Magazyn koscian.net
2003-11-05 12:00:18By pomóc dzieciom
W czwartek, 13 listopada, o godz. 10, w auli Kolegium UAM w Kościanie rozpocznie się konferencja nt. ,,Nasz wspólny cel - interdyscyplinarne podejście do pomocy dzieciom, młodzieży i ich rodzinom’’
Jej organizatorem jest kościańska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W komitecie organizacyjnym pracują: Justyna Kram, Grażyna Majchrzycka i Adela Drgas.
Zapraszamy wszystkich, którym los dzieci nie jest obojętny na konferencję zbierającą doświadczenia i przemyślenia pracowników różnych jednostek i organizacji zajmujących się dziećmi i ich rodzinami - napisali na plakacie organizatorzy.
Do udziału w konferencji zaproszono m.in. przedstawicieli Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy oraz miejscowych przedszkoli i szkół.
Wykład inauguracyjny nt. ,,Dzieci i młodzież z układów ryzyka’’ wygłosi prof. Anna Brzezińska z poznańskiego UAM. O doświadczeniach funkcjonowania organizacji pozarządowych w systemie pomocy społecznej i budowania społeczeństwa obywatelskiego, na przykładzie Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego w Kościanie, mówić będzie jego prezes Cezary Trosiak (początek godz. 12.30). Małgorzata Przybyła z PCPR opowie o działaniach tej placówki na rzecz dzieci i rodziny. ,,Kurator sądowy jako organizator środowiska wychowawczego podopiecznego’’ będzie tematem wykładu Katarzyny Zborowskiej z Zespołu Kuratorskiego Służby Sądowej. Beata Kasperska-Ratajczak z kościańskiego Zespołu Szkół nr 3 mówić będzie o celach, założeniach i pomysłach pracy metodą projektu. Podinspektor Bronisław Frąckowiak z Komendy Powiatowej Policji opowie o przemocy w rodzinie i procedurze ,,niebieskiej karty’’. Po 20-minutowej przerwie głos zabierze Monika Witaszek-Kic z SP ZOZ, która wygłosi odczyt nt. ,,Dziecko specjalnej troski w neonatologii’’. Emilia Chrzanowska z Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Lesznie wygłosi wykład o edukacji przedszkolnej, a Izabella Korzeniowska - nauczycielka z ZS nr 3 - o współpracy z rodzicami, wywiadówkach i zebraniach. Mirosław Kąkolewicz z SP Borowo przybliży uczestnikom konferencji temat ,,Media w życiu dzieci z rodzin patologicznych’’. Katarzyna Korolewska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie opowie o formach pomocy dzieciom i młodzieży (w tym niepełnosprawnej intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi) oraz ich rodzinom realizowanych przez kościański MOPS. ,,Jak powstała pierwsza klasa integracyjna - uwagi wychowawcy po dwóch miesiącach pracy’’ to temat odczytu Marii Zalesińskiej z ZS nr 3. Natomiast Renata Skrzypek i Anna Puzarewicz z Zespołu Szkół Specjalnych opiszą działania integracyjne szkoły dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. O godz. 15.10 zaplanowano kolejną przerwę, po której głos zabiorą: Elżbieta Bączyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - ,,Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki’’, Bogumiła Banaszak z ZS nr 3 - ,,Programy profilaktyczne i naprawcze w szkole’’ oraz Jadwiga Koźlik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - ,,Systemowe podejście do terapii dziecka i rodziny’’.
Po zakończeniu konferencji (około godz. 16) będzie można zwiedzić siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kościelnej 5 a. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja ,,GK’’. (kar)