Magazyn koscian.net

2005-06-15 09:47:32

Cywilizowanie wodociągów

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kościanie został zmuszony przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do zawarcia umów o dostarczanie wody i odbiór ścieków z mieszkańcami osiedla Ogrody

Spór, którego ofiarami stali się mieszkańcy ,,Ogrodów’’ ciągnie się od sześciu lat. Od maja 1999 roku Kościańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego domaga się od miasta przejęcia wybudowanej przez TBS sieci wodociągowej i podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami wody. Sprawa od lat wędruje po sądach, a miasto odmawia nie tylko przejęcia sieci, ale i podpisania umów. Przez kilka lat na osiedle (dwa bloki TBS i 34 domy jednorodzinne) dostarczano wodę... za darmo. Nikt z odbiorców nie płacił. Ostatecznie miasto posunęło się do szantażu, grożąc odcięciem dostaw wody jeśli nie będzie za nią w całości płacił TBS, w tym za nie mające z nim żadnego związku osiedle domów jednorodzinnych.

 Z uwagi na ciągnący się proces TBS wystąpił o zbadanie sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po przystąpieniu UOKiK do prac miejskie wodociągi nagle postanowiły podpisać tymczasowe porozumienie z mieszkańcami, na mocy którego mogli wreszcie zacząć płacić za pobieraną wodę.

 To posuniecie miasta nie wpłynęło na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał, że miasto ,,stosuje praktyki monopolistyczne poprzez nadużywanie pozycji dominującej na rynku zaopatrzenia mieszkańców w wodę’’. Urząd nałożył na wodociągi karę finansową i nakazał w trybie natychmiastowym zawarcie umów z mieszkańcami. Od tej decyzji miasto odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wnosząc jednocześnie o wstrzymanie nakazu zawarcia umów.

 Warszawski sąd uznał, że Prezes UOKiK nadając swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności postąpił prawidłowo kierując się ważnym interesem mieszkańców, którzy mają prawo do tego, aby ,,w sposób niezakłócony korzystać z podstawowego dobra cywilizacji jakim jest dostęp do wody w miejscu zamieszkania’’.

 Sąd stwierdził, że miasto dostarczając wodę nielegalnie (bez wymaganych umów) może w każdym momencie zaprzestać jej dostarczania. Dlatego, by chronić interes konsumentów konieczny jest nakaz zawarcia umów. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdza: ,,nie do przyjęcia jest sytuacja, w której pomimo pięcioletniego faktycznego funkcjonowania instalacji sanitarnej Gmina, obowiązana do jej odbioru, utrzymywała mieszkańców osiedla – swoich kontrahentów – w ciągłej niepewności co do dostaw wody, grożąc jej odcięciem. (...) Na Gminie spoczywa obowiązek zawarcia takich umów’’.

Trzeba było zaangażowania centralnych organów państwa, by mieszkańcy ,,Ogrodów’’ nie byli więcej straszeni przez swoje miasto. Miejskie wodociągi muszą podpisać umowy, które zastąpią funkcjonujące od pół roku tymczasowe porozumienia.   (s)
 
GK nr 24/2005
Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.191.165.192

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.