Magazyn koscian.net

17 Lut 2020

Wszystko jasne, ale...

Segregujemy śmieci od lat, a mimo to miewamy czasem wątpliwości, do którego kubła lub worka powinien trafić dany odpad. Najwięcej kłopotów sprawia nowa frakcja: odpady BIO. W rozwianiu wątpliwości pomóc może bezpłatna aplikacja na smartfony, która przypomni także o terminie wywozu i płatnościach

Mieszkańcy Kościana oraz gmin Kościan i Czempiń aplikację „Eco harmonogram” mogą pobrać ze strony Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT. Aplikacja dostępna jest w wersjach na Android, iOS i Windows. Mieszkańcy gmin Śmigiel i Krzywiń, które należą do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, wątpliwości dotyczące segregowania odpadów mogą rozwiać w serwisie internetowym związku.

- Po wprowadzeniu z początkiem roku obowiązku segregowania nie odnotowaliśmy wzrostu pytań o to, co gdzie wyrzucać. Taką wiedzę mieszkańcy mają od lat. Wątpliwości budzą jedynie odpady bio– mówi Dorota Lew-Pilarska, przewodnicząca SELEKT-u. - Aby je rozwiać wystarczy skorzystać z naszej aplikacji lub strony internetowej.

Odpady BIO

Wątpliwości dotyczące odpadów biodegradowalnych mają prawo się pojawiać, bowiem to, co powinno trafić do brązowego kubła zależy od tego gdzie mieszkamy. Firmy zagospodarowujące odpady BIO dają związkom międzygminnym różne wytyczne. Dla przykładu: mieszkańcy gmin Śmigiel i Krzywiń do kubła BIO wrzucają chleb, dla pozostałych mieszkańców powiatu chleb i inne pieczywo jest odpadem zmieszanym, który powinien trafić do kubła w kolorze czarnym. Dlaczego? Tego, na razie nie udało się nam wyjaśnić.

Inny przykład: jeśli po obiedzie, w zdawałoby się logicznym odruchu, chcecie zgarnąć resztki jedzenia pochodzenia roślinnego do kubła BIO, to powstrzymajcie się. Nie mogą tam trafić ugotowane ziemniaki, ryż, kasza, makaron. Nieważne, czy są czyste z półmiska czy z sosem. Nie są odpadem BIO i koniec. Przynajmniej w w gminach należących do SELEKT-u.

Różnice dotyczą także wrzucania odpadów do kubła. W Kościanie, gminie Kościan i gminie Czempiń odpady BIO należy wrzucać luzem. W gminach Krzywiń i Śmigiel można wrzucać luzem lub w workach biodegradowalych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy worek biodegradowalny jest workiem akceptowanym. Dozwolone są tylko te, które spełniają normy EN 14995, EN 13432, co oznacza, że przekompostują się razem z odpadami.

- Worki oksybiodegradowalne, worki z LDPE, worki z tworzywa sztucznego ulegające degradacji/rozkładowi - nie są workami biodegradowalnymi i nie należy tych worków umieszczać w pojemniku na odpady biodegradowalne. Również napis na workach „worek na odpady/śmieci biodegradowalne” nie świadczy o tym, że worki są biodegradowalne – napisano na stronie KZGRL. Wszystko jasne? Niby tak, ale... Może lepiej wrzucać luzem?

Na stronie internetowej SELEKT-u znaleźć można zaktualizowaną listę odpadów BIO. Nieco szerszą od tej z ulotki. Dowiadujemy się z niej, że do brązowego pojemnika wrzucamy luzem:

- Odpady kuchenne: pochodzenia roślinnego – resztki owoców i warzyw, w tym m.in. obierki, ogryzki, zawartość konserw warzywno-owocowych (np. kukurydzę, groszek, owoce z puszki), grzyby i resztki z obierania grzybów, orzechy, mus jabłkowy, suszone owoce, przetwory owocowo – warzywne (np. dżemy), wykałaczki, papierowe filtry do kawy, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

- Odpady zielone: pozostałości roślinne – liście, trawa, chwasty, drobne gałązki (nie grubsze niż ołówek szkolny), kwiaty cięte, zwiędłe, doniczkowe, także system korzeniowy bez ziemi, łupiny orzechów, igliwie, szyszki.

Do pojemnika BIO nie wrzucamy: kości i ości, chleba i innego pieczywa (np. zapiekanek, kanapek, ciast), oleju jadalnego, odchodów zwierząt, mięsa, jajek, ziemi, popiołu, kamieni, resztek sałatek, kandyzowanych owoców, ugotowanych ziemniaków, frytek, ryżu, makaronu, kaszy, drożdży, popiołu drzewnego.

Gabaryty

Nic się nie zmieniło w zbiórce śmieci wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W każdej gminie, dwa razy w roku odbywa się objazdowa zbiórka odpadów. Co można wystawić przed dom w dniu wskazanym w harmonogramie?

- Odpady wielkogabarytowe. Na przykład: meble, meble ogrodowe, wózki dziecięce, foteliki samochodowe, zabawki dużych rozmiarów, deski do prasownia, stojaki na kwiaty, wieszaki na ubrania, karnisze, żyrandole, dywany, wykładziny, materace, pierzyny, walizki, miski, wiadra, rowery, sztuczne choinki.

- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Na przykład: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, odkurzacze, piecyki elektryczne, żelazka, blendery, miksery, roboty kuchenne, sokowirówki, młynki do kawy, tostery, frytkownice, krajalnice, noże elektryczne, wagi, zegary, suszarki do włosów, prostownice do włosów, laptopy, komputery (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), drukarki oraz urządzenia kopiujące, notebooki, kalkulatory, maszyny do pisania, faksy, telefony, radia, telewizory, kamery wideo, sprzęt audio, wiertarki, wkrętarki, piły, maszyny do szycia, kosiarki do trawy. Wystawić można także opony od samochodów osobowych, armaturę sanitarną i łazienkową. Wszystkie te odpady można przez cały rok zawozić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.  (s)

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (1)

w dniu 24-02-2020 20:56:23 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Czytając najprzeróżniejsze wykazy, listy itp.,tego co w różnych miejscowościach jest albo nie jest odpadem BIO oraz gdzie można takie odpady oddawać w workach, kompostowalnych lub biodegradowalych, jak zwał tak zwał, a gdzie nie, można dojść do jedynego, słusznego wniosku: każdy c..j na swój strój. W tym jednym temacie mieści się, jak na dłoni, obraz całej Polski, gdzie byle urzędniczyna rządzi się jak niegdysiejszy szlachcic na zagrodzie, któremu nikt nie podskoczy.

Czytając najprzeróżniejsze wykazy, listy itp.,tego co w różnych miejscowościach jest albo nie jest odpadem BIO oraz gdzie można takie odpady oddawać w workach, kompostowalnych lub biodegradowalych, jak zwał tak zwał, a gdzie nie, można dojść do jedynego, słusznego wniosku: każdy c..j na swój strój. W tym jednym temacie mieści się, jak na dłoni, obraz całej Polski, gdzie byle urzędniczyna rządzi się jak niegdysiejszy szlachcic na zagrodzie, któremu nikt nie podskoczy.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.116.24.111

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.