Magazyn koscian.net
03 czerwca 2020Zaglądamy do ratusza
Dobiega końca rewitalizacja kościańskiego ratusza. Latem zacznie się w nim urządzać muzeum, a USC i TMZK poczekają z przeprowadzką na zakończenie przebudowy płyty Rynku.
Remont kościańskiego ratusza to część dużego projektu obejmującego rewitalizację Rynku i ulicy Wrocławskiej. Koszt inwestycji to ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 2,3 mln zł miasto pozyskało ze środków unijnych. Rewitalizację ratusza przeprowadza firma Architektoniczno-Budowlana Restauracji Zabytków ARCHITEKTON z Głogowa. Wykonawca wszedł na plac budowy w maju ubiegłego roku.
Obecnie w ratuszu trwają prace wykończeniowe. Nowe podłogi przykryte są jeszcze folią ochronną, tu i ówdzie widać rozstawioną drabinę. Na drugim piętrze malowane są ostatnie pomieszczenia. Trwa testowanie windy, która obsługuje wszystkie kondygnacje budynku, włącznie z podziemiem i poddaszem. Na czerwiec zaplanowano roboty dodatkowe, które miasto zleciło w związku z remontem ratuszowego zegara.
Parter
Wchodzącego witają jasne ściany i białe drzwi do wszystkich pomieszczeń. Na podłodze pozostały płytki ułożone podczas poprzedniego remontu. Na przeciwko oszklonej wnęki wystawienniczej, w której wyeksponowano zabytkowy sejf ratusza, znajdują się drzwi do windy. Dawniej w tym miejscu było wejście do sali ślubów. Dziś prowadzą do niej pierwsze i drugie drzwi po prawej stronie korytarza. Wnętrze przeszło całkowitą odmianę. Białe ściany zdobią drewniane elementy, a pomiędzy oświetlającymi pomieszczenia halogenami zamontowano białe, ozdobne klosze. Wszystkie okna mają okiennice z identycznymi zdobieniami jak ściany, które pozwalają odciąć pomieszczenie od zewnętrznego światła. Jest to o tyle ważne, że sala będzie teraz pełniła także dodatkową rolę. Poza udzielaniem ślubów będą w niej organizowane spotkania, warsztaty, szkolenia i wykłady. Na jednej ze ścian zamontowano wysuwany automatycznie ekran. Po przeciwnej stronie znajdzie się projektor. W identycznym, jak sala ślubów stylu, wykończono sąsiednie pomieszczenie, do którego nowożeńcy i jubilaci przechodzą na toast i pamiątkową fotografię.
Po lewej stronie korytarza znajdować się będą, tak jak poprzednio, biura Urzędu Stanu Cywilnego. Całość uzupełniają nowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety oraz część socjalna.
Piwnice
Jesienią schodziliśmy do podziemi po zniszczonych drewnianych schodach. Dziś do piwnic prowadzą przestronne schody betonowe wyłożone płytkami. Na dół można się także dostać windą. W wyremontowanych podziemiach mieścić się będzie magazyn i archiwum. Miejsce to będzie również wykorzystywane do przechowywania urządzeń niezbędnych do realizowania wydarzeń kulturalnych na Rynku. W jednym z pomieszczeń mieści się nowoczesna kotłownia gazowa.
Muzeum
Na wyższe kondygnacje prowadzą wyremontowane schody. Na pierwszym piętrze muzeum nie będzie nas witać, tak jak poprzednio, kutą kratą. Wchodzimy na otwarty korytarz z zamontowanymi w ścianach szafkami na rzeczy osobiste zwiedzających. Z tego poziomu możemy wejść do kilku sal wystawowych i biur muzeum, w których zamontowano już regały. Sale wystawiennicze znajdują się także na drugim i trzecim piętrze. Klika jest w stanie surowym ponieważ muzeum rozpocznie w nich wkrótce budowę ekspozycji stałych. Część z nich będzie multimedialna.
Do ratusza powróci także Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej, którego siedzibę wykańczano podczas naszej wizyty.
Zegar i poddasze
Na gruntownie przebudowane poddasze dotrzeć można stromymi, odrestaurowanymi, drewnianymi schodami oraz windą. Wieża zegarowa była dotąd niedostępna dla mieszkańców. Dzięki rewitalizacji stanie się nową atrakcją turystyczną miasta. Przy okazji rewitalizacji miasto postanowiło przeprowadzić gruntowny remont 127-letniego mechanizmu ratuszowego zegara. Te prace zakończą się w przyszłym miesiącu. Na miejsce powróciły już wskazówki, odnowiono mechanizm wybijający kwadranse i godziny, a wkrótce z pracowni zegarmistrzowskiej Rafała Pikuły i Michała Olejniczaka powróci mechanizm zegara. Tym razem nie trafi do ciasnego pomieszczenia z nieheblowanych desek, gdzie spędził ponad sto lat, lecz zostanie wystawiony na widok publiczny. Po dojechaniu windą na poddasze, i pokonaniu krótkich odrestaurowanych schodów, będzie można zobaczyć na własne oczy zegar wyprodukowany w głogowskiej fabryce Carla Weissa. Planuje się także zamontowanie systemu, który w południe będzie odtwarzał hejnał Kościana.
Kiedy otwarcie?
Muzeum zacznie się wprowadzać do budynku już latem. Jednak USC nadal pozostanie na ulicy Bernardyńskiej, a śluby będą udzielane w sali klubowej KOK. Dlaczego? Bowiem przed nami druga część projektu, czyli rewitalizacja Rynku i ulicy Wrocławskiej. Gdy centralny plac miasta zostanie rozkopany, trudno będzie dostać się do ratusza, dlatego korzystać z niego będziemy mogli dopiero po ułożeniu nowej, granitowej nawierzchni Rynku. Przed ratuszem wybudowana zostanie fontanna z funkcją rozpylania mgły. Powstanie nowe oświetlenie i iluminacja ratusza. W dwóch miejscach zamontowane zostaną tablice multimedialne, na których będą wyświetlane informacje o wydarzeniach w mieście. Na ulicy Wrocławskiej ułożona zostanie taka sama kostka granitowa jak na Rynku, a w kilku miejscach pozostawiona zostanie zabytkowa kostka brukowa. Na ulicy pojawi się zieleń oraz ławki i lampy na jej środku. Dopiero gdy te prace dobiegną końca będzie można bez przeszkód korzystać z ratusza. (s)
Fot. Paweł Sałacki
Zobacz także zdjęcia wnętrz ratusza:
- tuż przed remontem (maj 2019) >>
- w trakcie remontu (wrzesień 2019) >>
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Wygląda to naprawdę dobrze, razem z odremontowaną płytą Rynku będzie piękny kawałek miasta!