Wiadomości
03 maja 2015Pamięci Floriana Marciniaka
Uroczyście obchodzono w Czempiniu setną rocznicę urodzin twórcy Szarych Szeregów harcmistrza Floriana Marciniaka.
Uroczystości upamiętniające naczelnika Szarych Szeregów rozpoczęły się złożeniem kwiatów w Gorzycach – rodzinnej wsi Floriana Marciniaka. Główne uroczystości odbyły się w Czempiniu. Rozpoczęła je msza w intencji Ojczyzny i harcmistrza. W południe na Zielonym Rynku odsłonięto miejsce pamięci harcmistrza Floriana Marciniaka. Wieczorem zorganizowano harcerski capstrzyk. Honorowy patronat nad uroczystościami sprawował Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W ramach imprez towarzyszących rocznicy rozegrano w Czempiniu grę miejską „W cieniu Szarych Szeregów”.
Relacja z uroczystości w środowej Gazecie Kościańskiej.
Fot. Zygmunt Kramek i Bogdan Ludowicz
* * *
Florian Marciniak urodził się 4 maja 1915 roku w Gorzycach pod Czempiniem. Maturę zdał w Poznaniu. Tam też studiował prawo tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem. W 1938 był najmłodszym harcmistrzem w ówczesnym ZHP. We wrześniu 1939 roku przedostał się do Warszawy. Został mianowany komendantem Wojennego Pogotowia Harcerzy. W przededniu kapitulacji Warszawy – 27 września 1939 – otrzymał nominację na naczelnika Szarych Szeregów. Wywarł istotny wpływ na program wychowawczy i sposób działania tej organizacji. 6 maja 1943 roku został aresztowany w Warszawie przez funkcjonariuszy poznańskiego gestapo. Działaczom niepodległościowym nie udało się go odbić. 18 lutego 1944 roku harcmistrz został wywieziony do obozu w Żabikowie pod Poznaniem. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. 20 lub 21 lutego 1944 roku został tam zamordowany. 11 listopada 2006 roku Floriana Marciniaka pośmiertnie odznaczono Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Nie wiele jest tak wspaniałych postaci w naszych kartach historii, i szkoda że prawdziwy patriota, który oddał życie za Polskę, nie doczekał się prawdziwego pomnika.