Magazyn koscian.net
2006-07-26 17:24:40Czempiń w czołówce rozwijających się gmin
W opublikowanym w ubiegły czwartek Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" Czempiń zajął 9 miejsce w Wielkopolsce na liście gmin dbających o dynamiczny i zrównoważony rozwój
Gmina Czempiń należy do najbiedniejszych w powiecie kościańskim i przywykliśmy do jej wizerunku malowanego w szarych barwach. Tymczasem analiza czternastu kryteriów wpływających na rozwój gmin wskazuje, że Czempiń systematycznie – choć pewnie jeszcze dla wielu niezauważalnie – pnie się w górę. Według przyjętej przez ekspertów z ,,Rzeczpospolitej’’ metodologii - mającej dać jak najszerszy obraz gmin - Czempiń sklasyfikowano na 9 miejscu w Wielkopolsce i 89 miejscu w kraju w kategorii gmin miejskich i wiejsko-miejskich. Czempiń jest jedyną gminą z powiatu kościańskiego, która zmieściła się w pierwszej krajowej setce dynamicznie rozwijających się samorządów.W rankingu ,,Rzeczpospolitej’’ uhonorowano te samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia przy jednoczesnym zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.
Ranking przeprowadzony został w dwóch etapach. W pierwszym wybrano gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2002 - 2005 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Przeanalizowano w ten sposób - posiłkując się danymi z Ministerstwa Finansów - wszystkie gminy i miasta w trzech kategoriach samorządów: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.
Aby wybrać samorządy do drugiego etapu rankingu punktowano między innymi:
- dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2002- 2005,
- wartość środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca, które w 2004 i 2005 roku wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta,
- zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2002-2005,
- nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2002-2005,
- tempo wzrostu dochodów podatkowych (bez podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych) w latach 2002-2005,
- relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2002-2005,
- dynamikę wzrostu wydatków ogółem na mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2002-2005: transport i łączność, ochrona środowiska.
- wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2004 i 2005 roku,
- liczbę podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2002–2005.
Do drugiego etapu przeszło 450 samorządów: 50 miast na prawach powiatu, 200 pozostałych miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 200 gmin wiejskich. Czempiń po uwzględnieniu danych z dodatkowego badania ankietowego zajął w kategorii miast i gmin wiejsko-miejskich 89 miejsce w Polsce, co dało mu 9 lokatę w Wielkopolsce.
Pozostaje życzyć mieszkańcom gminy, aby tendencje statystyczne przełożyły się na widzialne dla wszystkich efekty. Jak wynika z rankingu, kierunek jest dobry. (s)