Wiadomości
27 grudnia 2021Pamięci powstańców

Samorządy powiatu kościańskiego we współpracy z poznańskim oddziałem IPN zorganizowały obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Kościańskie obchody rozpoczęło złożenie przez samorządowców Ziemi Kościańskiej kwiatów i zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Paderewskiego. Następnie w kościele farnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny.
Po nabożeństwie odbyła się uroczystość patriotyczna przy Kwaterze Obrony Ojczyzny na starym cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają powstańcy i uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej. Uczestniczyli w niej między innymi: senator Wojciech Ziemniak, posłowie Wiesław Szczepański i Grzegorz Rusiecki, minister Jan Dziedziczak, starosta i włodarze gmin powiatu, radni, delegacje szkół, organizacji i stowarzyszeń, poczet sztandarowy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska oddział w Lesznie oraz rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.
Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe z nazwiskami 201 żołnierzy z Ziemi Kościańskiej poległych w wojnie polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1921. Nazwiska ustalono w ramach wielomiesięcznej kwerendy, którą pod kierunkiem Jerzego Zielonki przeprowadzili regionaliści i historycy. Tablice odsłonili: starosta Henryk Bartoszewski, Naczelnik poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Wojciech Chałupka, burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz i Wójt Gminy Kościan, Andrzej Przybyła.
Przed pomnikiem Obrońców Ojczyzny Zbigniew Szukalski, krewny żołnierza Kajetana Fabiańczyka, który poległ w wojnie polsko – bolszewickiej złożył ziemię z Cmentarza Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie pobraną w ubiegłym roku przez delegację Powiatu Kościańskiego.
Osiem osób odznaczono medalami „Pro patria” przyznanymi przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymali je członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej: Piotr Nawrot, Marlena Nawrot, Wojciech Nawrot, Adam Wasielewski, Jarosław Dzikowski, Piotr Ptaszyński, Dominik Nawrot oraz były wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak, który był inicjatorem gry miejskiej „Kryptonim Wolność”.
Po uroczystości przy Kwaterze Obrońców Ojczyzny na cmentarzu komunalnym odsłonięto tablicę pamiątkową z zaznaczonymi mogiłami Powstańców Wielkopolskich. (s)
Fot. Jacek Olejniczak, Paweł Sałacki
Zgłaszasz poniższy komentarz:
U nas tego nie ma. Leszno zazdrości Kościanowi, że w 1918 było zamieszkiwane w większości przez Niemców.