Wiadomości
19 czerwca 2014Odeszła Krystyna Winowicz
W wieku 87 lat zmarła Krystyna Winowicz, wybitny muzykolog, zasłużona kościanianka.
Krystyna Winowicz była nie tylko wybitnym muzykologiem, wykładowcą, pedagogiem, pianistką i dyrygentką, ale i zasłużoną dla Kościana działaczkę społeczną – założycielką tutejszej Szkoły Muzycznej.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się w poniedziałek 23 czerwca 2014r. o godz. 11.00 w kościele farnym w Kościanie. Po mszy św. nastąpi pogrzeb na cmentarzu parafialnym przy ul. Bączkowskiego w Kościanie.
Krystyna Winowicz (1927 - 2014) muzykolog, publicysta, działacz społeczny
Urodziła się 20 stycznia 1927 roku w Kościanie. W latach 1951-57 odbyła studia muzykologiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończyła pracą magisterską Pieśni Karola Szymanowskiego. Pracę naukową kontynuowała pod kierunkiem ks. Hieronima Feichta w Warszawie. W 1965 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Poznańskim na podstawie monografii Ks. dr Józef Surzyński.
Od 1966 roku do 1972 kierowała sekcją umuzykalnienia poznańskiego oddziału Centralnego Ośrodka Pedagogicznego Szkolnictwa Artystycznego w Warszawie. W 1974 roku została pracownikiem dydaktycznym Zakładzie Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do 1993 roku prowadziła na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu wykłady i seminaria z zakresu historii muzyki klasycyzmu i romantyzmu.
W latach 1974-81 była członkiem Rady Wydziału ZNP przy Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. W latach 1987-96 przewodniczyła Komisji Muzykologicznej przy Wydziale Nauk o Sztuce Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Od 1963 roku jest członkiem Sekcji Muzykologicznej przy Poznańskim Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego. Od 1975 roku należy do Sekcji Muzykologicznej Związku Kompozytorów Polskich.
W uznaniu swojej działalności, uhonorowana została m.in.: Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1978 i 1983), medalem honorowym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1982), Odznaką Zasłużony dla miasta Poznania (1982), Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1992), Medalem 125-lecia Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1997), Medalem 600-lecia odnowienia praw miejskich Kościana (2000) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000).
Twórczość
W polu zainteresowań naukowych Krystyny Winowicz znalazła się muzyka XIX i XX wieku, polska kultura muzyczna Wielkopolski (szczególnie Poznania i Kościana) oraz postaci ks. Józefa Surzyńskiego i Adolfa Chybińskiego. Opracowała do wydania m.in. korespondencję Adolfa Chybińskiego i Zdzisława Jachimeckiego, stanowiącą dokument zarówno działalności wielkich polskich muzykologów, jak i życia muzycznego I połowy XX wieku (w tym grupy Młoda Polska).
Krystyna Winowicz pozostała również związana z rodzinnym Kościanem, prowadząc tam działalność dydaktyczną i dokumentując w licznych publikacjach życie muzyczne regionu. W 1988 roku utworzyła w Kościanie Szkołę Muzyczną I stopnia.
Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Zgłaszasz poniższy komentarz:
[*]