Na sygnale

03 lutego 2019

Pożary sadzy

Akcja gaśnicza przy. ul. Wielichowskiej w Kościanie Akcja gaśnicza przy. ul. Wielichowskiej w Kościanie

Sezon pożarów przewodów kominowych w pełni. Tylko w minionym tygodniu straży byli sześciokrotnie wzywani do pożarów sadzy w kominie.

W minionym tygodniu strażacy gasili pożary przewodów kominowych w Śmiglu, Kiełczewie, Głuchowie, Kościanie, Przysiece Polskiej i Spytkówkach.

Z pewnością przed nami kolejne takie zdarzenia, dlatego warto wiedzieć co robić, gdy dojdzie do pożaru sadzy w kominie. Wiedzy szukaliśmy w serwisie internetowym Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jak zapobiegać pożarowi sadzy?

Przede wszystkim należy regularnie czyścić komin. Zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów może stać się przyczyną pożaru. Zgodnie z prawem przegląd kominiarski wymagany jest minimum raz w roku, a w domach, gdzie piec opalany jest drewnem lub węglem - raz na trzy miesiące.

Trzeba też dbać o jakość paliwa, które wkładamy do pieca czy kominka. Wystarczy bowiem kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by nagromadziło się dość smoły i sadzy, aby potem pierwsze mocniejsze "przepalenie" spowodowało pożar komina.

Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie?

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim głośny dźwięk, dochodzący z komina - "dudnienie", często towarzyszą mu także snopy iskier lub nawet języki ognia, widocznie u wylotu komina nad dachem. Gdy zignorujemy pierwsze sygnały, mogą pojawiać się pierwsze rysy na ścianach - to znak, że pożar rozgorzał już na dobre i komin zaczyna pękać.

Co robić w przypadku pożaru sadzy?

Najważniejsza zasada - nigdy nie gasić pożaru wodą! Powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko - ale nie wodą! Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca - od dołu i góry, po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości - czy nie zaczyna pękać.

Trzeba też pamiętać, że gdy ograniczymy dostęp powietrza do komina, w palenisku zacznie powstawać więcej tlenku węgla czyli śmiertelnego czadu. Dlatego należy uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie tlenku węgla.

Czym grozi pożar sadzy?

W najgorszym wypadku - pożarem całego domu. Może się tak stać, gdy podczas pożaru przewód kominowy rozszczelni się i ogień zacznie rozprzestrzeniać się na przyległe do niego elementy. Może też dojść do pożaru dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa się żywy ogień lub iskry. Podczas pożaru sadzy gorące powietrze może wypychać z komina także płonące płaty sadzy. Wiatr może przenieść je na sąsiednie budynki.

Szybko opanowany pożar sadzy w kominie kończy się najczęściej na konieczności naprawy przewodu kominowego, który w wyniku pożaru zostaje popękany lub wręcz - rozerwany. Dlatego po pożarze sadzy należy wezwać kominiarza, żeby sprawdził szkody i - do tego czasu - nie używać pieca.

Porady za serwisem osp.pl

 

Płonący komin przy ul. Wielichowskiej w Kościanie Płonący komin przy ul. Wielichowskiej w Kościanie

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (2)

w dniu 03-02-2019 19:54:21 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Co się dziwić jak ludzie śmieci palą....

Co się dziwić jak ludzie śmieci palą....

w dniu 03-02-2019 20:09:49 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Unikanie kominiarzy konczy sie w taki sposób.

Unikanie kominiarzy konczy sie w taki sposób.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.142.130.242

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.