Magazyn koscian.net
24 Sie 2015Brakuje tylko kropki nad „i”
Wpisanie na listę inwestycji finansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 wschodniej obwodnicy Kościana rozważa samorząd województwa wielkopolskiego. Miasto Kościan, gmina Kościan i powiat kościański przestawiały mocne argumenty przemawiające za realizacją tego zadania. - Informacje, które do nas dotarły to już konkret – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła
Od pięciu lat lokalne samorządy zabiegają o wybudowanie obwodnicy Kościana, której fragment stanowiłby łącznik pomiędzy drogą ekspresową S-5 i drogą krajową nr 5. W maju na spotkanie zaproszono radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, dla których powiat kościański jest częścią okręgu wyborczego.
- Przypomnieliśmy całą historię naszych starać o wprowadzenie obwodnicy wschodniej kościana do planu inwestycji samorządu wielkopolskiego. Wyposażyliśmy radnych w odpowiednie materiały argumentujące, że zasadne jest zrealizowanie jej inwestycji w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Te rozmowy odniosły skutek. Poinformowano nas, że komisja infrastruktury rozpatrywała naszą prośbę – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Kościana Michał Jurga. - Najważniejsze jest to, żeby zarząd województwa uznał, że jest to pilna potrzeba w ramach środków Unii Europejskiej.
- Koncepcja opracowana przez miasto Kościan, gminę Kościan i powiat kościański zakłada budowę obwodnicy od drogi wojewódzkiej 308 przy Nadleśnictwie Kościan przez okolice Nowego Lubosza, Pianowo. Dalej miałaby przecinać ul. Czempińską i ul. Poznańska do stacji benzynowej Shell. Dalszy odcinek stanowiłby już dojazd do drogi ekspresowej S-5. Droga miałaby długość około pięciu i pół kilometra. Odcinek o długości dwóch kilometrów jest wpisany w kontrakt na zaprojektowanie i budowę odcinka „ekspresówki” od Wronczyna do Radomicka – tłumaczył wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła.
Droga jest już wpisana w studium uwarunkowań i rozwoju gospodarczego gminy Kościan. Władze samorządowe województwa widzą jednak nieco inne rozwiązanie. Rozważane jest możliwość zastosowania półśrodka, czyli wykorzystania wjazdu do Kościana obecną drogą wojewódzką nr 308 z wykorzystaniem istniejącego ronda.
- To wstępne stanowisko. Decyzja nie jest ostateczna. Na najbliższym posiedzeniu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego projekt budowy obwodnicy zostanie przedłożony do zatwierdzenia. Decyzja pozwoli rozpocząć prace koncepcyjne. Muszą zostać opracowane różne warianty. Moim zdaniem, pod względem środowiskowym propozycja Zarządu Dróg Wojewódzkich jest nie do przyjęcia. Koncepcja, że cały ruch miałby dalej przetaczać się przez środek miasta, jest nie do obronienia – stwierdził wójt Przybyła.
Trzy lokalne samorządu podtrzymują deklaracje partycypowania w kosztach wykupu gruntów. Mocny argumentem jest także strefa gospodarcza w Pianowie o powierzchni 16 hektarów, obok którego przebiegałyby obwodnica.
- Jest bardzo dużo propozycji budowy obwodnic dla miast, ale nie zawsze są one sprzężone z dodatkowymi elementami, poza wyprowadzeniem ruchu – dodał wójt gminy Kościan.
Włodarze gminy wskazują także na stosunkowo niewielki koszt budowy obwodnicy. Droga ma powstać praktycznie w polu, gdzie nie ma urządzeń przesyłowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad koszt budowy kilometra szacuje na 7 milionów złotych, a wiaduktu w przebiegu planowanej obwodnicy na 30 – 35 milionów złotych.
2018 rok to możliwy termin oddania do użytku wschodniej obwodnicy Kościana. Wszystko zależy od decyzji samorządu województwa wielkopolskiego. Zakończenie budowy mogłoby się zbiec z uruchomieniem drogi ekspresowej S-5. (h)
Gazeta Kościańska 33/2015
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Trzy lokalne samorządu podtrzymują deklaracje partycypowania w kosztach wykupu gruntów. Jak tu zrozumieć bełkot ???