Wiadomości
31 grudnia 2013Osiem milionów na inwestycje
Rada Powiatu Kościańskiego jednomyślnie uchwaliła wczoraj budżet powiatu na 2014 rok. Najwięcej powiat wyda na edukację i pomoc społeczną. Wydatki inwestycyjne przekroczą 13 procent.
Przyszłoroczne dochody powiatu wyniosą 57.791.292 złotych. Wydatki budżetowe zaplanowano na kwotę 60.269.328 złotych. Planowany niedobór, który wynosi 2.478.036 milionów złotych zostanie sfinansowany przychodami z tytułu emisji obligacji komunalnych, które zaplanowano na kwotę 5.000.000 złotych.
- Udało się w tym projekcie wygospodarować środki, które przeznaczone są bezpośrednio na rozwój, a więc na inwestycje. Ten budżet da możliwość przeprowadzenia szeregu inwestycji o wartości prawie 8 mln złotych - podkreślił starosta Andrzej Jęcz omawiając projekt budżetu.
W roku 2014 wydatki majątkowe, czyli przeznaczone na inwestycje, Zarząd Powiatu zaplanował na kwotę 7.870.613 złotych, co stanowi 13,06 % wydatków ogółem.
W ramach inwestycji drogowych planowana jest m.in. przebudowa ulicy Wielichowskiej w Kościanie (I etap prac o wartości 2 milionów zł), oraz ulicy Szkolnej. Planowany jest także remont drogi Wonieść – Gniewowo, budowa ścieżki rowerowej z Czempinia do Iłówca, ścieżki rowerowej w granicach Darnowa, ścieżki rowerowej w granicach Lubinia w kierunku Krzywinia.
W ciągu dwóch poprzednich lat powiat wsparł rozwój szpitala SP ZOZ w Kościanie kwotą ponad 6 milionów złotych. Powstały nowe oddziały chirurgii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu i pomieszczenia sterylizatorni. W stanie surowym gotowe są pomieszczenia, w których będzie blok operacyjny. Na 2014 rok Zarząd Powiatu zaplanował dotację dla szpitala w wysokości 2.020.000 złotych. Środki te zostaną przeznaczone na dalsze inwestycje na bloku operacyjnym.
Zaplanowano także inwestycje w Domach Pomocy Społecznej, m.in. remont dachu na „Domku Ogrodnika” w Jarogniewicach. Na te cele zaplanowano środki w wysokości 106.880 złotych. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie zaplanowano remont schodów wejściowych i montaż podnośnika dla osób niepełnosprawnych - zabezpieczone środki własne to kwota 75.976 złotych. Pozyskano także dotacje z PFRON - 48 tys. zł.
Poza wydatkami majątkowymi, budżet przewiduje wydatki bieżące na kwotę 52.398.715 złotych.
Największą grupę wydatków stanowią wydatki na edukację. Na ten cel, w tym na utrzymanie i funkcjonowanie szkół, zaplanowano kwotę 20.646.457 złotych, (34,25% ogółu wydatków). Drugą grupą wydatków 10.464.163 zł, stanowiących 17,36% budżetu powiatu, to wydatki na pomoc społeczną. Zaplanowano także dotacje na zadania powierzone gminom i powiatom w wysokości 1.047.455 złotych. Z tych środków zostaną sfinansowane m.in: bieżące utrzymanie dróg, działalność biblioteki publicznej, kształcenie uczniów w Ośrodkach Dokształcania Zawodowego, utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez inne powiaty.
Ponadto zaplanowano 70 tys. złotych na dotacje na remonty zabytków i 60 tys. złotych z przeznaczeniem na dotacje dla spółek wodnych na melioracje.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
oczywiście promujemy nierobów socjalem a przedsiębiorczych ludzi coraz bardziej się rozkrada no cóż za logika