Magazyn koscian.net

27 marca 2012

Trzeba dbać o zaufanie

2602 interwencje przeprowadziła w ubiegłym roku Straż Miejska w Kościanie. 512 razy o pomoc funkcjonariuszy prosili mieszkańcy miasta i instytucje. Mundurowi wystawili 330 mandatów. Blisko dwa tysiące razy pouczali i zwracali uwagę


   
Straż Miejska w Kościanie została powołana do życia z początkiem 1998 roku. Jest jedną z 59 jednostek w Wielkopolsce. Działa na terenie miasta Kościana. W 2011 zatrudniała 7 funkcjonariuszy. Każdy z nich miał swój rejon służbowych. Strażnicy odpowiadali za przestrzeganie porządku i bezpieczeństwa publicznego na przydzielonych im osiedlach.
   
- Dyslokacja służb patrolowych wynika z realizacji codziennych zadań stawianych funkcjonariuszom straży, z prowadzonego rozpoznania i identyfikowania miejsc najbardziej zagrożonych na podstawie własnych obserwacji i informacji otrzymanych z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie oraz w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców, a także instytucji – wyjaśnia Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie.
    W ubiegłym roku strażnicy pracowali w systemie dwuzmianowym od poniedziałku do piątku, w zależności od potrzeb, także w soboty. Trzecia zmiana wprowadzana była w piątki i soboty oraz w zależności od potrzeb w niedziele i święta.
   
W ciągu minionego roku mundurowi przeprowadzili 2 602 interwencje, z czego 512 zgłosili mieszkańcy i instytucje. Interwencji było o blisko 34% więcej niż w roku 2010. Najwięcej z nich dotyczyło (1455) wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Na drugim miejscu znalazły się wykroczenia wynikające z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na dalszych miejscach uplasowały się wykroczenia przeciwko spokojowi i porządkowi publicznemu (177), przeciwko zdrowiu (176) i wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (175). Najwięcej interwencji przeprowadzono na Osiedlu Śródmieście – 1543. Na Osiedlu Wolności było ich 229. Na Osiedlu Gen. Władysława Sikorskiego funkcjonariusze interweniowali 203 razy, a na Osiedlu Piastowskim 202. Najmniej pracy strażnicy mieli na Osiedlu Konstytucji 3 Maja. W ciągu roku przeprowadzono tam 39 interwencji.

Na podstawie ilości przeprowadzanych czynności opracowano mapę miejsc, w których strażnicy mieli najwięcej pracy. Pod względem ilości interwencji na pierwszym miejscu była ul. Kościelna (184), na drugim ul. Szewska (183), a na trzecim Rynek. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Al. Kościuszki (159), ul. Dworcowa (114), Wały Żegockiego (111), ul. Wrocławska (98), ul. Kruszewskiego (95), ul. Św. Ducha (62) i Os. Jagiellońskie (60). Biorąc pod uwagę osiedla prym wiedzie Osiedle Śródmieście. Tam zanotowano największa liczbę zarówno interwencji dotyczących wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (1079), jak i tych dotyczących spraw porządkowych (464). Mieszkańcy tego osiedla byli najbardziej aktywni. 214 razy prosili strażników miejskich o podjęcie czynności. Kościaniacy i miejskie instytucje najczęściej problemy  wskazywali na: Al. Kościuszki, ul. Dworcową, Rynek, Pl. Paderewskiego i ul. Piłsudskiego.
   
W 2011 roku mundurowi zastosowali 1966 pouczeń, zwróceń uwagi i ostrzeżeń. To o ponad 32% więcej niż w 2010 roku. Nałożyli 330 mandatów na kwotę 29 070 złotych. Średnia kwota mandatu wyniosła nieco ponad 88 złotych. Sporządzono także 11 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kościanie.
   
Straż Miejska współpracowała z policją. Samodzielnie prowadziła akcje prewencyjne takie jak: „ Nasz strażnik osiedlowy”, „Porządek”, „Zima”, „Liść w mieście” i profilaktyczne „Bezpieczna szkoła”.
   
Pod okiem strażników osoby skazane na prace społecznie użyteczne odpracowywały wyroki. W 2011 roku do Straży Miejskiej skierowano 34 skazanych. Ponadto wyroki odpracowywało 21 osób, które zostały skierowane do Straży Miejskiej w 2009 i 2010 roku. Kierowano ich m.in. do: prac porządkowych, malowania pomieszczeń w gminnych obiektach, zbierania odpadów komunalnych, udrożnianie studzienek deszczowych, posypywanie piaskiem miejsc oblodzonych, czy wzmacniania skarpy Kanału Obry. Łącznie skazani przepracowali 2 635 godzin. Ich pracę wyceniono na 22 514 złotych brutto.
   
- Ubolewam nad tym, że strażnicy nie mogą być wszędzie. Ze względu na stan osobowy nie jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić potrzeb mieszkańców. Staramy się odpowiadać nam każde zgłoszenie. Dziękujemy mieszkańcom, którzy zgłaszają nam różne problemy. Ilość przekazanych na interwencji może świadczyć o zaufaniu do Straży Miejskiej – stwierdza komendant Szymczak. - Niestety, często wykorzystywani jesteśmy w przypadkach sporów rodzinnych i sąsiedzkich. Jesteśmy przygotowani na to, że w przypadku bezpodstawnego wezwania nas do przeprowadzenia interwencji będziemy karać mandatami stosując odpowiedni przepis z kodeksu wykroczeń. (h)

12/2012

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (2)

w dniu 27-03-2012 15:28:46 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Trzy rodzaje kłamstw !!! 1,kłamstwo 2.oszustwo 3. statystyka !!!!

Trzy rodzaje kłamstw !!! 1,kłamstwo 2.oszustwo 3. statystyka !!!!

w dniu 27-03-2012 17:15:04 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Brawo!!! Panie Burmistrzu - doposażyć i rozbudować!!!

Brawo!!! Panie Burmistrzu - doposażyć i rozbudować!!!

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.14.145.167

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.