Historia
23 listopada 2019Czy kościański zabytek służył Sobieskiemu jako ołtarz polowy?
12 września 1683 roku armie sojusznicze dowodzone przez króla Polski Jana III Sobieskiego stoczyły decydującą bitwę pod Wiedniem, podczas której rozbito turecką armię dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę.
Według hipotezy Klemensa Kohlera świadkiem tego wydarzenia był najcenniejszy zabytek kościańskiej fary, pochodzący z roku 1507, ołtarz Zesłania Ducha Świętego. Miał on służyć królowi Sobieskiemu pod Wiedniem jako ołtarz polowy.
Ołtarz ten według kościańskiej tradycji nosił też nazwę „Wszystkich Świętych” oraz „Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny”. Do początku XX wieku przebywał w obecnej kaplicy p.w. św. Benona, obecnie znajduje się przy ambonie.
Pierwotnie był to poliptyk, lecz do naszych czasów zachował się jako tryptyk. W środkowej części umieszczona jest postać Marii, o nieco orientalnych rysach twarzy, w otoczeniu 12 apostołów. Na awersach zachowanych skrzydeł wyobrażone zostały sceny pasyjne, z drugiej strony – sceny z dzieciństwa Chrystusa.
Jak dotąd nikt nie udowodnił, że kościański ołtarz wyruszył z Sobieskim pod Wiedeń, ale też nikt nie obalił hipotezy Koehlera...
Zainteresowanym historią zabytkowego ołtarza z kościańskiej fary polecamy publikację Jana Pawickiego, którą bezpłatnie można pobrać z poniższego adresu:
koscian.pl/files/8024/500_lat_oltarza.pdf
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Tak, służył.