Środowisko
26 Cze 2026Rybołowy znów wychowują trojaczki
To ubiegłoroczne trojaczki z leśnictwa Jurkowo
To już drugi rok z rzędu, gdy rybołowy gniazdujące w leśnictwie Jurkowo mogą pochwalić się wyjątkowym sukcesem lęgowym. W gnieździe jednego z najrzadszych ptaków szponiastych w Polsce ponownie wykluły się trzy młode.
Tegoroczny sukces jest kontynuacją niezwykle udanego sezonu 2025. Wówczas na specjalnej platformie lęgowej w Jurkowie wykluły się trzy młode rybołowy – dwie samice i jeden samiec. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ najczęściej w gnieździe tego gatunku odchowują się dwa młode.
Kilka dni temu eksperci z Komitetu Ochrony Orłów przeprowadzili obrączkowanie piskląt. Młode ptaki rozwijają się prawidłowo i szybko przybierają na wadze. Największy z młodych waży już 1,5 kg, kolejny 1,3 kg, a najmniejszy 1 kg.
Rybołów należy do najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Gniazduje na wysokich drzewach w pobliżu zbiorników wodnych i wymaga odpowiednich warunków do założenia lęgu. Każde udane wyprowadzenie młodych ma ogromne znaczenie dla ochrony krajowej populacji tego gatunku.
Historia sukcesów w Jurkowie rozpoczęła się kilka lat temu, gdy lokalny leśniczy zbudował specjalną platformę lęgową. Konstrukcja zapewniła ptakom bezpieczne miejsce do założenia gniazda i stworzyła warunki do regularnego wychowywania młodych. Dodatkowo drzewo z gniazdem zostało zabezpieczone przed wspinającymi się drapieżnikami, a stan gniazda jest monitorowany po silnych wiatrach i burzach.
Dwa kolejne sezony z trzema odchowanymi młodymi pokazują, że rybołowy na dobre zadomowiły się w kościańskich lasach. To efekt wieloletniej współpracy leśników i ornitologów oraz dowód na skuteczność prowadzonych działań ochronnych.
Na zdjęciach obrączkowanie tegorocznych piskląt. Fot. Robert Mądry

Zgłaszasz poniższy komentarz:
To nazywa sie SUKCES, pasja kilku/nastu ludzi potrafi pomoc w sposob zgodny z natura.