Wiadomości
21 lutego 2017Pamięci Floriana Marciniaka
W rocznicę śmierci pierwszego naczelnika Szarych Szeregów kwiaty w miejscach pamięci złożyły delegacje samorządu powiatu, gminy Czempiń i miasta Kościana.
W poniedziałek, 20 lutego, minęła 73. rocznica śmierci pierwszego naczelnika Szarych Szeregów Floriana Marciniaka. Pod kościańskim pomnikiem harcmistrza kwiaty złożyli: starosta Bernard Turski, wicestarosta Stefan Stachowiak, burmistrz Michał Jurga oraz przewodniczący rady miejskiej Piotr Ruszkiewicz.
W Czempiniu hołd naczelnikowi złożyli burmistrz Konrad Malicki i przewodniczący rady miejskiej Łukasz Grygier. Samorządowcy złożyli kwiaty w miejscach pamięci w Czempiniu i Gorzycach.
***
Florian Marciniak urodził się 4 maja 1915 w Gorzycach pod Czempiniem. W 1934 zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu. W latach 1934-1938 studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim, potem pracował w Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu.
W 1938 kierował Wydziałem Młodzieżowym Komendy Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy. Podczas obrony Warszawy, we wrześniu 1939, szef Komendy Pogotowia Harcerzy. W latach 1939-1943 sprawował funkcję naczelnika Szarych Szeregów, przyczyniając się do scalenia ruchu harcerskiego działającego na terenie całego kraju. W marcu 1943 brał udział w przygotowaniach odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara "Rudego", ("Akcja pod Arsenałem"). 6 maja 1943 roku Florian Marciniak został aresztowany w Warszawie przez funkcjonariuszy Gestapo. Był przesłuchiwany, nie wydał swoich współpracowników. W czasie transportu do Poznania Florian usiłował uciec wyskakując w okolicach Sochaczewa z pędzącego samochodu - bez powodzenia. Zmaltretowany został umieszczony w katowni poznańskiej - "Forcie VII" w celi nr 66.
18 lutego 1944 Florian Marciniak został wywieziony do obozu w Żabikowie pod Poznaniem, następnie do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, w którym 20 lub 21 lutego 1944 roku został zamordowany. W chwili śmierci miał 29 lat.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
pierwszy