Magazyn koscian.net
2008-08-20Stadnina jubilatka

1 listopada 1928 roku Minister Rolnictwa i Reform Rolnych dekretem powołał do życia Państwową Stadninę Koni w Racocie. Jedną z trzech przedwojennych stadnin należących do państwa. W Racocie dobiegają właśnie końca przygotowania do obchodów osiemdziesięciolecia stadniny, której udało się przetrwać wojnę światową, socjalizm i urynkowienie hodowli koni
Dobra racockie przeszły na własność skarbu państwa na mocy traktatu wersalskiego, kończącego pierwszą wojnę światową. Powstał tu wówczas Państwowy Zakład Chowu Koni przekształcony w 1928 roku w Państwową Stadninę Koni. Należący do stadniny pałac zyskał w międzywojniu status rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej.Początkowo racocka hodowla prowadzona była w oparciu o sprowadzone z Państwowej Stadniny Koni w Janowie Podlaskim klacze typu orientalnego. Z czasem ukształtował się typ „konia racockiego”, urzędowo uznanego w 1938 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych. W czasie drugiej wojny światowej stadnina wraz z załogą wywieziona została w głąb Niemiec do Grabau i Schönböken, gdzie kontynuowano hodowlę koni racockich.
Konie powróciły z Niemiec do Racotu w 1946 roku. Niestety, uratowany przedwojenny materiał zarodowy był zbyt mały, aby można było odbudować w całości hodowlę konia racockiego. Stadnina musiała przejść na hodowlę koni półkrwi, którą kontynuuje do dziś. W połowie lat dziewięćdziesiątych hodowli koni w Racocie nadano kierunek sportowy. Celem stało się wyhodowanie konia z wybitnymi predyspozycjami do skoków przez przeszkody. Hodowla obejmuje dziś dwie rasy: wielkopolską oraz polskiego konia szlachetnej półkrwi. Stadnina działa dziś jako spółka, której właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Należy do grona stadnin o ,, szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej’’.
- Osiemdziesięciolecie stadniny chcemy uczcić trzema uroczystościami – mówi Kamiński, prezes Państwowej Stadniny Koni w Racocie. – Dwie z nich mają bezpośredni związek z rocznicą i są przez nas organizowane, a trzecią, podczas której będzie nam dane zaprezentować bogatą historię tego miejsca, organizuje starosta kościański.
Pierwszą imprezą rocznicową będą zaplanowane na 6 i 7 września zawody konne o Puchar Osiemdziesięciolecia Państwowej Stadniny Koni.
- Zapraszamy na nasz hipodrom zawodników utytułowanych i tych początkujących. Będą to zawody otwarte dla szerokiego grona – wyjaśnia Kamiński.
Drugą wrześniową imprezą organizowaną w stadninie będą uroczystości związane z dziewięćdziesiątą rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem tej imprezy, podczas której odbędzie się między innymi inscenizacja powstańczej bitwy, są władze samorządowe powiatu.
Uroczystość poświęconą samej stadninie i jej pracownikom zaplanowano na 24 października. Będzie to święto ludzi, którzy swe życie poświęcili koniom. Zaproszeni będą przedstawiciele środowisk związanych z hodowlą koni i przede wszystkim obecni i byli pracownicy racockiej stadniny.
- Tego dnia bramy stadniny będą szeroko otwarte. Dla nikogo nie zabraknie miejsca. Również dla mieszkańców Racotu i okolic, których zapraszam na otwarty jubileuszowy przegląd koni – mówi prezes Kamiński.
Szczegółowe programy jubileuszowych uroczystości publikować będziemy we wrześniowych numerach ,,GK’’. (s)
GK 34/2008
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Co te prezes w stadninie jeszcze robi. Zero pojęcia o koniach. Racot to stadnina propagandy.