Wiadomości
19 stycznia 2024Połowę potrzebnego prądu produkują sami
W Wodociągach Kościańskich podsumowano pierwszy miesiąc pracy instalacji kogeneracyjnej, dzięki której powstający przy oczyszczaniu ścieków biogaz może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej.
Podczas procesu oczyszczania ścieków uzyskiwany jest biogaz, którego część Wodociągi Kościańskie wykorzystywały dotąd do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków. Gazu jest jednak więcej i jego nadmiar musiał być wypalany.
Nadwyżkę biogazu postanowiono wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Budowę instalacji kogeneracyjnej rozpoczęto i zakończono w 2023 roku. Kosztowała blisko 3 miliony złotych.
Przy obecnych kosztach energii elektrycznej nakłady zwrócą się w kilkanaście miesięcy. Dzięki kogeneracji i panelom fotowoltaicznym ilość kupowanej energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni ścieków spadnie o około połowę. Około pięćdziesiąt procent zapotrzebowania obiektu pokryją nasze odnawialne źródła energii mówi Dawid Borkowski, prezes miejskiej spółki Wodociągi Kościańskie.
Gdyby ceny prądu nie rosły w ostatnich latach skokowo, to rachunki za prąd w Wodociągach Kościańskich mogłyby spaść o blisko połowę. Ponieważ jednak rosną, inwestycje w zieloną energię obniżają obecnie skalę wzrostu obciążeń.
Instalacja pracuje od miesiąca. Wyprodukowała dotąd ponad 88 tysięcy kilowatogodzin energii elektrycznej.
Na podsumowanie etapu rozruchu zaproszono burmistrza Piotra Ruszkiewicza, który reprezentuje zgromadzenie wspólników spółki. Sto procent udziałów w spółce posiada Gmina Miejska Kościan.
To kolejny, udany przykład wykorzystania w Kościanie odnawialnych źródeł energii. Spółka wodociągowa korzysta już z instalacji fotowoltaicznych, które w ciągu 25 lat mają wyprodukować ponad 2 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej. Teraz dochodzi produkcja prądu z biogazu, który był odpadem technologicznym. Obniżamy w ten sposób koszty funkcjonowania i dbamy o środowisko naturalne mówi Piotr Ruszkiewicz.
Instalację zaprojektowała i wybudowała firma TEDOM Poland z Katowic.
Źródło UMK
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo