Magazyn koscian.net
2006-11-08 10:38:53Czas odkręcić kurek z gazem
Za dwa, a najdalej trzy miesiące mieszkańcy Kościana oraz gmin Kościan i Śmigiel będą mogli korzystać z gazu wydobywanego z miejscowych złóż
Od kilku lat do budżetu gminy Kościan, w której odkryto złoża gazu i usytuowano największą i najnowocześniejszą kopalnię gazu w Polsce, wpływają spore zyski. Wkrótce zyskać mają też mieszkańcy trzech gminy powiatu kościańskiego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami za dwa, a najdalej trzy miesiące mieszkańcy Kościana oraz gmin Kościan i Śmigiel będą mogli korzystać z gazu wydobywanego z miejscowych złóż. Wstępne wyliczenia pozwalają sądzić, że gaz z Kościana będzie tańszy o 16, a może nawet 20 procent.
- Mam satysfakcję, że po latach zmagań udało się i Kościan wreszcie będzie miał miejscowy gaz – przyznał wójt Henryk Bartoszewski podczas wtorkowej konferencji prasowej, stwierdzając, że o kościańskim gazie mógłby mówić godzinami.
Przypomniał też, że w ciągu pięciu lat czterokrotnie był na rozmowach w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie w Warszawie.
– Dziś i starosta, i ja mamy zadowolenie, że nasze wysiłki przyniosły skutek. Nie zniechęcały nas niepowodzenia. Co więcej, już wkrótce gaz z kościańskich złóż będzie zaopatrywał Poznań, bo jest spora rezerwa – powiedział wójt i wyliczył, że dziś wydobywa się około 70 tysięcy metrów sześciennych na godzinę, a można pobrać nawet 200 tysięcy. – Po wybudowaniu magazynu gazu w Bonikowie będzie można pobrać nawet trzysta tysięcy na godzinę. Już dziś kościański gaz jest wpuszczany do systemu, idzie na rozdzielnię i tłoczony jest do Kamieńca, Rakoniewic, Stęszewa, Wielichowa, Grodziska i Nowego Tomyśla. Mamy go cały czas w jednej z rur, która jeszcze osiem lat temu zaopatrywała Kościan. Stąd między innymi nasza determinacja w tej walce. Ale teraz jesteśmy już bardzo blisko celu. I co za tym idzie, kościański gaz będzie tańszy o 16-20 procent, licząc wartość dostarczonej energii – obwieścił wójt powołując się na wyliczenia ekonomistów. – I gminie, i powiatowi zależy na tańszej energii, bowiem większość szkół, sal sportowych i urzędów jest zasilana gazem. Oprócz strony ekonomicznej trzeba wziąć pod uwagę też to, że jest to ekologiczne.
Gaz z kościańskich złóż jest najlepszym z dotychczas odkrytych w Polsce. Ma wysoką kaloryczność (ma od 82 do 85 MJ/m sześc.), nie wymaga też drogiej technologii osuszania. Po raz pierwszy przy przesyle z głowic do ośrodka zbioru zastosowano tzw. rybią ość, a wstępna obróbka gazu następuje już w miejscu wydobycia. Zasoby gazu wydobywanego na Ziemi Kościańskiej wystarczą na 25-30 lat. W Wielkopolsce wciąż trwają poszukiwania nowych złóż. Prace prowadzone są m.in. w Czerwonaku, Pobiedziskach, Międzychodzie i Sierakowie.
- Dzięki wykorzystaniu gazu z naszych lokalnych złóż wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne. Może być to też impuls do rozwoju gospodarczego – stwierdził uczestniczący też w konferencji starosta Andrzej Jęcz.
- Mając miejscowy gaz, czyli możliwość skorzystania z tańszej energii sprawimy, że inwestowanie na Ziemi Kościańskiej stanie się opłacalne – dodał wójt Bartoszewski.
W pierwszej kolejności kościański gaz ma trafić do Kościana, gminy Kościan i gminy Śmigiel. Trwają już prace nad przestawieniem systemu. Potem przyjdzie czas na regulację lub wymianę dyszy we wszystkich mieszkaniach. Jak zapewnia wójt Bartoszewski mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych z tą operacją. (kar)
GK 45/2006