Magazyn koscian.net

22 listopada 2011

Zjazd czempiński...

Siedmioro włodarzy gmin wchodzących niegdyś w skład dóbr rodu Górków herbu Łodzia obradowało w Święto Niepodległości w Czempiniu. Podczas zjazdu oficjalnie zaprezentowano publikację „Czempiń – 450 lat nadania Praw Miejskich Magdeburskich”


   
Po uroczystościach patriotycznych i mszy odprawionej w intencji Ojczyzny, w czempińskim pałacu rozpoczął się zjazd włodarzy gmin, które niegdyś należały do rodu Górków herbu Łodzia. Przedstawiciel tego rodu, starosta wałecki i wojewoda poznański Stanisław Górka w 1561 roku potwierdził prawa miejskie Czempinia.
   
Podczas przygotowań do jubileuszowego roku zauważono, że Czempiń, jako miasto prywatne, był częścią większego organizmu społeczno-gospodarczego.
   
- Historia miejscowości należących niegdyś do rodu Górków jest podobna. Zjazd był okazją do poznania losów miast po rozczłonkowaniu majątku  - informuje Robert Gorczyński, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy w Czempiniu. - Nie ograniczaliśmy się jednak do poznania ciekawych historii, lecz szukaliśmy płaszczyzny do przyszłej współpracy gmin, które kiedyś stanowiły jeden organizm.
   
Czempiński pomysł wzbudził zainteresowanie wszystkich samorządów gmin wchodzących niegdyś w skład dóbr rodu Górków. Tylko trzech burmistrzów nie mogło przyjechać na zjazd. W miniony piątek spotkali się włodarze: Czempinia, Czerniejewa, Jutrosina, Kórnika, Miejskiej Górki, Wielenia i Wronek. Każdy z nich przedstawił historię swej gminy i opisał jej teraźniejszość. Warto odnotować, że wykłady odbywały się przy pełnej sali.
   
Uczestnicy spotkania obejrzeli także inscenizację pod tytułem „Człowiek na ziemi stojąc, Bogu cześć oddaje” przygotowaną przez młodzież z borowskiego gimnazjum. Motywem przewodnim przedstawienia były rady, jakich Mikołaj Rej udzielił trzem ostatnim przedstawicielom rodu Górków w swym dziele pt. „Żywot człowieka poczciwego.”
   
Wysłuchano także wykładu na temat kultury sarmatyzmu wygłoszonego przez pochodzącego z Czempinia wykładowcę poznańskiego uniwersytetu profesora Józefa Tomasza Pokrzywniaka.
   
Podsumowano również konkurs „Stanisław Górka herbu Łodzia i jego czasy”, w którym udział wzięło 24 gimnazjalistów z gminy Czempiń. Aż trzy uczestniczki zajęły pierwsze miejsce: Anna Maria Puto, Maria Pisz i Olga Zalewska. Komisja konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia, które odebrali: Witold Łukaszewicz i Maciej Wojciechowski.
   
Podczas piątkowej uroczystości oficjalnie zaprezentowano publikację „Czempiń – 450 lat nadania Praw Miejskich Magdeburskich”, będącą dziełem zespołu redakcyjnego w składzie: Katarzyna Braszak, Magdalena Głucha-Napierała, Robert Gorczyński, Stanisław Wiśniewski. Graficznie książkę opracował Damian Braszak.
   
W publikacji opisano dawne dzieje Czempinia i najnowszą historię związaną z funkcjonowaniem  samorządu, postać Stanisława Górki herbu Łodzia oraz legendy i podania związane ze stolicą gminy.  Na wydanie książki samorząd otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Popularyzacja wiedzy na temat sztuki i dziedzictwa kulturowego oraz postaci wybitnych Wielkopolan”.  (z)

46/2011

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.117.154.134

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.