiga Gidel, dyrektor kościańskiej biblioteki, mieszkańcy Kościana i uczniowie Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków z Racotu.
Oprócz głośnego czytania fragmentów powieści Sienkiewicza kościaniacy mogli rozwiązywać literackie łamigłówki i zagrać w planszowe gry literackie. Dzieci wzięły udział w zajęciach artystycznych z gipsem, podczas których wykonywano medal cesarza rzymskiego.
Wielkie czytanie ,,Quo vadis’’ uświetnił aktor Zbigniew Waleryś, odtwórca roli św. Pawła z Tarsu w ekranizacji ,,Quo vadis’’ w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Odczytał kilka fragmentów powieści Sienkiewicza i opowiedział o kulisach kręcenia tej najdroższej produkcji filmowej w Polsce.
W Śmiglu Narodowe Czytanie miało charakter pikniku. Miłośnicy literatury spotkali się przy fontannie na rynku. Fragmenty powieści czytali młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Przyjaciele” i zaproszeni goście. Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek.
Fot. Gazeta Kościańska
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Mamy XXI wiek a władza z uporem maniaka lansuje powieści z XIX wieku. A gdzie literatura współczesna? Choćby XX-wieczna?