Wiadomości
30 czerwca 2011Wczorajszy – może oznaczać nietrzeźwy
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadziła kampanię przestrzegającą przed jazdą na „kacu”. Według kościańskiej drogówki aż 40 procent zatrzymanych przed południem kierowców piło poprzedniego dnia, a za kierownicą zasiadło w przekonaniu, że pozbyło się już alkoholu z organizmu
Według badań TNS OBOP prawie 80 proc. nietrzeźwych kierowców jeżdżących po polskich drogach to osoby będące „na kacu”.
Kościańska policja porównała dane z badań ogólnopolskich ze swoimi statystykami. Przyjęto założenie, że nietrzeźwi kierujący zatrzymani w godz. 4 – 12 to kierujący „na kacu”, pozostali „zaraz po wypiciu” .
- Przy takim rozróżnieniu okazuje się, że spośród zatrzymanych w tym roku kierujących w stanie nietrzeźwości pojazdami mechanicznymi, 40 procent to „kacowicze”. U nietrzeźwych kierujących innymi pojazdami, na przykład rowerami, wskaźnik ten wynosi 22 procent – informuje komisarz Mateusz Marszewski.
Warto pamiętać, że prowadzenie pojazdu na kacu, to po prostu jazda pod wpływem alkoholu, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
- Z cytowanych badań wynika także, że kierowcom brakuje wiedzy o czasie działania alkoholu na organizm. Często spotkać można opinie, iż kaloryczne śniadanie, mocna kawa, prysznic i trzy przysiady to wystarczające panaceum na pozbycie się z organizmu alkoholu - niezależnie od czasu jaki upłynął od jego wypicia czy spożytej przez danego „kierowcę” jego ilości i rodzaju – dodaje kom. Marszewski.
Jak długo trwa rozkałd alkoholu w organiźmie człowieka?
Metodą służącą do samookreślenia momentu w którym można zasiąść za kierownicą jest metoda liczenia "porcji standardowych", czyli ilości napojów alkoholowych, które zawierają 10 gramów czystego alkoholu. Np.
200 g piwa 5% to 10 g alkoholu etylowego,
100 g wina 10% to 10 g alkoholu etylowego,
25 g wódki 40% to 10 g alkoholu etylowego,
Szybkość rozkładu alkoholu u mężczyzn wynosi 10-12 g, u kobiet 8-10 g/h. Przyjmując wartość średnią, czyli 10 g, można założyć, że w ciągu jednej godziny wątroba spala jedną porcję standardową.
Oczywiście są to dane przybliżone. Prawdziwe stężenie alkoholu w organiźmie możemy określić jedynie poprzez badanie krwi bądź użycie alkomatu.
Zgłaszasz poniższy komentarz:
No i niech sie chwali ilością złapanych pod wpływem szkoda, że nie widzą tych co pod wpływem pojechali sobie.... wielka atrakcja złapano 20 a przjechało 1000 haahah wielkie mecyje ze zlapali a ilu nie zlapali?? i t jest problrm