Magazyn koscian.net
08 Lis 2016Sprawdź, czy zapłaciłeś za grób
Opłata za pochowanie zwłok gwarantuje zachowanie grobu przez 20 lat. Jeśli po tym czasie nie wniesie się kolnej opłaty, grób można zlikwidować. Na kościańskim cmentarzu komunalnym problem ten dotyczy kilkuset mogił
Na setkach grobów na cmentarzu komunalnym w Kościanie pojawiły się zafoliowane kartki, na których zarządca cmentarza informuje, że „z dniem 1 stycznia 2017 roku przystąpi do likwidacji grobów oraz rezerwacji miejsc, które nie posiadają aktualnej opłaty za pochowanie zwłok. Szczegółowych informacji udziela administrator cmentarza”. Jak ustaliliśmy o szczegóły poprosiło już kilkudziesięciu krewnych osób pochowanych na cmentarzu komunalnym.
- W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia akacji wniesiono już zaległe opłaty za ponad trzydzieści grobów – mówi Paweł Michałowski, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Drogowej w Kościanie. - O konieczności uregulowania statusu grobów informujemy za pośrednictwem internetowej wyszukiwarki Grobonet, a na cmentarzu ustawiliśmy tablice z komunikatem. Dodatkowo umieszczamy kartki na grobach, które nie są opłacone.
Wnoszona przy chowaniu zwłok opłata gwarantuje zachowanie grobu przez 20 lat. Po tym okresie należy zapłacić za kolejne 20 lat. Bywa, że w opłaconym okresie krewni zmarłych zmieniają miejsce zamieszkania lub umierają osoby, które załatwiały formalności na cmentarzu i nikt z rodziny nie ma świadomości, że trzeba wnieść kolejną opłatę.
- Są i takie groby, których już dwukrotnie nie opłacono – mówi Paweł Michałowski.
Czy zgodnie z komunikatem od stycznia groby te zaczną znikać? Kierownik uspokaja i zapewnia, że żadnych gwałtownych zmian nie będzie, ponieważ nie ma jeszcze problemu braku miejsc na cmentarzu. Rocznie odbywa się tu do stu dwudziestu pogrzebów, ale w większości są to pochówki do istniejących grobów. Nowych mogił przybywa rocznie kilkanaście. Dlatego, jeśli nieopłacone mogiły nie zapadają i nie stwarzają jakiegoś zagrożenia, to administracja czekać będzie na krewnych, którzy podejmą się opieki nad grobem.
- Wiele osób dowiedziało się, że groby ich bliskich nie są opłacone, po tym gdy dwa lata temu dołączyliśmy do ogólnopolskiej internetowej platformy grobonet. Pozawala ona wyszukać miejsce pochówku, zobaczyć zdjęcie mogiły i umożliwia skontaktowanie się z administratorem cmentarza. Po uruchomieniu serwisu przez kilka miesięcy obserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie i wiele osób wniosło zaległe opłaty. Dziś, poprzez kartki na grobach, staramy się dotrzeć do pozostałych krewnych pochowanych na naszym cmentarzu osób – mówi kierownik Michałowski
Na opłacenie czeka kilkaset z trzech i pół tysiąca grobów rozlokowanych na powierzchni ośmiu i pół hektara. Ile trzeba zapłacić za miejsce na cmentarzu komunalnym?
- Opłaty wnosi się raz na dwadzieścia lat i wynoszą one 200 złotych za grób pojedynczy lub 400 złotych za podwójny. W przypadku grobowca opłata jest pobierana na sto lat i wynosi 2400 złotych – informuje kierownik.
Poza opłaceniem miejsca można zamówić u administratora dodatkowe usługi takie jak: jednorazowe posprzątanie pojedynczego grobu (to wydatek rzędu 30 złotych), comiesięczne sprzątanie grobu i zapalanie znicza (270 złotych na rok) czy opiekę rocznicowo-świąteczną w cenie 225 złotych na rok. Grób jest wówczas sprzątany na Wielkanoc, Boże Narodzenie, w rocznicę urodzin i śmierci oraz w imieniny. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Przepraszam, ale czy w języku polskim brakuje bardziej ładnych słów, aby uczcić pamięć po zmarłym człowieku. "ZWŁOKI". Może Panie Redaktorze wypadałoby napisać np. ciało zmarłego, zmarły, osoba nieżyjąca, szczątki bliskiej osoby, miejsce spoczynku naszych bliskich, itp. Ciekawe, czy kiedyś ktoś o Panu napisze "ZWŁOKI" lub co gorsza "DENAT". Ciekawe jak się będzie czuła wtedy Pana najbliższa rodzina. Ale Pan już tego nie doczeka ... Pozdrawiam.