Magazyn koscian.net
29 września 201475. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczyste obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Poznaniu 26 września br. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele miasta i powiatu kościańskiego.
Pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zgromadzili się mieszkańcy Wielkopolski, którzy licznie przybyli, by oddać hołd bohaterom – twórcom podziemnego państwa i jego żołnierzom.
- Mamy to szczęście, że każdego roku spotykamy się tutaj z ludźmi, którzy nie tylko byli świadkami walki toczonej z okupantem, ale jej bezpośrednimi uczestnikami.Żołnierze Podziemnego Państwa Polskiego, doceniamy waszą obecność wśród nas i jesteśmy z niej dumni. Dziękujemy. W Poznaniu i Wielkopolsce, która została wcielona do III Rzeszy jako Kraj Warty, funkcjonowanie konspiracyjnych struktur miało szczególne znaczenie, ale było też bardzo trudne. Wielkopolanie ginęli zamęczeni przez gestapo, w więzieniach, w Forcie VII, w obozie w Żabikowie, a jednak walka nigdy nie ustała, z każdym okupacyjnym rokiem przybierała na sile. Im okrutniejsze były represje, tym silniejszy był opór – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Jak zwykle przejmująco zabrzmiały słowa Apelu Pamięci przywołujące do wojskowego szyku poległych żołnierzy. Liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem, wśród nich przedstawiciele miasta i powiatu kościańskiego: starosta Andrzej Jęcz, burmistrz Kościana Michał Jurga i przewodniczący rady miejskiej Piotr Ruszkiewicz.
Uroczystości kontynuowano w sali konferencyjnej PAN, gdzie nastąpiło wręczenie awansów na wyższe stopnie oficerskie, odznaczeń państwowych, wojewódzkich i związkowych. Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymali m.in. kościańscy samorządowcy: burmistrz Michał Jurga, przewodniczący rady Piotr Ruszkiewicz, a także Marian Sobkowiak - prezes Oddziału w Lesznie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz członkowie nadzwyczajni ŚZŻ AK i Instytutu im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie: Zenon Jóźwiak i Marek Goryniak.
Marek Grefling, dyrektor VIII LO w Poznaniu, przypomniał bohaterskie czyny pułkownika Stefana Ignaszaka, cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego oraz długoletniego prezesa Zarządu Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy AK. Wcześniej tego samego dnia w kościele oo. Dominikanów ks. kanonik Leonard Poloch, kapelan Akowców, odprawił uroczystą mszę św. Współgospodarzami uroczystości byli: Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Zarząd Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy AK.
75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego zbiegła się w tym roku z 25-leciem założenia Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W związku z ćwierćwieczem zaplanowano wiele interesujących imprez, m.in. do końca października w parku przy CK Zamek w Poznaniu można oglądać wystawę IPN „Polska Walcząca”, 17 października w Lesznie odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „Wkład Wielkopolan w stworzenie Polskiego Państwa Podziemnego” organizowana – pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Leszna - przez Instytut im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego i poznański Oddział IPN.
TERESA MASŁOWSKA
Polskie Państwo Podziemne było wyjątkową strukturą funkcjonującą w czasie II wojny światowej. W żadnym innym kraju nie działał rząd emigracyjny, który utrzymywałby łączność z krajem, dysponował administracją, sądownictwem, wreszcie własnym wojskiem – Armią Krajową. Polskie Państwo Podziemne datuje się od 27 września 1939 r. – momentu powstania organizacji Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a w 1942 r. w Armię Krajową, która była największą podziemną armią w okupowanej Europie. Przez całą okupację działało tajne nauczanie na wszystkich poziomach nauczania. Państwo podziemne istniało do stycznia 1945 r. (tm)
Fot. Zenon Jóźwiak
Zgłaszasz poniższy komentarz:
W Polsce szybciej tworzy się Podziemne Państwo niż metro