Ekologia
22 czerwca 2023Skąd biorą poroże? Reportaż ze zlotu zrzutomaniaków
Na nieustannie polecanym przez nas youtubowym kanale „Życie nad kanałem Obry” pojawił się reportaż ze Zlotu Kolekcjonerów Poroża, który odbył się w minioną sobotę, 17 czerwca, w Głuchowie (gmina Czempiń).
Wielu osobom kolekcjonerzy poroża kojarzą się z myśliwymi. Tymczasem zbiory, którymi się szczycą nie są efektem polowań a poszukiwań zrzutów. Tak nazywa się poroże zrzucane co roku późną zimą przez jelenie, sarny i łosie. Okres zrucania poroża zależy od wieku byka. Im starszy byk, tym wcześniej je zrzuca, i tym bardziej ma imponujące poroże. Jedna tyka może ważyć ponad 5 kilogramów!
Po zrzuceniu poroża byk szybko nakłada nowe. Co ciekawe, poroże to najszybciej rosnąca tkanka u zwierząt. W ciągu doby rośnie aż 1,5 cm poroża.
Znalezione zrzuty należą do znalazcy, o ile zostały znalezione na terenie lasu gospodarczego. Leśnicy przypominają, że nie można ich szukać także w rezerwatach przyrody i na uprawach leśnych o wysokości do 4 metrów. Poszukując poroża pod żadnym pozorem nie należy niepokoić czy płoszyć zwierząt.
Poszukiwanie zrzutów w okresie wczesnowiosennym jest dosyć często spotykanym zajęciem. Poszukuje się ich dla zysku, ale także w celach rękodzielniczych, gdyż tworzy się z nich biżuterię, ozdobne rękojeści noży czy nawet meble. W niektórych krajach są wykorzystywane także jako afrodyzjak. Jeśli wybieracie się na poszukiwanie zrzutów, życzymy powodzenia! Każdy powód jest dobry, by wyjść do lasu, a odnalezienie tego leśnego skarbu to dodatkowy atut leśnego spaceru - przekonują na swej stronie Lasy Państwowe.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu ze Zlotu Kolekcjonerów Poroża autorstwa Damiana Musialskiego i Dawida Lemańskiego. Autorem ujęć z drona jest Jakub Domagała.
Prezentujemy też film Lasów Państwowych o tym jak szukać zrzutów w lesie.
Fot. damianmusialski.pl
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Bardzo ciekawy temat