Magazyn koscian.net
2006-03-15 10:09:48Adepci z Suhl w kuźni Koniecznego
Dziesięcioosobowa grupa niemieckiej młodzieży przez dwa tygodnie szkoliła się w zakładzie Kowalstwa Artystycznego w Krzywiniu prowadzonym przez Wiesława Koniecznego
Praktyki zawodowe w krzywińskim przedsiębiorstwie zorganizowano już po raz drugi. Młodzi kowale mieli okazję prześledzić cały cykl produkcyjny. Wykorzystywali zarówno nowoczesne maszyny, jak i tradycyjne narzędzia.
- Grupa szybko dograła się z pracownikami i uczniami – mówi właściciel zakładu Wiesław Konieczny. - Dzięki takim praktykom młodzież widzi, że można szukać pracy również poza granicami kraju.
Niemiecka młodzież na co dzień uczy się w Ośrodku Szkolenia Nowych Technik i Technologii BTZ Rohr Kloster Izby Rzemieślniczej Południowej Turyngii w Suhl. Przyjazd niemieckiej młodzieży do Polski był możliwy dzięki współpracy z leszczyńskim pełnomocnikiem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Koszty pobytu grupy dofinansowała organizacja Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
- Po raz pierwszy pięcioosobowa grupa młodzieży niemieckiej odbyła praktykę zawodową w zakładzie Wiesława Koniecznego w 2005 roku – informuje pełnomocnik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Klemens Durka. - Poziom technologiczny i jakość wykonanych wyrobów wzbudził bardzo duże zainteresowanie strony niemieckiej, która już na zakończeniu praktyki zawodowej w roku ubiegłym zabiegała o możliwość jej kontynuowania w tym samym zakładzie w 2006 roku.
Grupa niemiecka do Polski przyjechała w towarzystwie mistrza kowalstwa Gerharda Dietla i pedagog Stefanie Mittelsdorf.
- Robią wszystko to, co my - zaznaczył Wiesław Konieczny.
Problemów z porozumieniem nie było. Pracownicy zakładu dobrze radzili sobie z językiem niemieckim. Przydała się też znajomość języka angielskiego, a nawet rosyjskiego. Wydawać by się mogło, że kowalstwo to typowy męski zawód. Okazuje się, że nic bardziej błędnego. W grupie była też jedna dziewczyna.
- Przyjechała już po raz drugi. Lubi tę pracę. Czuć pasję w tym co robi – zaznacza Konieczny.
Efekty pracy młodzież mogła zabrać ze sobą. W ciągu dwóch tygodni powstawały m.in. tralki, kwiaty, elementy większych konstrukcji, a nawet popielniczki.
Kowalstwo Artystyczne Wiesława Koniecznego specjalizuje się w wytwarzaniu ręcznie kutych akcesoriów o charakterze użytkowym m.in. świeczników, lamp, balustrad, a także broni białej według średniowiecznych wzorów. Produkty z krzywińskiego zakładu trafiły już do wielu zamków i pałaców w Polsce i za granicą. (h)
GK nr 11/2006