Magazyn koscian.net

2005-02-23 08:42:14

„Szyld” nieco mylący

Z początkiem lutego, na terenie Kościana i okolic, działalność rozpoczęło Hospicjum Domowe Filia w Kościanie, które świadczy usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z pomocy profesjonalnej opieki pielęgniarskiej korzystać mogą osoby ciężko i przewlekle chore. W ciągu kilku pierwszych dni działalności do hospicjum zgłosili się czterej pacjenci.  
 
     Hospicjum Domowe założyło małżeństwo Barbara i Mariusz Mania. Obecnie pracuje w nim sześć pielęgniarek i jeden pielęgniarz. Podstawowym zadaniem osób pracujących w hospicjum jest zapewnienie choremu opieki pielęgniarskiej, a jeżeli jest to możliwe przygotowanie do dalszej samodzielnej egzystencji oraz edukacja rodziny w zakresie opieki nad chorym w warunkach domowych.

      Podstawową zaletą hospicjum jest możliwość opieki nad chorym w domu, a także kontynuacji opieki poszpitalnej. W zakres oferowanych usług wchodzą m.in. zastrzyki, podawanie kroplówek, zmiana opatrunków, karmienie przez sondę, a także proste zabiegi  rehabilitacji biernej. Co ważne pacjenci  nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Całość finansowana jest z NFZ. 

      Aby skorzystać z usług pielęgniarskich oferowanych przez hospicjum należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza, który leczył pacjenta na oddziale szpitalnym. Informacje o możliwości korzystania z domowej opieki zostały przekazane do szpitali i przychodni.

      Wizyty u chorych odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20, w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu. W uzasadnionych przypadkach mogą to być wizyty codzienne. Pacjent może przebywać pod opieką hospicjum przez pół roku, ale istnieje także możliwość przedłużenia opieki, jeżeli wyrazi na to zgodę NFZ, lub po dwutygodniowej przerwie.

 - Działamy w ścisłej współpracy z lekarzem rodzinnym i pielęgniarką środowiskową - informuje koordynator kościańskiej filii hospicjum Karol Kaniewski.

 Zwraca także uwagę na pozytywne reakcje rodzin chorych.
 - Spotykamy się z miłym przyjęciem. Rodziny pacjentów cieszą się, że mają pomoc fachowej osoby i jednocześnie mogą nauczyć się jak pielęgnować chorego.

 Wszystkie osoby, które pracują w Domowym Hospicjum mają odpowiednie przygotowanie zawodowe i minimum 5-letnią praktykę.
 Podobna placówka działa już od 2004 roku w Lesznie i również spotyka się pozytywnym przyjęciem zarówno pacjentów, jak i ich rodzin.

W przypadku Hospicjum Domowego myląca pozostaje nazwa. Działalność jej pracowników nie ogranicza się tylko do opieki nad nieuleczalnie chorymi. Pomoc znajdą tam  także osoby, które wymagają czasowej opieki np. po pobycie w szpitalu.  (h)

GK nr 8/2005
Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.188.113.189

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.