Wiadomości
01 stycznia 2022Tymczasem na Rynku…
Zaglądamy na kościański Rynek i deptak. Inwestycja ma się zakończyć w pierwszej połowie tego roku.
Przed laty zaglądaliśmy w Sylwestra na kościański Rynek, aby fotografować noworoczną fetę. Ostatnia odbyła się w 2018 roku. W roku 2019 nie odbyła się z powodu remontu ratusza, a rok później z powodu remontu nawierzchni Rynku. W tym roku ma powrócić. Rewitalizacja deptaka i Rynku ma się zakończyć w pierwszym półroczu.
Jak wyglądał Rynek ostatniego dnia 2021 roku utrwalił na zdjęciach Piotr Nędzewicz. A jak będzie wyglądał docelowo? Przypomnijmy poniżej fragment tekstu z początku remontu.
Celem rewitalizacji Rynku jest uporządkowanie przestrzeni, podkreślenie bryły ratusza, usunięcie ruchu samochodowego, uzupełnienie zieleni oraz stworzenie posadzki nasyconej infrastrukturą umożliwiającą organizację imprez masowych.
Rewitalizacja poza przebudową nawierzchni, obejmuje przebudowę sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego, budowę oświetlenia iluminacyjnego Rynku i ratusza, budowę linii zasilających i kanalizacji teletechnicznej wraz z monitoringiem i nagłośnieniem.
Chodniki i jezdnie zostaną zrównane do jednego poziomu i wyłożone posadzką z szarych płyt granitowych ułożonych skośnie, co ma stanowić odniesienie do koszczki – rośliny, od której pochodzi nazwa miasta. Aby udostępnić ratusz osobom niepełnosprawnym ruchowo, obok istniejących schodów powstaną dwie, umieszczone symetrycznie, pochylnie z płyt granitowych, wokół których posadzona będzie prawdziwa koszczka.
W posadzce zamontowanych będzie 16 gniazd elektrycznych umożliwiających podpięcie do czterech stoisk targowych do każdego gniazda. W posadzce umieszczone zostaną także dwa punkty zasilające z wodą umożliwiające mycie nawierzchni i zwilżanie powietrza w miesiącach letnich.
Deptak na ul. Wrocławskiej podzielony zostanie na jedenaście prostokątów, w których umieszczone będą obecnie znajdujące się tam kamienie polne z czerwonego granitu. Wokół ułożone będą, takie same jak na Rynku, granitowe płyty.
Na Rynku posadzonych zostanie szesnaście lip holenderskich. Bezpośrednio przy ratuszu, w czterech polach przy wejściu głównym i dwóch przy wejściu tylnym, posadzona zostanie prawdziwa koszczka. Na płycie Rynku pojawią się donice z roślinnością, a na lampach zawisną donice z kwiatami.
Na ulicy Wrocławskiej, w równych odstępach, w osi ulicy posadzonych zostanie pięć głogów.
Przy wejściu do ratusza powstanie kwadratowa fontanna z szarego granitu wyposażona w siedziska pokryte pasami drewna. W centrum niecki będą zainstalowane dysze wyrzucające wodę w górę i generujące mgłę. Strumienie wody będą sterowane i aranżowane w różne układy przestrzenno-czasowe. Woda w niecce będzie podświetlona na biało. Pompy pracować będą w obiegu zamkniętym, a całością sterować będzie program komputerowy.
Na wszystkich obrzeżach Rynku ustawione zostaną w regularnych odstępach kosze na śmieci, stojaki na rowery i ławki z bloków granitowych pokrytych pasami drewna. Takie same ławki, kosze i stojaki na rowery staną na ulicy Wrocławskiej. Na Rynku, po lewej stronie od głównego wejścia do ratusza, staną trzy maszty do wieszania flag.
Projekt zakłada przebudowę przestrzeni przede wszystkim z myślą o pieszych, z której samochody korzystać będą w ograniczony sposób. Przejazd przez Rynek zostanie zachowany z ul. Kościelnej do ul. Szczepanowskiego.
Miejsca postojowe powstaną tylko w północno-wschodniej części Rynku (przy ulicy Szczepanowskiego). Miejsca postojowe będą wyznaczone ćwiekami ze stali nierdzewnej instalowanymi w płytach granitowych lub donicami z zielenią. W związku ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych na Rynku miasto wybudowało nowy parking przy ulicy Wyszyńskiego.
Na zdjęciach stan z 31 grudnia 2021 roku.
Fot. Piotr Nędzewicz / facebook.com/AirSpaceFoto
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Szok jak pięknie... Jaki rozmach...jakie tempo... dawni włodarze kosciana patrzą z góry i podziwiają tak jak ferfete.