Wiadomości
23 listopada 2017Stypendia dla zdolnych
Czworo studentów i dwóch uczniów otrzymało jednorazowe stypendium Starosty Kościańskiego w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży z powiatu kościańskiego.
Stypendia wręczono podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Kościańskiego.
- Te pieniądze które wydajemy z budżetu Powiatu Kościańskiego na stypendia są to najlepiej zainwestowane pieniądze - zauważył starosta Bernard Turski - Są to pieniądze, które w znakomity sposób będą procentowały. Nam zależy na tym, żeby młode pokolenie obywateli Ziemi Kościańskiej kształciło się i abyście Państwo w niedalekiej przyszłości zastąpili nas i dalej rozwijali Ziemię Kościańską.
Stypendia w ramach tego programu przyznawane są od 2006 roku. Otrzymało je dotąd 10 uczniów i 17 studentów z powiatu kościańskiego. Wysokość stypendium w przypadku uczniów wynosi maksymalnie 1 000 złotych, a w przypadku studentów 1 500 złotych.
W tym roku stypendium otrzymali:
Dawid Kowalkowski - student V roku międzyobszarowych studiów indywidualnych na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył kurs języka hebrajskiego na Uniwersytecie w Hajfie oraz kurs prawa kosmicznego i polityki wykorzystania przestrzeni kosmicznej we Francji. Brał udział w rundach światowych międzynarodowego konkursu prawniczego Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition w Waszyngtonie, międzynarodowego konkursu prawa lotniczego Air Law Moot Court Competition w Dżakarcie oraz w rundach europejskich międzynarodowego konkursu prawa kosmicznego im. Manfreda Lachsa w Belgradzie. Stypendysta dwóch rządów: izraelskiego i francuskiego.
Paulina Płocieniak - studentka V roku prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Finalistka II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Mediacyjno-Negocjacyjnego #mediUJ! Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu SACROSONG 2016 z tercetem wokalnym Akolada. Organizatorka II i III Ogólnopolskiej konferencji naukowej "Mediacja w administracji" na WPiA w Poznaniu oraz warsztatów popularnonaukowych "Mediacja - techniki mediacyjno - negocjacyjne" na UAM w Poznaniu. Działa w Studenckim Kole Naukowym Arbitrazu i Mediacji DIALOG na WPiA UAM w Poznaniu. Brała udział w projekcie naukowo - badawczym wpisanym w statutową działalność Katedry Postępowania Karnego WPiA UAM w Poznaniu "Mediacja po wyroku".
Łukasz Szukalski - student VI roku kierunku lekarskiego w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Współautor wielu prac i doniesień naukowych wygłoszonych na konferencjach m.in.: Is the Palliative Medicine Unit the last stop on a patient's treatment path?", "Incidence of hypertension during pregnancy and its influence on length of pregnancy", "The prevalence of diabetes mellitus in pregnancy and its influence on gestation period", "A patient with a family history of rectal cancer". Współautor rozdziału w monografii naukowej "International Congress of Young Medical Scientists: Abstract Book". Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Paliatywnej przy Zakładzie Opieki Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Aktywny członek Studenckiego Koła Naukowego Położnictwa, Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej oraz Studenckiego Koła Naukowego Reumatologii i Chorób Układowych Tkanki Łącznej w Bydgoszczy.
Klaudia Górna - studentka V roku prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczka wielu konferencji, na których występowała z własnymi referatami, m.in.: "Prawo człowieka do kremacji w świetle instrukcji Kongregacji Nauki Wiary Ad resurgendum cum Christo", "O początkach dyplomacji u starożytnych Rzymian", "Zasada dobra wspólnego w Konstytucji RP". Prezes Koła Jurystów Prawa Rzymskiego i Kanonicznego Sapere Aude, członek Koła Naukowego Publicznego Prawa Gospodarczego UMK.
Jakub Grześkowiak - uczeń trzeciej klasy I LO w Lesznie. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu "Historia i życie" oraz konkursu "Dziedzictwo Reformacji w Wielkopolsce". Zdobywca drugiej nagrody w międzyszkolnym konkursie regionalnym "Cudze chwalicie, swego nie znacie. - Życie kreślone historią. Wojenne losy naszych najbliższych" oraz w finale konkursu na pracę z zakresu nauk przyrodniczych "Katedra Uczniowska".
Jędrzej Smok - uczeń drugiej klasy I LO w Kościanie. Laureat Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego Supermatematyk 2016/17 oraz Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Pangea 2016/17. Został wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur".
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Ten jeden to jest chyba wieczny student.