Magazyn koscian.net
20 lutego 2018Spójrz w gwiazdy
Już blisko trzy lata w Wieży Ciśnień w Kościanie działa obserwatorium astronomiczne. Każdy może tam bezpłatnie spojrzeć w gwiazdy, i dowiedzieć się czegoś ciekawego z dziedziny astronomii. Obserwacje nieba odbywają się w środy. Raz w miesiącu organizowane są tam wykłady
Kościańskie obserwatorium astronomiczne w Wieży Ciśnień działa od 28 lutego 2014 roku. Prowadzi działalność dydaktyczną i popularyzatorską. Odbywają się w nim obserwacje nieba z wykorzystaniem teleskopu i wykłady. Każda osoba zainteresowana astronomią, niezależnie od posiadanej wiedzy, może zaspokoić tam swoją ciekawość. Opiekunem obserwatorium jest Mateusz Maliczak, absolwent astronomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Korzysta ze wsparcia merytorycznego Obserwatorium Astronomicznego UAM.
Obserwacje nieba uzależnione są od pory roku. Zimą odbywają się w środy w godz. 18 – 22. Latem, gdy później zapada zmrok, rozpoczynają się o godz. 21. W niebo można wpatrywać się do północy. Czy uda się zaobserwować coś ciekawego, w dużej mierze zależy od pogody.
- W środy, nawet gdy nie ma pogody umożliwiającej obserwację nieba, można przyjść i dowiedzieć się co nowego wydarzyło się w astronomii. Zdarza się, że przychodzą dorośli z dziećmi, żeby zainteresować je astronomią i obejrzeć zdjęcia z obserwacji. Staram się wzmocnić albo obudzić to zainteresowanie – mówi opiekun obserwatorium Mateusz Maliczak. - W każdy inny dzień tygodnia, jeżeli zapowiada się dobra pogoda wieczorem czy w nocy, można zadzwonić i umówić się. Naszym teleskopem możemy sięgnąć do naprawdę dalekich obiektów niewidocznych gołym okiem. Jesteśmy w stanie obserwować galaktyki, czy mgławice.
W lipcu z obserwatorium będzie można podziwiać zaćmienie księżyca.
- Zaćmienie będzie widoczne, gdy tylko księżyc się pojawi. Dzięki temu, że obserwatorium jest w wysokim budynku, będzie to ładnie widać. Jeżeli będzie dobra pogoda, nic nie będzie nam księżyca zasłaniać. Myślę, że uda się coś ciekawego zobaczyć – zapowiada Maliczak. - Na pewno przed wakacjami zaczniemy o tym mówić.
W działalność obserwatorium wpisują się wykłady popularno-naukowe. Co miesiąc w Wieży Ciśnień goszczą naukowcy. W marcu dr hab. Piotr Dybczyński wygłosi wykład zatytułowany „Gdy cień planetoidy padnie na Ziemię”. (h)
Gazeta Kościańska 07/2018
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Myśliwy łapany na drugiej ramce ;)