Wiadomości
25 lutego 2011Przerabiali olej opałowy na napędowy
Policjanci zabezpieczyli na terenie jednej z firm w Czempiniu blisko 50 tysięcy litrów oleju opałowego przeznaczonego do nielegalnego oczyszczania. Zatrzymano dwóch kierowców cystern i dwóch mężczyzna nadzorujący linię technologiczną oczyszczania.
Od weekendu w Czempiniu rozprawiano o aferze paliwowej. Jednak na początku tygodnia policja odmawiała podawania szczegółów informując jedynie o prowadzeniu działań operacyjnych. Dziś ujawniono szczegóły procederu, który odbywał się na terenie jednej z czempińskich firm.
- Policjanci zajmujący się zwalczeniem przestępczości gospodarczej sprawdzali informację o wzmożonym ruchu paliwowych cystern na terenie czempińskiej firmy, która nie prowadziła działalności związanej z obrotem takim asortymentem. Firma została skontrolowana. Okazało się, że w jednym z budynków zainstalowana jest linia technologiczna służąca do blendowania oleju opałowego na pełnowartościowy olej napędowy – informuje komisarz Mateusz Marszewski
Policja zabezpieczyła dwie cysterny z olejem opałowym oraz zbiornik z odbarwionym olejem. Łącznie zabezpieczono prawie 50 tysięcy litrów oleju. Na miejscu zatrzymano dwóch kierowców i dwóch pracowników nadzorujących urządzenia do przerabiania oleju. Nielegalna przetwórnia działała prawdopodobnie od końca ubiegłego roku.
- Filtrowanie zabarwionego paliwa tak, aby uzyskać czysty surowiec jest częstym sposobem zarobkowania grup przestępczych. Barwiony olej przeznaczony jest do wykorzystania specjalnego i jest obłożony niższym podatkiem. Oczyszczanie go i sprzedaż ma na celu uzyskanie pieniędzy z różnicy w cenie pomiędzy surowcem specjalnego przeznaczenia, a opodatkowanym standardowo – wyjaśnia Marszewski
Celnicy obliczają straty skarbu państwa, jakie powstały w wyniku działania tej grupy przestępczej. Od ich wysokości zależy treść i zakres zarzutów jakie zostaną postawione zatrzymanym i organizatorom tego procederu.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
zaradni ;(