Magazyn koscian.net

19 marca 2021

Policja podsumowała rok

Na dziesiątym miejscu w Wielkopolsce pod względem ogólnej wykrywalności przestępstw w 2020 roku uplasowała się Komenda Powiatowa Policji w Kościanie. W województwie jest 31 jednostek policji na szczeblu powiatowym

Komenda Powiatowa Policji w Kościanie opublikowała roczne sprawozdanie z działalności. Co wynika ze sprawozdania liczącego kilkadziesiąt stron?

W 2020 roku w powiecie kościańskich wszczęto 889 postępowań przygotowawczych. W roku 2019 było ich 1064. Ogólna wykrywalność przestępstw ukształtowała się na poziomie 89 procent. W 2019 roku wynosiła 90,3 procent. Średnia w województwie w 2020 roku ukształtowała się na poziomie 76,8 procent. W toku postępowań przygotowawczych ustalono 583 podejrzanych. Wobec 8 sądy zastosowały tymczasowy areszt. W 2019 roku było to 713 podejrzanych, w tym 9 aresztowanych. Uzyskany w 2020 roku wynik dał kościańskiej komendzie 10. miejsce w Wielkopolsce pod względem ogólnej wykrywalności przestępstw, na 31 jednostek szczebla powiatowego.

Dla społeczności lokalnej najbardziej dokuczliwe są przestępstwa potocznie nazywane pospolitymi. W 2020 roku w powiecie kościańskim zanotowano ich 531. Rok wcześniej było ich 636. Wykrywalność w ubiegłym roku wynosiła 89,1 procent, co dało kościańskiej komendzie 6. miejsce wśród 31 jednostek powiatowych. Średnia dla województwa wynosiła 69,2 procent.

Przestępstwa najbardziej dokuczliwe społecznie w powiecie kościańskim to: uszczerbek na zdrowiu (14 postępowań w 2020 roku), bójka lub pobicie (1 postępowanie), kradzież cudzej rzeczy (53 postępowania), kradzież samochodu (5 postępowań), kradzież z włamaniem (23 postępowania), przestępstwa rozbójnicze (3 postępowania) i uszkodzenie rzeczy (25 postepowań). Wykrywalność w tych siedmiu kategoriach przestępstw w minionym roku wyniósł 75,8 procent, przy średniej wojewódzkiej 50,4 procent. Kościańska komenda uplasowała się na 7. miejscu wśród 31 jednostek. W kategorii kradzież pojazdu udało się wykryć co 3 sprawcę (33,3 procent). Do tych przestępstw dochodziło głównie w nocy. Policja była powiadamiana po kilku godzinach. Wiele samochodów wyposażonych jest w nadajniki GPS, umożliwiające monitorowanie przemieszczania się samochodu. Wiedzą o tym złodzieje, którzy korzystają z nowinek technicznych.

Wśród najbardziej dokuczliwych przestępstw w powiecie kościańskim nie ma tych związanych z narkotykami. Nie oznacza to jednak, że policjanci nie mają z nimi do czynienia. W 2020 roku wszczęto 46 postępowań o przestępstwo narkotykowe. Rok wcześniej było ich 35.

Do sukcesów kościańskiej policji w 2020 roku można zaliczyć dwa zdarzenia. Pierwsze dotyczy rozboju, do którego doszło w styczniu w Śmiglu. Wówczas nieznany sprawca wszedł do sklepu. Grożąc pracownikowi nożem zażądał pieniędzy i części asortymentu sklepu. Po dokonaniu kradzieży sprawca zabrał telefony komórkowe należące do kobiety, która pracowała w sklepie, wyszedł i zamknął ją wewnątrz. Mężczyzna został zatrzymany trzy dni po dokonaniu przestępstwa. Trafił do aresztu. Natomiast pod koniec września kościańscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 25-letniego mieszkańca powiatu kościańskiego. W jego mieszkaniu ujawniono ponad 3 kg amfetaminy i blisko 2 kg marihuany, a także 834 paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy. Mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowych i środków odurzających. Na wiosek prokuratury Sąd Rejonowy w Kościanie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

- Na dobre efekty w ograniczaniu przestępczości pospolitej zapracowali wszyscy policjanci jednostki. Policjanci pionu prewencji w zapobieganiu i realizacji profilaktyki społecznej, a policjanci pionu kryminalnego we właściwie realizowanych czynnościach zabezpieczających na miejscach zdarzeń, w procesie dowodowym i pracy operacyjnej – podkreślił w rocznym sprawozdaniu komendant powiatowy policji w Kościanie insp. Andrzej Zakrzewski. - Na efektywność zwalczania przestępczości pospolitej ma również wpływ eliminacja z życia publicznego osób poszukiwanych, podejrzanych o popełnienie różnych przestępstw oraz skazanych prawomocnymi wyrokami sądów, którzy nie zgłaszają się do odbycia kary pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku kościańska komenda prowadziła poszukiwania 73 osób, w tym 8 na podstawie listów gończych. Udało się odnaleźć 59. Do komendy wpłynęły także 24 zawiadomienia dotyczące zaginięcia osób. Finał poszukiwań nie zawsze był szczęśliwy.

W 2020 roku kościańscy policjanci stwierdzili 288 przestępstw o charakterze gospodarczym i korupcyjnym. W 2019 roku było ich 420.

O bezpieczeństwo na drogach dbało 15 policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Zatrzymano 116 kierujących pod wpływem alkoholu. Dla porównania w 2019 roku takich przypadków było 211. Dla tych statystyk nie bez znaczenia jest pandemia i ograniczenia w przemieszczaniu się. Kontroli trzeźwości było mniej. W ubiegłym roku w powiecie kościańskim doszło do 84 wypadków drogowych, o 4 mniej niż w roku 2019. Zginęły 4 osoby, a 102 zostały ranne (6 ofiar śmiertelnych i 116 rannych w 2019 roku). Kolizji zanotowano 562, o 183 mniej niż w roku poprzednim. Przyczyny wypadków drogowych są niezmienne od lat – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Najwięcej zdarzeń drogowych odnotowano w Kościanie – 22 wypadki i 248 kolizji. Do 50 zdarzeń doszło na drodze ekspresowej S5. Wśród nich było 7 wypadków. Najczęściej sprawcami wypadków i kolizji były osoby w przedziale wiekowym 25 – 39 lat. Najczęściej ujawnianymi wykroczeniami były: - wśród kierujących pojazdami mechanicznymi – przekraczanie dozwolonej prędkości (5095 wykroczeń), wśród rowerzystów – nieuprawniona jazda po chodniku (162 wykroczenia), wśród pieszych – przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (244 wykroczenia). 17 kierowcom drogówka zatrzymała uprawnienia do kierowania pojazdami w związku z przekroczeniem o ponad 50 km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

Niepokojącym zjawiskiem jest w ostatnim czasie popełnianie w Internecie czynów zabronionych przez nieletnich. Młodzi ludzie często nie myślą, że w sieci mogą bezkarnie zamieszczać obraźliwe wpisy czy groźby wobec innych osób. W ubiegłym roku kościańska policja odnotowała 32 czyny zabronione popełnione przez nieletnich. Były to: bójki/pobicia (5 czynów), kradzież z włamaniem (1), rozboje (4), przestępstwa narkotykowe (3) oraz kilka czynów przeciwko mieniu nieznacznej wartości. Ujawniono także 2 przypadki rozpowszechniania pornografii i przypadek obcowania płciowego z osobą poniżej 15 roku życia.

W 2020 roku nieobsadzonych było od 3 do 8 etatów policyjnych. Na koniec roku w jednostce były 3 wakaty.

- Analizując stan bezpieczeństwa, występujące zagrożenia, ujawnione tendencje przestępczości, stopień realizacji strategii, w tym również „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego” oraz ocenę pracy poszczególnych pionów jednostki, należy ocenić, iż w 2020 roku zadania te wykonane zostały w stopniu satysfakcjonującym – stwierdził w rocznym sprawozdaniu komendant insp. Andrzej Zakrzewski. - Podsumowując, należy stwierdzić, że efekty pracy jednostki oraz stopień realizacji zadań i celów strategicznych przy wydatnym wsparciu samorządów lokalnych oraz innych podmiotów zewnętrznych przełożyły się na utrzymanie wysokiego poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Najważniejsze zadania policji na 2021 rok to: poprawa bezpieczeństwa na drogach, w tym ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach; eliminowanie nietrzeźwych kierujących pojazdami i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w czasie epidemii. Policjanci będą również realizować priorytety określone przez Komendę Główną Policji i Komendę Wojewódzką Policji. Będą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest jednym ze sposobów utrzymywania kontaktu ze społeczeństwem. Jednym z celów jest także uzupełnienie wakatów i dostosowanie struktury jednostki do aktualnych potrzeb. (h)

10/2021

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (3)

w dniu 21-03-2021 12:33:35 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Największą beznadzieją okazała się być Mlekovita :)))

Największą beznadzieją okazała się być Mlekovita :)))

w dniu 21-03-2021 20:40:56 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A jak tam wypadł w słupkach Gostyń. Jeżeli jest spadek o tyle przestępstw tzn. idzie bezrobocie albo już jest. Myślę tu o Komendzie Policji. Dopiero 10 miejsce. Tego nigdy wcześniej nie było.

A jak tam wypadł w słupkach Gostyń. Jeżeli jest spadek o tyle przestępstw tzn. idzie bezrobocie albo już jest. Myślę tu o Komendzie Policji. Dopiero 10 miejsce. Tego nigdy wcześniej nie było.

w dniu 24-03-2021 21:11:44 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Czyli na to wychodzi że w kościanie jest jusz pełno kablujących

Czyli na to wychodzi że w kościanie jest jusz pełno kablujących

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.138.170.67

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.