Na sygnale
04 lutego 2017Zagrożenia na mapie
Ponad 600 zgłoszeń przekazano kościańskiej policji za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może podzielić się z policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. W powiecie kościańskim aplikacja działa od września ubiegłego roku. Do 27 stycznia br. mieszkańcy przekazali za jej pośrednictwem 626 zgłoszenia. Wszystkie były sprawdzane przez funkcjonariuszy. 371 z nich zostało potwierdzonych. W 248 przypadkach mundurowi nie potwierdzili niepokojących sygnałów. 7 zgłoszeń było w trakcie weryfikacji.
220 zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców. W 188 przypadkach doniesienia mieszkańców potwierdziły się. W statystykach na drugim miejscu uplasowało się nieprawidłowe parkowanie. Spośród 146 zgłoszeń mundurowi potwierdzili 93.
Pozostałe przypadki dotyczyły między innymi używania środków odurzających, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, miejsc grupowania się małoletnich, aktów wandalizmu, niewłaściwej infrastruktury drogowej, złej organizacji ruchu drogowego, niszczenia zieleni, nielegalnych rajdów samochodowych, nieprawidłowego oznakowania drogi, dzikich wysypisk śmieci, niestrzeżonych przejść przez tory, żebractwa.
- Każde zgłoszenie zaznaczone na mapie jest weryfikowane przez naszych funkcjonariuszy. Zachęcamy do rozsądnego korzystania z tego narzędzia, żeby nie powielać tych samych zgłoszeń – mówi Radosław Nowak, oficer prasowy KPP w Kościanie. - W przypadku wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naczelnikami poszczególnych wydziałów naszej komendy i kierownikami posterunków na terenie gmin. Do dyspozycji są również komendanci w godzinach przyjęć interesantów, którzy chętnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane ze zgłaszanymi problemami.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje telefonów alarmowych. W przypadku potrzeby pilnej interwencji należy dzwonić pod numer 997 lub 112.
Mapa dostępna jest pod adresem: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zadałem sobie "trud" i przeanalizowałem ten "cud informatyki" tzn. mapę zagrożeń na terenie powiatu kościańskiego. Teraz byłbym ciekaw ile pieniędzy wydano na to aby można było sobie pozaznaczać na niej rzeczy tak oczywiste jak miejsca niewłaściwego parkowania, przekraczania prędkości oraz jak w jednym przypadku nielegalnego wyrzucania śnieci. Moim zdaniem wystarczyłoby odciążyć dzielnicowych od zajęć, nie mających nic wspólnego z pracą stricte dzielnicowego, i wysyłać ich codziennie na 8 godzin w swoje rejony a porozwiązywali by te, w końcu błahe problemy, bez wydawania, zapewne gigantycznych pieniędzy na w/w twór, zwany mapą zagrożeń, który potwierdza jedynie oczywistą oczywistość.