Wiadomości
22 kwietnia 2021Stop dla dzikich wysypisk śmieci
Fotopułapki to sposób na walkę z podrzucaniem śmieci w gminie Krzywiń. Urządzenia mają pomóc w ustalaniu i karaniu osób, które w ten sposób pozbywają się odpadów.
Likwidacja dzikich wysypisk śmieci – taki cel stawiają sobie władze gminy Krzywiń. Akcja „Czysta Gmina Krzywiń” ma nie tylko uświadamiać, jakie są koszty sprzątania odpadów porzuconych w lasach czy okolicach jezior.
Lokalny samorząd wypowiedział wojnę osobom,, które w nielegalny sposób pozbywają się odpadów. W ich namierzeniu i ukaraniu mają pomóc fotopułapki. Na początek gmina zakupiła dwa takie urządzenia. Z czasem ma ich być więcej.
Fotopułapki to małe urządzenia. Trudno je zauważyć i łatwo zmieniać ich lokalizację. Osoby podrzucające śmieci nie mogą czuć się bezkarnie.
- Urządzenia będą montowane w miejsca, gdzie powstają dzikie wysypiska śmieci, a także tam, gdzie śmieci są podrzucane - burmistrz Krzywinia Jacek Nowak. - Nie chodzi tylko o lasy czy rowy. W Cichowie często pojawiał się taki problem przy pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów. Zdarza się, że ktoś przywozi tam odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane, czy elektronikę.
Kilkakrotnie zdarzało się, że śmieci podrzucane były w przydrożnych rowach i w lasach po przeprowadzanej w gminie zbiórce odpadów wielkogabarytowych. Ktoś wyprzedzał firmę zajmującą się obiorem śmieci. Zabierał cenniejsze przedmioty, a po wymontowaniu z nich elementów, które można sprzedać, porzucał je.
Władze gminy liczą na pomoc mieszkańców w walce z procederem podrzucania śmieci. Ważne jest, aby na takie sytuacje reagować i zawiadamiać odpowiednie służby.
- Mieszkańcy dość mocno pilnują porządku. Zgłaszają sprawy na policję. W Cichowie zdarzało się, że właściciel nieruchomości pozbył się śmieci, a później musiał je posprzątać i jeszcze zapłacić mandat. Przez kilka miesięcy był później spokój – mówi burmistrz Nowak.
Tylko na porządkowanie krzywińskich jezior lokalny samorząd wydaje rocznie około 50 tysięcy złotych.Śmieci w przestrzeni publicznej nie wpływają pozytywnie na wizerunek gminy. (h)
Fotopułapki to małe urządzenia. Trudno je zauważyć i łatwo zmieniać ich lokalizację. Osoby podrzucające śmieci nie mogą czuć się bezkarnie.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Musimy sami zadbać o nasze środowisko poprzez zwracanie śmieciarzom uwag.