Magazyn koscian.net

2004-08-10 20:04:15

Czy to już mur obronny?

Jak już informowaliśmy w Kościanie, przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego, trwają archeologiczne prace badawcze, których celem jest uchwycenie południowej części średniowiecznych murów obronnych miasta oraz odnalezienie kościańskiego zamku.

Prowadzi je Janusz Grupiński z Muzeum Regionalnego. Obecnie, oprócz trzech pracowników zatrudnionych przez Urząd Miejski, pomaga mu studentka archeologii Anna Lipkowska oraz wolontariusz Łukasz Urbaniak (planuje studiować historię). Przed tygodniem donosiliśmy o odnalezieniu, w wykopie o wymiarach 6 na 3 metry, pozostałości muru i solidnej ławy fundamentowej. Wtedy tylko przypuszczaliśmy, a dziś już wiemy z pewnością, że: - Ten mur, to relikt szkoły parafialnej - powiedział J. Grupiński - Mamy w muzeum plan miasta z 1910 roku, na którym właśnie w tym miejscu jest usytuowana. W wykopie uchwycono prawdopodobnie południowo-zachodni narożnik szkoły, która funkcjonowała w pobliżu fary od średniowiecza, aż do 1940 roku, gdy jej rozbiórkę nakazali hitlerowcy. Pozostałości muru wykonane są z cegły o wymiarach: 30x15x7 cm, a sam mur znajduje się na solidnej ławie fundamentowej kamienno-ceglanej. Jednak w piątek w wykopie pojawiło się chyba coś ciekawszego! W południowej części zaznaczył się wyraźnie starszy wkop, który jest prostopadle przecięty pozostałością fundamentu parafialnej szkoły. Miejsce, w którym pojawił się wkop pasuje do tego, by zaryzykować tezę o średniowiecznym murze obronnym. Niestety, jak na razie oprócz charakterystycznego przebarwienia ziemi, w tzw. warstwie kulturowej nie ma zabytków, choćby w postaci cegieł. A warto przypomnieć, że kościańskie mury obronne wzniesiono właśnie z cegieł. Z drugiej strony jednak w 1704 roku Szwedzi, ponownie zajmując Kościan, rozpoczęli systematyczną rozbiórkę fortyfikacji. Cegła z murów szła na budowę kamienic jeszcze w XIX wieku. Ponadto jest to wierzch owej warstwy kulturowej i tak naprawdę dopiero jej eksploracja pozwoli zweryfikować pierwsze hipotezy. We wtorek teren wykopalisk wizytowała konsultant naukowy kościanskich badań dr hab. Hanna Koćka-Krenz i formalny kierownik prac dr. hab. Jan Czebreszuk. (c)

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.144.48.72

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.