Wiadomości
01 października 2020Stacja przebudowana
Kto rzadko jeździ pociągiem może nie wiedzieć, że stacja kolejowa w Kościanie zmieniła oblicze.
Przeobrażania stacji rozpoczęły się od odrestaurowania dworca. Wzniesiony w 1856 roku budynek remontowano pod nadzorem konserwatora zabytków przez 27 tygodni. Na dostosowanie budynku do wymogów współczesności wydano blisko 5 milionów złotych. Oddano go do użytku w 2011 roku.
Przebudowa dworca nie obejmowała peronów i przejść podziemnych. Te wyremontowano w ramach czwartego etapu przebudowy linii kolejowej E59 obejmującego odcinek od Czempinia do granic województwa dolnośląskiego. Wartość prac to ponad 1,5 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Zasadnicze prace w ramach tej inwestycji zakończą się w tym roku.
W ramach inwestycji całkowicie odmieniła się kościańska stacja. Na peronie drugim stanęło szklane zadaszenie podtrzymywane przez stalowe podpory w kolorze niebieskim. Podróżni mogą schować się przed opadami pod dwiema, 80-metrowymi wiatami. Przed słońcem ich jednak nie uchronią. Także na peronie pierwszym stanęło zadaszenie. Oba perony podwyższono do 76 cm, co ułatwia wsiadanie do pociągów. Ich krawędzie mają antypoślizgową nawierzchnię. Na wiatach zamontowano wyświetlacze systemu informacji, a pod nimi zamontowano tablice z drukowanym rozkładem jazdy. Całość dopełniają nowe ławki na peronie drugim i siedziska na peronie pierwszym. Oba perony zostały wydłużone i przesunięte w kierunku Leszna. Bezpieczne połączenie pomiędzy peronami zapewnia przebudowane przejście podziemne. Można się do niego dostać schodami oraz dwiema windami.
Przeobrażenie przechodzi także otoczenie stacji. Trwa budowa parkingu samochodowego na sto aut i rowerowego na trzysta jednośladów. Ten drugi będzie umieszczony pod odrestaurowaną wiatą kolejową z 1905 roku. Do pełni szczęścia konieczny będzie remont ulicy Dworcowej i placu przed dworcem. Na to trzeba poczekać do zakończenia kolejowych inwestycji.
Fot. Paweł Sałacki