Magazyn koscian.net
2007-07-18 09:29:14Czekając na montera
W tym tygodniu do sieci wprowadzono gaz z miejscowych złóż. Około stu monterów ruszy teraz do domostw w celu przystosowania urządzeń do nowego typu gazu
– Ten gaz będzie tańszy, ale też mniej kaloryczny. Trudno oszacować o ile mniej zapłacą jego odbiorcy. Najmniej odczują to ci, którzy używają tylko kuchenek gazowych. Najbardziej ci, którzy ogrzewają gazem domy – wyjaśnia Leszek Łuczak, pełnomocnik ds. PR Wielkopolskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o. o. Grupy Kapitałowej Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe S. A.
„Mam satysfakcję, że po latach zmagań udało się i Kościan będzie miał wreszcie własny gaz” – mówił na naszych łamach w listopadzie ubiegłego roku wójt gminy Kościan Henryk Bartoszewski („GK” z 8 listopada 2006).
Na początku tego tygodnia kurek z gazem został odkręcony. Gaz z kościańskich złóż trafił do sieci. W około 10 200 gospodarstwach konieczne jest teraz dostosowanie urządzeń gazowych do jego odbioru. Około stu monterów zatrudniła firma, która wygrała przetarg na przestawienie urządzeń.
- Gaz GZ 41,5 ma inny skład i kaloryczność niż stosowany do tej pory w tym rejonie gaz wysokometanowy GZ – 50. Adaptacja urządzeń - przede wszystkim dysz - ma na celu optymalne wykorzystanie przez odbiorców nowego rodzaju gazu – zapewnia Leszek Łuczak z Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o. o.
Przystosowanie urządzeń rozpocznie się od Kościana. Później monterzy przystąpią do pracy na terenie gminy Kościan. Harmonogram przewiduje, że operacja potrwa do końca września. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że przystosowywanie urządzeń uda się zakończyć wcześniej. Inwentaryzacji już w kwietni dokonali pracownicy Rozdzielni Gazu Kościan.
Do gazu o nowych parametrach muszą zostać dostosowane wszystkie urządzenia – palniki gazowe, kotły centralnego ogrzewania, podgrzewacze do wody oraz urządzenia stosowane w przemyśle. Nowy gaz wymaga bowiem zastosowania większych dysz palników. Przez jakiś czas mieszkańcy Kościana i okolicznych miejscowości będą używać nowego gazu na nieprzystosowanych urządzeniach. Nie wiąże się to jednak z koniecznością ograniczenia ich wykorzystania. Urządzenie mogą pracować na gazie o innych parametrach, ale będą mniej wydajne.
Urządzenia zostaną przystosowane do odbioru nowego gazu bezpłatnie. Należy jednak pamiętać o kilku warunkach. Przede wszystkim urządzenia muszą być sprawne technicznie i zainstalowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Monter do wszystkich części wymagających wymiany lub regulacji musi mieć swobodny dostęp, a grzejniki wody przepływowej i kotły gazowe muszą posiadać odprowadzanie spalin bezpośrednio do przewodu kominowego. W przypadku urządzeń, które są objęte gwarancją przestawienia będą dokonywać serwisanci danej marki.
- Założenie dyszy w gazówce, czy piecu centralnego ogrzewania zajmuje jakieś dwadzieścia – trzydzieści minut. Nie jest to skomplikowana czynność – uspokaja Robert Bednarek z Kościana, jeden z monterów.
- Na temat operacji przestawiania urządzeń odbiorców z Kościana i gminy Kościan informowano poprzez komunikaty prasowe oraz ulotki – zaznacza Leszek Łuczak. – W przypadku jakichś niejasności lub problemów odbiorcy mogą od siedemnastego lipca zasięgać informacji, dzwoniąc na specjalna infolinię. (h)
Nie daj się oszukać!
Czynności związane z dostosowaniem urządzeń do nowego gazu zostaną wykonane bezpłatnie. Monterzy nie mogą pobierać żadnych opłat z tego tytułu. O terminie wizyty montera odbiorcy zostaną poinformowani z kilkudniowym wyprzedzeniem.
- Wszyscy monterzy odwiedzający odbiorców domowych będą mieli ofoliowane specjalne identyfikatory ze zdjęciem, nazwiskiem i numerem. Urządzenia przestawione będą oznaczać nalepkami z ich numerem identyfikacyjnym – informuje Leszek Łuczak z Wielkopolskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Sp. z o.o.
Identyfikatory ważne będą tylko z dowodem tożsamości. Wiarygodność informatora będzie można sprawdzić telefonicznie.
Na czas trwania akcji uruchomiono infolinię: 0 800 100 111. Informacje dotyczące przestawiania urządzeń można uzyskać także dzwoniąc do Działu Przestawiania Zakładu Gazowniczego w Poznaniu pod numer: 061 8545 558. (h)