Historia
10 stycznia 2023Dwór w Cichowie kończy 115 lat. Czy odzyska dawny blask?
Niegdyś perła Cichowa, dziś plądrowany pustostan w zaniedbanym parku. Dwór w Cichowie opustoszał 15 lat temu. Spadkobiercy właścicieli, którzy mogą przejąć obiekt, zainteresowani byli jego sprzedażą. Czy znajdzie się kupiec, który przywróci mu dawny blask?
Najstarsze opublikowane zdjęcie dworu, nazywanego dziś powszechnie pałacem, znaleźć można w wydanym w 1912 roku albumie „Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem” autorstwa Leona Durczykiewicza. Tak opisał go czempiński fotograf:
Cichowo, powiat kościański, własność Mieczysława Bukowieckiego. Majątek ten należał przez długie wieki do klasztoru Benedyktynów w Lubiniu; już w 13. wieku potwierdził, jak kroniki wykazują, Leszek Czarny akt donacyi na rzecz klasztoru. Od roku 1898 znajduje się Cichowo w posiadaniu obecnego właściciela. Dwór jest zupełnie nowy; wystawił go obecny właściciel w r. 1908 według planów architekta Rogera Sławskiego z Poznania
Fundator posiadłości - Mieczysław Bukowiecki – był tytularnym generałem brygady Wojska Polskiego, uczestnikiem I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i walk o niepodległość Polski z bolszewikami. W stan spoczynku przeszedł w 1926 roku i ostatnie lata życia spędził w majątku Cichowo, gdzie zmarł 18 grudnia 1931.
Po wojnie majątek Bukowieckich przejęło państwo. W czasach PRL mieścił się w nim oddział dziecięcy kościańskiego „sanatorium”, a w III RP ośrodek rekolekcyjny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Budynek był użytkowany do roku 2008. Od tego czasu sukcesywnie popada w ruinę.
Nieruchomość przejęta na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944 roku pozostawała w rękach Skarbu Państwa do roku 1992, kiedy to wojewoda leszczyński przekazał ją gminie Krzywiń na realizację zadań z zakresu kultury i turystyki. Po opuszczeniu pałacu przez ostatniego najemcę gmina postanowiła go sprzedać.
W 2010 roku ruszyły przygotowania do ogłoszenia przetargu. Założenia były optymistyczne. Cenę wywoławczą szacowano na 1,9 mln złotych. Zakładano, że nie będzie problemu ze znalezieniem chętnych na zakup. Pałac znajduje się w pobliżu jeziora, z dala od zabudowań i może być przekształcony w luksusowy hotel i SPA.
Przetarg ogłoszono dopiero w 2012 roku. Chętnych do zakupu zabytkowego obiektu nie było. Drugiego przetargu nie udało się ogłosić ponieważ wojewoda nakazał wstrzymanie procedur związanych ze sprzedażą. Powodem były roszczenia jednego z potomków dawnych właścicieli. Zażądał on zwrotu nieruchomości. Gmina zaproponowała mu skorzystanie z prawa pierwokupu, ale nie był tym zainteresowany.
Ruszyła długa procedura ustalania, czy potomek właścicieli ma prawo ubiegać się o zwrot majątku. W takiej sytuacji władze gminy chciały przekazać nieruchomość na rzecz Skarbu Państwa. Nie było na to jednak zgody.
Zmiana statusu prawnego nastąpiła w 2021 roku. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stwierdził nieważność decyzji wojewody leszczyńskiego z 1992 roku. Uznał, że została ona wydana z naruszeniem prawa. Minister podkreślił, że gmina Krzywiń nie wykonała na nieruchomościach jakichkolwiek czynności związanych z wykonywaniem zadań własnych w zakresie stworzenia centrum kulturalno-turystycznego w Cichowie. Nie zostały zatem spełnione przesłanki, umożliwiające przekazanie nieruchomości. Spadkobiercy mogą uregulować w sądzie kwestie własności. (s)
Fotografia z „Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem” Leona Durczykiewicza
Na filmie z kanału UrbeX Passion zobaczyć można jak wyglądało wnętrze pałacu wiosną 2020 roku
Fot. Leon Durczykiewicz
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Byłam tam na wycieczce szkolnej w 96roku z całą szkoła i naprawdę mogę powiedzieć że było super.