Wiadomości
25 czerwca 2015Rusza PSZOK w Bonikowie
W przyszłym tygodniu uruchomiony zostanie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Od 1 lipca na trenie dawnego składowiska odpadów w Bonikowie działać będzie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych związku międzygminnego SELEKT. Obsługiwać będzie mieszkańców miasta i gminy Kościan.
W PSZOK będzie można bezpłatnie pozbyć się między innymi odpadów zielonych, przeterminowanych leków, sprzętu elektronicznego, mebli, odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Punkt czynny będzie dwa dni w tygodniu. W środy w godzinach 10-16, oraz soboty w godzinach 8-16. Zasady przyjmowania odpadów okreśła regulamin, który poniżej publikujemy.
REGULAMIN
Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowanych na terenie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów Komunalnych - SELEKT" w Czempiniu
1.
Regulamin określa szczegółowe zasady funkcjonowania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych , zwanych dalej PSZOK na terenie Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów Komunalnych - SELEKT" zwanego dalej Związkiem.
2.
Każdy korzystający z PSZOK zobowiązany jest przestrzegania niniejszego Regulaminu.
3.
Do PSZOK przyjmowane są odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, zwane dalej odpadami, wytworzone przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Związku, którzy są objęci systemem gospodarowania odpadami komunalnymi i wnoszą opłatę z tego tytułu na rzecz Związku.
4.
Z nieruchomości zamieszkałych oraz niezamieszkałych, typu ogródki działkowe i domki letniskowe w PSZOK przyjmowane są następujące rodzaje odpadów:
a) odpady selektywnie zbierane ( papier, szkło, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe),
b) odpady zielone ( trawa, liście, drobne gałęzie),
c) przeterminowane leki,
d) chemikalia (detergenty, rozpuszczalniki, farby, tusze, kleje, środki ochrony roślin),
e) zużyte baterie, akumulatory,
f) zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny,
g) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
h) odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z prowadzenia drobnych prac remontowych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty (niezanieczyszczone odpady betonowe oraz gruz betonowy i ceglany),
i) zużyte opony.
5.
Opony dostarczane do PSZOK mogą pochodzić wyłącznie z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli oraz pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Można oddać 4 opony od
mieszkańca na rok z nieruchomości zamieszkałych. Odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z drobnych prac remontowych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty (niezanieczyszczone odpady betonowe oraz gruz betonowy i ceglany) w ilości 100 kg jednorazowo od mieszkańca z nieruchomości zamieszkałych.
6.
Przyjmowanie do PSZOK określonych w pkt. 4 odpadów jest bezpłatne.
7.
Przyjęcia odpadów dokonuje upoważniony pracownik PSZOK po uzyskaniu od przekazującego informacji o adresie nieruchomości, na której zostały wytworzone i okazaniu dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Związku za bieżący okres rozliczeniowy.
9.
Przyjęcia odpadów dokonuje się po sprawdzeniu zgodności dostarczonych odpadów z wykazem aktualnie przyjmowanych odpadów.
8.
Odpady przyjmowane do PSZOK muszą być posegregowane, tak aby umożliwić ich selektywne odbieranie.
9.
Odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (RTV/AGD) muszą być przekazywane kompletne (w całości). Niedopuszczalne jest przekazywanie odpadów zdekompletowanych np. pozbawionych elementów metalowych.
10.
Odpady niebezpieczne (farby, lakiery, smary, oleje) powinny znajdować się w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach producenta oraz powinny zawierać etykiety umożliwiające identyfikację odpadu w chwili przekazania.
11
Odpady należy samodzielnie umieścić w oznaczonym kontenerze lub złożyć w miejscu wskazanym przez pracownika PSZOK. Odpady zielone i liście, należy wrzucać bez opakowań ( worków).
12.
Odpady wymienione w punkcie 4 gromadzone są selektywnie w zamykanych pojemnikach i kontenerach oraz wiatach, chroniących odpady przed wpływem czynników atmosferycznych i dostępem zwierząt. Kontenery i pojemniki są odpowiednio oznakowane dla poszczególnych rodzajów odpadów.
13.
Do PSZOK nie będą przyjmowane następujące rodzaje odpadów:
a) zmieszane odpady komunalne,
b) odpady zawierające azbest,
c) części samochodowe ( np.: szyby, zderzaki, reflektory, elementy karoserii),
d) opony z samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych,
e) odpady nieoznaczone , bez wiarygodnej identyfikacji ( brak etykiety, oznaczeń),
f) odpady w opakowaniach cieknących;
g) sprzęt budowlany,
h) urządzenia przemysłowe,
i) odpady poprodukcyjne, w tym z działalności rolniczej,
14.
Obsługujący PSZOK ma prawo odmówić przyjęcia odpadów jeżeli było by to sprzeczne z Regulaminem oraz mogłoby to zagrażać zdrowiu lub życiu ludzkiemu.
15.
Każdorazowe przyjęcie odpadów jest ewidencjonowane przez pracownika PSZOK.
16.
Dzieci poniżej 13 roku życia mogą przebywać na terenie PSZOK jedynie pod opieką osoby pełnoletniej.
17.
Osoby przebywające na terenie PSZOK obowiązane są do:
a) przestrzegania zaleceń obsługi PSZOK, w szczególności w zakresie miejsca złożenia odpadów oraz sposobu poruszania się po PSZOK,
b) zachowania porządku i czystości podczas rozładunku odpadów,
c) zachowania wymogów bezpieczeństwa, a w szczególności nieużywania źródeł otwartego ognia.
18.
Regulamin korzystania z PSZOK dostępny jest w miejscu działania PSZOK oraz na stronie internetowej Związku www.selekt.czempin.pl
19.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Dobra wiadomość