Magazyn koscian.net
2004-02-03 14:01:39Czempińska Harfa przed jubileuszem
Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze Harfa przygotowuje się do tegorocznego podwójnego jubileuszu: 120-lecia założenia czempińskiego Koła Śpiewackiego i 95-lecia rejestracji Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego - organizacji, które są prekursorami Harfy. Uroczystości zaplanowano na listopad br.
- Pragniemy, aby był to jak najpełniejszy zarys dziejów - informuje Stanisław Wiśniewski. - Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które wspomogły nas udostępniając materiały, dzieląc się wspomnieniami i zaangażowaniem w tworzenie książki. Dziękujemy też osobom takim jak pani Zofia Stanisławska z Czempinia, długoletnia chórzystka, która wsparła nas duchowo przesyłając okolicznościowy wiersz swego autorstwa.
Czempińscy chórzyści ponawiają apel do osób dysponujących starymi fotografiami, dokumentami czy innymi pamiątkami mającymi związek z tematami podejmowanymi w przygotowywanej publikacji. Zainteresowani mogą kontaktować się telefonicznie ze Stanisławem Wiśniewskim pod numerem: (61) 282 64 44.
Zarys Dziejów obejmować będzie opis działalności grup śpiewaczych, muzycznych, teatralnych czempińskiej gminy i tradycji kulturalnych pałacu w Czempiniu, od roku 1884, kiedy to pojawiły się pierwsze znane wzmianki i założono czempińskie Koło Śpiewackie. Publikacja zostanie wzbogacona wspomnieniami nieżyjących i żyjących działaczy kulturalnych Ziemi Czempińskiej.
Dodatkowo, dla uczczenia nadchodzącego jubileuszu, CTŚ Harfa opracowało nową pieczątkę chóru zawierającą daty założenia Koła Śpiewackiego i rejestracji CTŚ. A podczas listopadowych uroczystości zasłużeni działacze chóru uhonorowani zostaną odznaczeniami.
- Poza przygotowaniami do jubileuszu zajmujemy się oczywiście bieżącą działalnością - mówi Stanisław Wiśniewski. - W każdą środę i piątek o godzinie 17. w Szkole Podstawowej w Czempiniu odbywają się nasze próby, na które wszystkich chętnych serdecznie zapaszamy. Osoby nieśmiałe mogą skorzystać z indywidualnych przesłuchań.
Czempińscy chórzyści mają też propozycję dla osób, które nie zdecydowały się na czynne śpiewanie. Dla nich to, w ubiegłym roku, powołano Klub Miłośników CTŚ Harfa. Prezesem Klubu jest Halina Wagner z Czempinia. Organizacja liczy obecnie 20 członków korzystających z takich samych praw jak chórzyści.
- Cieszy nas także wzrastająca aktywność młodzieżowych grup muzycznych i chóralnych w gminie - wyznaje S. Wiśniewski. - Wymienię tu choćby 50-osobowy chór w Gimnazjum pod kierownictwem nauczycielki Jolanty Sobolewskiej i tak samo liczny zespół muzyczny z czempińskiej Szkoły Podstawowej, którym kieruje nauczycielka Teresa Malicka. Podobne zespoły działają też w Borowie, Głuchowie i przy czempińskiej parafii. Prowadzeniem tego ostatniego zajmuje się organomistrz Paweł Szukalski. Ze wszystkimi tymi zespołami mamy dobry kontakt i nadzieję, że ich wychowankowie zasilą kiedyś szeregi chóru Harfa.
Czempiński chór znany jest także poza granicami gminy z licznych wyjazdow i gościnnych koncertów. Od dawna prowadzi też ożywioną współpracę z chórami: Lutnia i Arion z Kościana, Moniuszko ze Śremu, Cecylia z Mosiny, chórem im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic i Castellum Cantas - Chórem Zamku Kórnickiego.
ROBERT GORCZYŃSKI