Wiadomości
11 listopada 2017Wierni Niepodległej
Konspiracji wojskowej na Ziemi Kościański podczas II wojny światowej poświęcono czwartkową sesję popularno-naukową z cyklu ,,Wierni Niepodległej’’.
Kościaniacy wysłuchali kilku prelekcji. O nowych dokumentach dotyczących konspiracji na Ziemi Kościańskiej mówił red. Jerzy Zielonka, który zwracał uwagę na to, jak ważna jest weryfikacja wszelkich informacji i analizowanie dostępnych dokumentów. Życie i dzieło Mariana Koszewskiego przybliżyła Teresa Masłowska, przypominając, że w 1940 r. wraz z kolegami założył konspiracyjną organizację nazwaną Paktem Czterech, w 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Był więźniem politycznym poznańskiego Fortu VII i obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen – Gusen, gdzie doczekał wyzwolenia w maju 1945 r. Jan Pawicki i Zenon Walczak przypomnieli sylwetki duchownych z lat 1939-1954. Pierwszy z nich mówił o proboszczu kościańskim ks. Stanisławie Bednarkiewiczu, drugi przybliżył sylwetkę brata Józefa Zapłaty, urodzonego w Jerce. Ostatnią prelekcję wygłosiła Emilia Grajewska-Banaszak, która omówiła regionalne dokonania Leszka Michalczaka, długoletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie.
Podczas sesji otwarto wystawę zatytułowaną ,,Kościańska Konspiracja Wojskowa 1939-1945’’. Ekspozycję można oglądać do końca roku.
Organizatorami sesji byli: Starosta Kościański, Burmistrz Miasta Kościana, Zespół Badawczy ,,Wierni Niepodległej’’ i Muzeum Regionalne w Kościanie.
Fot. Bogdan Ludowicz
Zgłaszasz poniższy komentarz:
zAINTERESOWANIE, ŻE HO, HO... Sama budżetówka...