Historia

12 czerwca 2019

1989 – rok cudów. Przeglądamy kościańską prasę z roku przełomu

Premier Tadeusz Mazowiecki Premier Tadeusz Mazowiecki

1989 - rok cudów

W niezwykłe wydarzenia obfitował rok 1989. Podjęta przez reżim komunistyczny w Polsce próba naprawy systemu zakończyła się jego demontażem, a w Berlinie runął mur symbolizujący nie tylko podział Niemiec, ale i świata. Jak te wydarzenia oceniali wówczas mieszkańcy Ziemi Kościańskiej?


Po „karnawale wolności” trwającym od sierpnia 1980 roku do 13 grudnia 1981 roku Polska pogrążyła się w apatii. Rozbita opozycja przestała być głównym problemem władz. Stała się nim niewydolna gospodarka. Reglamentowano najpotrzebniejsze do życia produkty. System sprzedaży na kartki obejmował: mięso, mąkę, masło, cukier, kaszę, ryż słodycze, benzynę. Pomimo ponurych doświadczeń stanu wojennego, w 1988 roku robotnicy znów strajkowali. Domagali się podwyżek płac i poprawy zaopatrzenia. Fala protestów objęła cały kraj. We władzach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej górę wzięli pomysłodawcy porozumienia się z opozycją. Włączenie jej do współrządzenia miało uspokoić nastroje i zdjąć część odpowiedzialności z winnych takiej sytuacji. Próba naprawy systemu zakończy się jego błyskawicznym rozkładem, czego przystępując do obrad Okrągłego Stołu władza nie przewidziała.

Jak te wydarzenia widzieli wówczas mieszkańcy Ziemi Kościańskiej? Odpowiedzi szukaliśmy wetując książki i prasę z tego okresu. Tworząc poniższe kalendarium wykorzystaliśmy przede wszystkim informacje z „Wiadomości Kościańskich”, których wydawcą w roku 1989 była Miejska Rada Narodowa w Kościanie. Kalendarium kończymy w czerwcu 1990 roku, kiedy to serię zmian ustrojowych dopełniło ukonstytuowanie się demokratycznych władz samorządowych.

Wszystkie cytaty pochodzą z „Wiadomości Kościańskich”


GRUDZIEŃ 1988

• Powstaje Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Jego zadaniem jest przygotowanie strony opozycyjnej do rozmów Okrągłego Stołu. Po drugiej stronie barykady Komitet Centralny daje zielone światło na rozmowy o legalizacji „Solidarności”. 23 grudnia sejm przyjął tak zwane ustawy Wilczka ułatwiające podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

• W Kościanie, tak jak w całym kraju, obchodzono 40 rocznicę zjednoczenia polskiego ruchu robotniczego. Na budynku przy Placu Sojuszu Polsko – Radzieckiego, gdzie mieścił się Komitet Powiatowy PPR, a potem PZPR, odsłonięto tablicę pamiątkową.

STYCZEŃ 1989

• Polacy otrzymują własne paszporty. Zostają zniesione kartki na benzynę i węgiel kamienny oraz system asygnat obowiązujący przy sprzedaży samochodów osobowych. Utrzymano kartki na mięso i jego przetwory.

• „WK” donosiło: Zapowiedź zniesienia reglamentacji paliwa, z jednoczesnym utrzymaniem obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów mechanicznych – na które podniesiono opłaty – sprawiła, że tuż przed końcem starego roku poczęto wyzbywać się dowodów rejestracyjnych na „zabytkowe” dwu i jednoślady. Przestały być one potrzebne do wyłudzania z PZU paliwowych kartek. Tylko w Kościanie, w Wydziale Komunikacji UM, zdano w ostatnich dniach ubr.: 34 dowody rejestracyjne na motorowery, 47 na motocykle, 32 na samochody (najstarszy – Skoda, pochodził z 1950 roku!) i 4 na ciągniki benzynowe Dzik. Tylko w roku ubiegłym wykupiono na nie prawie 28 tys. litrów „lewej” etyliny. A co będzie gdy – nie daj Boże – wrócimy do paliwowych kartek?

LUTY 1989

• Rozpoczynają się obrady Okrągłego Stołu w Pałacu Namiestnikowskim (ówczesnej siedzibie Urzędu Rady Ministrów, obecnie jest to Pałac Prezydencki) w Warszawie. Zostają powołane trzy główne zespoły tematyczne: gospodarki i polityki społecznej, reform oraz pluralizmu związkowego, a także podzespoły.

• Sejm PRL ustanowił 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości.

MARZEC 1989

• Weszło w życie nowe prawo dewizowe, które zalegalizowało prywatny obrót walutami - pojawiły się pierwsze prywatne kantory; kurs dolara wahał się w granicach 2900-3000 zł.

• Przez kraj przelewa się fala strajków z żądaniami płacowymi. „WK” informuje, że w Kościanie i okolicznych gminach odnotowano 21 protestów. „Protest wyrażano w różny sposób, od odmowy pobierania poborów po przestoje w pracy. Tak było m.in. w: kościańskim „Metalchemie”, cegielni w Nietążkowie i śmigielskiej betoniarni „Budostalu”.”

• W drodze do Wrocławia, na spotkanie ze studentami, w zajeździe „U dudziarza” zatrzymał się na śniadanie Lech Wałęsa. „Po posiłku gość z Gdańska rozdał wśród personelu zajazdu... fotki ukazujące go w otoczeniu licznej rodziny. Poza tym wizyta przebiegła bez sensacji.”

• W kościańskiej „komunalnce” zawiązała się pierwsza w mieście komórka czekającego na legalizację związku zawodowego „Solidarność”.

„Po 10 latach pracy w Urzędzie Miejskim (początkowo jako zastępca szefa) rezygnację z funkcji naczelnika miasta złożył Andrzej Szeller. Jego odejście z tego urzędu zbiegnie się z dniem 1 kwietnia, lecz nie oznacza to wcale primaaprilisowego żartu. Kto zostanie nowym naczelnikiem – zadecydują radni MRN. Tylko czy nowy będzie lepszy od starego?” Stanowiska nie zdołano obsadzić do końca PRL.

KWIECIEŃ 1989

• Koniec obrad Okrągłego Stołu. Ustalono zasady wyborów i podział mandatów w Sejmie (65% miejsc zostaje zagwarantowanych koalicji rządowej, zaś 35% jest przedmiotem wolnych wyborów) oraz wolne wybory do Senatu.

• Rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.

• W Stoczni Gdańskiej ma miejsce spotkanie kandydatów na posłów i senatorów z ramienia Komitetu Obywatelskiego z Lechem Wałęsą. Fotografie każdego z kandydatów z przewodniczącym „Solidarności” trafiają na plakaty wyborcze. Jedyny kandydat, który nie dotarł na to spotkanie nie uzyskał później mandatu.

• „WK” informowało: „W oparciu o ustalenia „okrągłego stołu” w Kościanie podjęła działalność organizacyjną Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność”. W jej skład weszli: Jerzy Bartkowiak, Barbara Mizerka, Jerzy Rożek, Krzysztof Włodarczak i Stefan Żurek. Komisja „ujawniła się” już przed władzami miasta.”

• Prasa donosi o panice na rynku. „Opowieści o szykującej się jakoby podwyżce cen cukru – do 400 złotych za kilogram wywołały panikę w wielu kościańskich domach. Tylko w sobotę 8 bm. w sklepach „Społem” sprzedano 35,5 tony cukru. W samym pawilonie przy ulicy Gen. Świerczewskiego wykupiono aż 8 ton, gdy tymczasem w okresie reglamentacji cukru, sprzedawano go tam miesięcznie zaledwie … 6 ton.”

MAJ 1989

• Bez pompy obchodzono Święto Pracy. Jego głównym akcentem była w Kościanie akademia w sali KOK i kiermasz, na którym największym powodzeniem cieszyło się „stoisko Zakładów Mięsnych, gdzie do kiełbasy serwowano piwo żywieckie.”

• W Kościanie żywo dyskutowano o pomyśle jednego z obywateli. „Miejska komunikacja w Kościanie? To się dopiero okaże. Na początek miałby to być mikrobus, który kursowałby pomiędzy Osiedlem 30-lecia, dworcem PKP i Osiedlem Konstytucji 3 maja. Ze wstępnej kalkulacji wynika, że korzystanie z mikrobusu byłoby dla pasażerów aż trzykrotnie tańsze od taryfy TAXI. Autorem tego pomysłu – który otrzymał już akceptację władz miasta – jest p. Wiktor Nowak, czyniący od pewnego czasu usilne starania o zakup nowej „Nyski”.

• Trwa kampania wyborcza do parlamentu. Kościan odwiedzają kandydaci strony solidarnościowej Adela Dankowska i Marek Jurek. Na listach Solidarności nie ma mieszkańców Kościana. Znaleźć ich można na listach wystawionych przez stronę rządową, bądź jako kandydatów niezależnych.

• O mandat poselski nr 214 ubiegało się troje kościaniaków: lekarz Teresa Grząślewicz, kierująca wówczas Poradnią Dziecięcą ZOZ; dyrektor Muzeum Regionalnego Witold Omieczyński i pracownik Państwowego Ośrodka Maszynowego Jan Szczerbal.

• O mandaty senatorskie ubiegali się dwaj mieszkańcy Kościana: Michał Jurga i Jerzy Zielonka.

• Kampanią wyborczą Komitetu Obywatelskiego Solidarność kierował w Kościanie sztab pod przewodnictwem Ryszarda Wawrzyniaka. Sztab zorganizował spotkania z kandydatami na posłów i senatorów w Jerce, Bieżyniu i Widziszewie. Spotkania w Śmiglu i Kościanie poprzedził przemarsz przez miasto z orkiestrą dętą.

CZERWIEC 1989

• 4 czerwca - pierwsza tura wyborów parlamentarnych zakończona przytłaczającym zwycięstwem „Solidarności”. Frekwencja wynosi 62% uprawnionych. Komitetowi Obywatelskiemu udaje się obsadzić 160 ze 161 możliwych miejsc w Sejmie, zaś w Senacie 92 ze 100 możliwych. Reszta kandydatów KO wchodzi do drugiej tury. Strona rządowa odnosi dotkliwą porażkę. Udaje się jej wprowadzić tylko trzech kandydatów do Sejmu i żadnego do Senatu. Pozostałe mandaty pozostaną nieobsadzone aż do drugiej tury wyborów. Obsadzenie ich będzie wymagać zmian w ordynacji wyborczej.

• W pierwszej turze wyborów w województwie leszczyńskim nie obsadzono mandatów senatorskich. Do drugiej tury przeszedł kościaniak - Jerzy Zielonka.

• 5 czerwca - „Solidarność” odrzuca ofertę współtworzenia nowego rządu.

• Przed drugą turą wyborów sztab wyborczy KO Solidarność zorganizował w Kościanie miting, w którym uczestniczyli - Adela Dankowska i Marek Jurek. Spotkanie uświetniła aktorka Agnieszka Fatyga.

• 18 czerwca - Druga tura wyborów. Frekwencja wynosi 25,5% uprawnionych do głosowania. KO uzyskuje jeden brakujący mandat w Sejmie i siedem z ośmiu mandatów w Senacie.

• „Wiadomości Kościańskie” relacjonują: „Wybory ’89 przeszły do historii. W kraju już w pierwszej turze zakończyły się one zdecydowanym zwycięstwem opozycji spod znaku „Solidarności”. W Leszczyńskiem natomiast o obsadzeniu mandatów senatorskich zadecydowała dopiero wyborcza „powtórka”, z której zwycięsko wyszli: Stanisław Andrzej Hoffamann i Antoni Żurawski, z „drużyny” Lecha Wałęsy. W wyborach do Sejmu natomiast, w I turze mandaty bezpartyjne otrzymali kandydaci KO „Solidarność”: Adela Dankowska i Marek Jurek, a o dwa mandaty przyznane koalicji też trzeba było stoczyć „dogrywkę”, w której wyborcy zaufaniem obdarzyli Józefa Bąka i Janusza Maćkowiaka.”

LIPIEC -1989

• 19 lipca - Zgromadzenie Narodowe wybiera przewagą jednego głosu gen. Wojciecha Jaruzelskiego na urząd prezydenta PRL.

„Sprawie wyboru naczelnika miasta poświęcona była w całości czerwcowa sesja Miejskiej Rady Narodowej. Na ten wakujący od kilkunastu już tygodni urząd kandydowały dwie osoby: Emilia Jungnikiel i Zenon Skrzypczak. W przeciwieństwie do prezydenckich, wybory te nie przyniosły rozstrzygnięcia. Kandydaci na fotel naczelnika otrzymali bowiem zbyt małe ilości głosów.”

• „W „Metalchemie”, z udziałem 32 delegatów zakładowych organizacji „Solidarności” z terenu byłego powiatu kościańskiego, odbyło się zebranie, którego celem było ukonstytuowanie się Komisji Koordynacyjno – Prozumiewawczej NSZZ „Solidarność” Ziemi Kościańskiej. Jak poinformowano, aktualnie działa na tym terenie 16 komisji zakładowych i komitetów założycielskich „S”, skupiających ponad 800 członków (w dniu zebrania). Delegaci wybrali 7 – osobowy, tymczasowy zarząd Ziemi Kościańskiej, w którym funkcję przewodniczącego powierzono Stefanowi Żurkowi. Trwają spekulacje – czy zarządowi uda się odnaleźć majątek kościańskiej „Solidarności”, który „rozpłynął” się podczas stanu wojennego...”

• „Po cukrze, co już przeżyliśmy, przyszedł czas wykupu chleba i … mleka. Kościaniacy doświadczyli tej plagi w czwartek i piątek tuż przed tegorocznym Świętem Odrodzenia, kiedy to do jednej ręki wędrowało i po kilkanaście bochenków chleba. W efekcie tylko w sklepach PSS sprzedano w te dwa dni ponad 28 tysięcy bochenków. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem popyt na chleb nie przekroczył 23 tys. bochnów, a przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi 22 tys. Podobnie wygląda sytuacja z mlekiem, którego kupujący żądają coraz częściej i po 12 – 15 litrów. Kto to wypija? Czyżby prawdą było, że chlebem i mlekiem tuczy się świnki?”

SIERPIEŃ 1989

• Jedną z ostatnich decyzji rządu Rakowskiego jest urynkowienie cen żywności.

• Sejm przyjmuje kandydaturę Czesława Kiszczaka na premiera. Misja utworzenia rządu przez gen. Kiszczaka kończy się fiaskiem i ten rezygnuje z funkcji Prezesa Rady Ministrów.

• 19 sierpnia Tadeusz Mazowiecki otrzymuje misję utworzenia rządu od prezydenta Jaruzelskiego. Nicolae Ceausescu wzywa sygnatariuszy Układu Warszawskiego do interwencji w Polsce. Jego apel pozostaje bez odpowiedzi.

• W Kościanie życie toczyło się w strajkowym rytmie: „Mnożyły się akcje protestacyjne, żądano podwyżek płac. Najbardziej bodaj niezdecydowana w tym względzie okazała się być załoga kościańskiego „Metalchemu”, gdzie najpierw uzgodniono z dyrekcją podwyżkę w kwocie 50.000 złotych, by po trzech dniach zażądać – pod groźbą strajku – dalszych 50.000 złotych.”

• Uwolnienie cen żywności przyniosło podwyżki: „Za cztery plasterki szynki w kościańskim sklepie PSS klient zapłacił przed kilkoma dniami – 888 złotych. Cały kilogram zaś kosztował – 7.200 zł. Natomiast za kilo schabu placić trzeba było 5.400 zł, a za średnią krajową pensję kupić teraz można zaledwie 100 kostek masła lepszego gatunku. Pomimo tych „słonych” cen na sklepowych półkach nadal pustawo, tak, że opowieści autorów operacji „urynkowienia” o półrocznych doń przygotowaniach można chyba między bajki włożyć...”

WRZESIEŃ 1989

• 12 września Sejm zatwierdza skład rządu przedstawiony przez Tadeusza Mazowieckiego. Oprócz dwunastu przedstawicieli „Solidarności” w skład gabinetu wchodzi też czterech członków ZSL, czterech członków PZPR oraz trzech posłów SD. Minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski jest niezależny.

• „Benzynowy koszmar trwa. Kolejki pod dystrybutorami kościańskiej Stacji CPN biją wszelkie rekordy. Ludzie stoją w nich cierpliwie. Jak tak dalej pójdzie, to być może, iż już wkrótce doczekamy się na benzynowym rynku zdrowej konkurencji. „Chomiki” kiedyś przecież muszą rozsprzedać nagromadzone zapasy...”

PAŹDZIERNIK 1989

• 28 października w głównym wydaniu Dziennika, aktorka Joanna Szczepkowska słowami „Proszę Państwa, czwartego czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku skończył się w Polsce komunizm.” symbolicznie zakończyła „erę komunizmu” w Polsce.

• W Kościanie trwa bezkrólewie: „Już tylko trzech kandydatów ubiegających się o fotel naczelnika miasta stawiło się na drugie „przesłuchanie” przed oblicze prezydium MRN. Dwóch poddało się bez dalszej walki. Spośród trójki odważnych jedynie Leszek Nowak – kościaniak do niedawna jeszcze budowniczy elektrowni w Klempiczu - „przeszedł” dalej. Jednak tego „dalej” nie będzie, bo ustawa o systemie rad narodowych nie przewiduje wyboru naczelnika przy udziale jednego tylko kandydata. Tak więc kościaniakom na naczelnika miasta przyjdzie poczekać- do nowych wyborów samorządów terytorialnych.”

„Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, nad Obrą doszło do kolejnego spotkania przy „okrągłym stole”. Oprócz przewodniczącego MRN Józefa Jurgi oraz przedstawicieli TKK „Solidarność” Ziemi Kościańskiej: Barbary Mizerkowej i Stefana Żurkiewicza zasiedli przy nim: dziekan kościański ks. prałat Antoni Wilczyński i ks. proboszcz Czesław Bartoszewski, a także wiceprezes TMZK dr Krystyna Winowicz. Przedyskutowano program obchodów w mieście 71 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

LISTOPAD 1989

• Kanclerz RFN Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki uczestniczyli w mszy polowej w Krzyżowej, kończąc ją symbolicznym gestem pojednania.

• „Budynek kościańskiego Komitetu Miejskiego PZPR ma nowego sublokatora. Jest nim miejscowy Urząd Skarbowy, a konkretniej jego dwa działy: dochodów państwa i egzekucji administracyjnej. Czy tak bliskie sąsiedztwo fiskusa to wróżba bogatszych czasów dla partyjnej kasy?”

• „Ojcowie miasta zmienili nazwy dziesięciu ulic i wprowadzili jedenaście nazw nowych. Miejska Rada Narodowa w Kościanie większością głosów przyjęła pakiet zmian zaproponowany przez Zespół ds. nazewnictwa, pracujący z udziałem „Solidarności”. Na sesji przychylono się do protestu radnych Stronnictwa Demokratycznego, którzy nie pozwolili zmienić nazwy ul. Rzemieślniczej na ul. Dominikańską. Przepadł natomiast wniosek Zespołu Radnych PZPR i Bezpartyjnych, by dać radnym czas na zastanowienie, skierować projekt uchwały na wszystkie komisje i podjąć temat na następnej sesji. Długo potem trwały dyskusje, czy pod względem formalnym wszystko było w porządku. Nie ma już w Kościanie ulic: Bolesława Bieruta, Feliksa Dzierżyńskiego, Juliana Marchlewskiego, Ludwika Waryńskiego, Edwarda Dembowskiego, Bolesława Szota, Bohaterów Stalingradu, placu Sojuszu Polsko – Radzieckiego, Walki Młodych i Wiosny Ludów. Swoje ulice będą za to mieli w Kościanie m.in.: ks. prymas Stefan Wyszyński, gen. Władysław Sikorski , a także kościaniacy: Ignacy Richter, Wawrzyniec Czajka, Klemens Kruszewski, Leon Ciszak.”

GRUDZIEŃ 1989

• Sejm PRL przyjął tzw. plan Balcerowicza, czyli pakiet ustaw zmieniających ustrój gospodarczy kraju.

„364 nowe sklepy, zakłady usługowe i warsztaty rzemieślnicze zgłosiły w roku ubiegłym w kościańskim Urzędzie Skarbowym podjęcie działalności gospodarczej. Tak było, lecz w tym roku działalność czasowo zawiesiło już około 200 podmiotów gospodarczych. Największą liczbę stanowią wśród nich warsztaty rzemieślnicze. Wprawdzie niektóre robią to każdej zimy, lecz prawdą jest, iż walka z inflacja to nie żarty!”
• „Mamy w grodzie nad Obrą pierwszą prywatną „uczelnię”. Jej właścicielem jest pan Henryk Nowak z ulicy Szewskiej, który na własny rachunek prowadzi naukę jazdy pojazdami silnikowymi. Konkurencji LOK-u się nie boi, bo jak zapewnia – jest o ponad 100 tys. złotych tańszy.”

• 29 grudnia – Sejm PRL zmienił nazwę państwa na Rzeczpospolita Polska z dniem 31 grudnia 1989, a określenie „państwo socjalistyczne” zostało zastąpione sformułowaniem „państwo demokratyczne”.

STYCZEŃ 1990

• Gospodarka odczuwa szokową terapię Balcerowicza. „Drożeją też nieustannie materiały budowlane. Najtańsza dziś w okolicy cegła z cegielni w Krzywiniu kosztuje już 800 złotych (w grudniu ubr. - 310 zł). W cegielni w Przysiece Polskiej natomiast za jedną cegłę szczelinówkę, tzw. „Maxa”, żądają 2620 zł (w grudniu ub.r. - 1237 zł). Czyżby inflacja rozwiązać miała problem braku w Kościanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe?”

• „Wiele wskazuje na to, że masło najdrożej w Wielkopolsce sprzedaje się nad Obrą. W sklepach kościańśkiej PSS „Społem” płacić już trzeba było za kostkę „chłodniczego” i 5200 zł, gdy tymczasem na przykład w leszczyńskich „Delikatesach” kupowano taką samą kostkę za 3950 zł. Natomiast Kombinat PGR Manieczki za kostkę masła sprzedawaną z wozu zaparkowanego pod Ratuszem żądał „tylko” 2,7 tys. złotych. Za 3000 kostkę masła kupić zaś można od pewnego czasu w firmowym sklepiej Obrzańskiej Spółdzielni Mleczarskiej przy ul. Gen. Świerczewskiego. Słowem – rynek wolny i swawolny”.

„Cukrownia „Kościan”, która przez lata należała do producentów najtańszego w kraju cukru, dziś za jeden kilogram każe sobie płacić w zbycie – 5.200 złotych. Jednak aż... 4 tys. w tej kwocie to pieniądze odprowadzane do banku w ramach drakońskich odsetek od kredytów.”

• Samorozwiązanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

LUTY 1990

• Przywrócono Polsce dawne godło państwowe - Orła Białego z koroną według wzoru z 1927 r.

„Jakie będą dalsze losy budynku po Komitecie Miejskim byłej PZPR? Sprawa ta rozstrzygnięta zostanie dopiero po zapadnięciu decyzji specjalnej komisji rządowej powołanej do zagospodarowania majątku po partiach i organizacjach politycznych. Koncepcji jest kilka. Na razie pewne jest tylko to, że w roli tymczasowego gospodarza budynku występuje... Urząd Skarbowy, który kilka miesięcy temu zainstalował tam parę swoich biur.”

„Niemal w oczach topnieje sieć- społemowskich sklepów w Kościanie. Ma to związek z tym, iż PSS coraz chętniej oddaje zajmowane przez dziesiątki lat obiekty prawowitym właścicielom. Nareszcie tracą moc administracyjne decyzje, którymi niegdyś dowolnie zmieniano prawo własności. Pierwszych 11 sklepów kościańska „Społem” już oddała. Z dalszych sześciu właśnie się wyprowadza.”

• W wolnej Polsce inaczej ma się spożywać alkohol. „W Kościanie nie ma już „Wyrzutni”. Nazwany tym mianem lokal gastronomiczny przy targowisku zamknął swoje podwoje. A wszystkiemu winna ustawa o wychowaniu w trzeźwości, która serwowane tam w ostatnim czasie piwo zalicza, nie wiedzieć czemu, do napojów alkoholowych. Te zaś nie mogą sprzedawane być według wspomnianej ustawy w zbyt bliskim sąsiedztwie obiektów sakralnych, a także takich instytucji jak sąd czy prokuratura. Kościańscy smakosze małego z pianką mogą mówić o pechu. Z „Wyrzutni” zbyt blisko jest bowiem do wszystkich tych obiektów.”

MARZEC 1990

• Zmiana Konstytucji przywracająca po 40 latach gminom status jednostki samorządu terytorialnego. Przyjęto ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ordynację wyborcza do rad gmin.

• Padł rekord inflacji: Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja w ciągu 12 miesięcy wyniosła 1360%.

KWIECIEŃ 1990

• „27 kwietnia, na ostatniej, kończącej skróconą kadencję, sesji zebrała się Miejska Rada Narodowa. Radni w formie uchwały wyrazili wolę mieszkańców, aby w przypadku nowego, spodziewanego w najbliższych latach, podziału administracyjnego kraju, Kościan powrócił w granice województwa poznańskiego.”

• „77 kandydatów ubiegać się będzie w majowych wyborach o mandaty radnych w Kościanie. Wybierać ch będziemy w 28 jednomandatowych okręgach. Najwięcej, bo aż 28 kandydatów wystawił do wyborów Komitet Obywatelski „Solidarność”. Wśród tych, którzy zdecydowali się stanąć do wyborów jest także kilku radnych minionej kadencji.”

• „Biały Dom”, czyli budynek po byłym KM PZPR ma nowego gospodarza. Decyzją Prezydium MRN, podjętą tuż przed końcem kadencji, obiekt ten „sprezentowano” Państwowemu Ognisku Muzycznemu. Jest więc szansa, że już wkrótce Kościan mieć będzie szkołę muzyczną, a do „białego” gmachu kościaniacy chodzić będą nie po „wskazówki”, a po to by posłuchać muzyki.”

MAJ 1990

• „Nieco mniej niż połowa kościaniaków uprawnionych do udziału w wyborach poszła 27 maja br. do urn wyborczych. Ta mniejszość przekazała władzę w mieście w ręce kandydatów Komitetu Obywatelskiego. Ciekawe jaki byłby wynik wyborów, gdyby uczestniczyli w nich wszyscy mieszkańcy grodu nad Obrą, do tego uprawnieni. Szkoda, że tak się nie stało, bo jak mówi porzekadło – nieobecni głosu nie mają...”

CZERWIEC 1990

• I sesja Rady Miejskiej przebiegała bez większych sensacji. Przewodniczącym rady wybrano Kazimierza Mizerkę, który został też delegatem do sejmiku samorządowego, wraz ze Zbigniewem Przydróżnym z SD.

• II sesja Rady Miejskiej jaka rozpoczęła się o godz. 17 we wtorek 19 bm., trwała do późnych godzin nocnych i zakończyła się, czy raczej przerwano ją, o 1.15 w środę. "W trakcie obrad wybrano burmistrza Kościana, tak jak onegdaj bywało. O urząd ten ubiegało się trzech kandydatów: Aleksander Heller, Teodor Kubacki i Michał Wierzejewski. W pierwszym głosowaniu z dziesięcioma głosami wygrał A. Heller, ale było to za mało by zasiąść w fotelu burmistrza. Dwaj jego rywale uzyskali po 8 głosów. Z dogrywki wycofał się jednak T. Kubacki. Ostatecznie w II głosowaniu szala przechyliła się zdecydowanie na stronę zwycięzcy I rundy, który uzyskał 19 głosów przy 6 M. Wierzejewskiego. Dwóch radnych nie dokonało wyboru. Burmistrz Kościana – Aleksander Heller jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, specjalistą m.in. w instalacjach komunalnych. Jedno jest pewne – na nudę nie będzie narzekał...

„26 czerwca br., radni Rady Miejskiej w Kościanie zebrali się by dokończyć przerwane przed paroma dniami obrady II sesji. Na porządku obrad m.in. stanęły sprawy kadrowe. Wybrano Zarząd Miejski, w którego skład weszli: Jerzy Bartkowiak, Tadeusz Frąszczak, Stefan Jaworski, Czesław Marcinkowski i Roman Szczepaniak. Ponadto radni wybrali sekretarza, którym została Stanisława Strzymińska i skrabnika – Krystynę Tylińską. Z wyborem zastępcy burmistrza radni postanowili poczekać.” Wiceburmistrzem został później Teodor Kubacki.

 

Opracował Paweł Sałacki

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (10)

w dniu 14-06-2019 13:17:50 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Młodzi nawet nie słyszeli o kartkach na benzynę.

Młodzi nawet nie słyszeli o kartkach na benzynę.

w dniu 14-06-2019 21:39:57 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A starzy nie usłyszą o młodych, którzy przyjdą na świat za X lat, taka kolej rzeczy kartkowy benzyniaku

A starzy nie usłyszą o młodych, którzy przyjdą na świat za X lat, taka kolej rzeczy kartkowy benzyniaku

w dniu 15-06-2019 10:49:29 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Chodzi, o to, że nie znają najnowszej historii Polski. Wkuwają wielokrotnie informacje o faraonach, a nie rozumieją otaczającego świata. Nie wiedzą jak kształtowała się Europa w XX wieku, nie znają historii PRL i przemian z lat 90-tych.

Chodzi, o to, że nie znają najnowszej historii Polski. Wkuwają wielokrotnie informacje o faraonach, a nie rozumieją otaczającego świata. Nie wiedzą jak kształtowała się Europa w XX wieku, nie znają historii PRL i przemian z lat 90-tych.

w dniu 15-06-2019 10:50:16 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Bardzo ciekawe opracowanie!

Bardzo ciekawe opracowanie!

w dniu 16-06-2019 18:25:38 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A premier znał samum prawdę ;)

A premier znał samum prawdę ;)

w dniu 17-06-2019 09:56:17 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Świetny tekst Paweł !

Świetny tekst Paweł !

w dniu 06-08-2019 07:35:22 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Bardzo ciekawy tekst.Gratuluję autorowi.

Bardzo ciekawy tekst.Gratuluję autorowi.

w dniu 13-08-2019 22:36:35 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Tak oszukali w 1989r koscianiakow Tak oszukali Polakow. Zabrali ludziom. Dali jedynie nic nie wart bon prywatyzacyjny za 300zl Reszte sie oblowili Ci u wladzy , instytucje i samorzady

Tak oszukali w 1989r koscianiakow Tak oszukali Polakow. Zabrali ludziom. Dali jedynie nic nie wart bon prywatyzacyjny za 300zl Reszte sie oblowili Ci u wladzy , instytucje i samorzady

w dniu 20-08-2019 16:34:23 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Z treści artykułu wynika że Ryszard Wawrzyniak przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu. A on nie był przewodniczącym tego komitetu. W Kościanie cały ciężar tych pierwszych wyborów do Sejmu i Senatu wziął na siebie Zbigniew Jakubiak. O tym autor artykułu zapomniał albo specjalnie przeoczył. Oczywiście Ryszard Wawrzyniak tez oczywiście pomagał. Radzę autora o szczegóły zapytać się p. Zbigniewa.

Z treści artykułu wynika że Ryszard Wawrzyniak przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu. A on nie był przewodniczącym tego komitetu. W Kościanie cały ciężar tych pierwszych wyborów do Sejmu i Senatu wziął na siebie Zbigniew Jakubiak. O tym autor artykułu zapomniał albo specjalnie przeoczył. Oczywiście Ryszard Wawrzyniak tez oczywiście pomagał. Radzę autora o szczegóły zapytać się p. Zbigniewa.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.189.170.227

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.