Wiadomości
08 kwietnia 2016Potrzebny dawca dla Patryka!
W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia w Kościanie, Czaczu i Śmiglu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku „Pomóż Patrykowi i Innym”
Przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego – to jedyna szansa na życie dla Patryka Konradowskiego z Kościana. Piętnastolatek choruje na ostrą białaczkę szpikową.
Patryk Konradowski jest uczniem trzeciej klasy gimnazjum. Uczęszcza do Zespołu Szkół nr 2 w Kościanie. Jeszcze kilka miesięcy temu nic nie wskazywało na to, że jest poważnie chory. Chłopak spędzał czas na boisku. Z piłką nożną wiązał swoją przyszłość. Ostra białaczka szpikowa zaczęła dawać o sobie znać pod koniec ubiegłego roku. Już w Boże Narodzenie źle się czuł. Po świątecznej przerwie wrócił do szkoły. Pierwszego dnie nie dotrwał do końca lekcji. Mama zabrała go do lekarza. Po badaniu krwi już było wiadomo, że ma białaczkę. Patryk trafił na oddziale hematologii i onkologii dziecięcej poznańskiej kliniki.
- Jedyne dziecko i taka choroba. Nie mogłam w to uwierzyć. Nie wiedziałam, czy to prawda, czy mi się to śni – mówi Katarzyna Konradowska. - Patryk wspierał mnie i pocieszał. Jest silny. Mówi, że co ma być to będzie. Nie poddaje się.
Piętnastolatek został już poddany intensywnej chemioterapii. Czeka go przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Trwa poszukiwanie jego „genetycznego bliźniaka”. Jeżeli obędzie się bez komplikacji i znajdzie się dawca, będzie mógł przejść zabieg w maju lub czerwcu.
Z pomocą Patrykowi ruszyła szkoła. W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia, wspólnie z Fundacją DKMS organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Pomóż Patrykowi i Innym”. Wolontariusze dyżurować będą w godzinach 10 – 16 w: I Liceum Ogólnokształcącym w Kościanie, Centrum Kultury w Śmiglu i świetlicy wiejskiej w Czaczu.
Potencjalnym Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu próbki do określenia antygenów cech zgodności tkankowej. W Śmiglu i Czaczu pobierany będzie wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, natomiast w Kościanie 4 ml krwi.
Potencjalni dawcy nie mają powodów do obaw. Przy pobieraniu komórek macierzystych stosowane są dwie metody. Obie są bezpieczne. W 80% przypadków jest to pobieranie komórek z krwi obwodowej. Taki zabieg trwa około trzech – czterech godzin i nie wymaga hospitalizacji. Druga, rzadziej stosowana metoda, to pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Dawca przebywa w szpitalu dwa – trzy dni. Po zabiegu może odczuwać dolegliwości bólowe, jak przy stłuczeniu.
Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 26 milionów potencjalnych dawców. W Polsce jest ich ponad 927 tysięcy. Zdecydowana większość, 861 tysięcy, jest w bazie Fundacji DKMS Polska. Znalezienie genetycznego bliźniaka dla chorego nadal jest bardzo trudne. To jak szukanie igły w stogu siana. Dlatego tak ważne jest, by baza potencjalnych dawców szpiku powiększała się. (h)
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Zachorować może każdy, bez względu na wiek. Taką diagnozę mogą usłyszeć rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy.
Tylko dla jednej trzeciej chorych udaje się znaleźć dawcę w jego rodzinie. Dla pozostałych szansą jest dawca niespokrewniony. Przeszczep jest możliwy, gdy ceny tkanki chorego i dawcy są zgodne niemalże w stu procentach. Wiele osób może pomóc. Dawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 55 lat.
Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 26 milionów potencjalnych dawców. W Polsce jest ich ponad 927 tysięcy. Zdecydowana większość, 861 tysięcy, jest w bazie Fundacji DKMS Polska. Znalezienie genetycznego bliźniaka dla chorego nadal jest bardzo trudne. To jak szukanie igły w stogu siana. Dlatego tak ważne jest, żeby baza potencjalnych dawców szpiku powiększała się.
Nie ma się czego obawiać. Dawca szpiku nie naraża własnego zdrowia i życia. Komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej lub szpiku z talerze kości biodrowej. W 80% przypadków stosowana jest pierwsza, mało inwazyjna metoda przypominająca pobieranie krwi. Dawca po krótkim czasie od zabiegu może normalnie funkcjonować. W druga metoda wiąże się z około dwudniowym pobytem w klinice. Obie metody poprzedzone są szczegółowymi badaniami. Dawcy zwracane są wszelkie koszty związane z dojazdem do szpitala, pobytem w hotelu, nieobecności w pracy czy opieki nad dziećmi w czasie zabiegu. (h)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Czekamy na was ;)