Magazyn koscian.net

24 października 2012

Film i nie tylko

Julita Glinkowska, Marlena Kustosz i Adam Barański, uczniowie kościańskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka pod opieką Anny Golczak wzięli udział w III Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Do Warszawy zaproszono 175 osób z 41 szkół z całej Polski. Młodzież miała szansę zaprezentować swoje projekty profesjonalistom z branży filmowej


    Warto przypomnieć, że Filmoteka Szkolna to program mający na celu wprowadzenie edukacji filmowej do systemu zajęć lekcyjnych w szkołach. Podstawą programu jest pakiet zawierający 55 wybranych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, omówienia i scenariusze analizy filmowej. Program ma otwartą formułę, co umożliwia prowadzenie zajęć zarówno w systemie lekcyjnym jak i pozalekcyjnym.
   
Członkowie Klubu Filmowego w ,,Ratajczaku’’ przez cały rok brali udział w warsztatach rozwijających ich umiejętności reżyserskie i operatorskie. Nakręcili etiudę „Adam, człowiek, który zgrzeszył” i zorganizowali uroczystą premierę filmu. Ponadto  przystąpili do projektu ,,Focus na piłkę’’ organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Są jedyną grupą z powiatu kościańskiego i jedną z dwóch spoza Poznania. Ich zadaniem jest nakręcenie filmu dokumentującego kulisy Euro 2012 w Poznaniu. Uczestnicy mają bowiem samodzielnie stworzyć film od etapu poszukiwania tematu i pisania scenariusza, po montaż. W projekt ten zaangażowani są m.in. Janusz Piwowarski - operator filmowy i współorganizator festiwalu filmowego „Off Cinema”, który prowadzi cykl warsztatów i reżyser Dorota Latour.  
   
- Z każdej szkoły na warszawski festiwal mogło pojechać maksymalnie trzech uczniów i opiekun. Po długiej naradzie zdecydowaliśmy, iż na festiwal pojadą Julita Glinkowska, Marlena Kustosz i Adam Barański – informuje Anna Golczak, opiekun szkolnego Koła Filmowego, działającego od września 2011 r.
  
 Młodzi filmowcy spędzili w stolicy dwa dni. Uczestniczyli w uroczystym otwarciu festiwalu, którego dokonali: Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Maciej Ślesicki, dyrektor Warszawskiej Szkoły Filmowej i Alicja Pacewicz, dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pierwszego dnia młodzież zwiedziła wytwórnię Chimney Pot, w której m.in. produkowane są filmy fabularne takie jak np. ,,Jesteś Bogiem’’, czy ,,Katyń’’, przygotowane są efekty specjalne i obróbka kinowa. Z bliska przyglądano się wyposażeniu studia, dowiadywano jak powstają reklamy i jak robi się efekty specjalne. Organizatorzy zabrali też młodych filmowców do Szkoły Wajdy i Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Miniatur Filmowych, studia Platige Image, Wytwórnii Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Filmoteki Narodowej, TPS Film Studio i Newborn Studio.
   
Podczas warsztatów można było obejrzeć efekty specjalne z filmów ,,Sala samobójców’’ i ,,Baby są jakieś inne’’. Z młodzieżą spotkali się eksperci, którzy omówili przygotowane w ciągu roku etiudy filmowe. Były też zajęcia integracyjne. Drugiego dnia warsztatów w Warszawskiej Szkole Filmowej odbyły sie targi projektów. Filmy oceniali i komentowali m.in. Wojciech Klimala i Grzegorz Emanuel. Podczas targów projektów można było zobaczyć, że film inspiruje nie tylko do tworzenia etiud, gazetek szkolnych i prac plastycznych, ale również do aktywnych działań poza murami szkoły. Wszystkie zaproszone grupy przygotowały stanowiska, na których prezentowano dorobek i projekty.
  
 - Nasz projekt pod tytułem ,,Focus na piłkę’’ cieszył się ogromnym zainteresowaniem – podkreśla opiekunka klubu, przypominając, że film dokumentalny powstaje we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i opowiada o życiu poznaniaków w czasie Euro 2012. - Zaprezentowaliśmy fragmenty, a właściwie materiał roboczy, gdyż w ostatnim tygodniu kończyliśmy prace nad montażem naszej etiudy. Nazwaliśmy ją wstępnie ,,Nie ma nic za darmo’’. Opowiada o jednym dniu z życia konduktorki, pani Eli, w czasie rozgrywanych w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej. Nasz ekspert, którym był Adam Panek, reżyser filmu ,,Daas’’, z uznaniem odniósł się do różnorodności podejmowanych tematów.
   
Spore wrażenie na młodych filmowcach zrobiło spotkanie z ekspertami, znanymi reżyserami i aktorami: Marią Sadowską, Adamem Woronowiczem, Maciejem Ślesickim, Xawerym Żuławskim, Joanną Kulig. Podczas targów projektów uczniowie mieli możliwość porozmawiać z każdym z nich, stanąć do wspólnego zdjęcia lub zdobyć autograf. Gwiazdą festiwalu stał się Adam Barański, który zaśpiewał irlandzką piosenkę. Jego występ podobał się wszystkim, a dowodem na to niech będzie fakt, że udzielał licznych wywiadów szkolnym telewizjom i lokalnym gazetom.
   
- Spotkanie tak wielu gwiazd w jednym miejscu było ogromnym przeżyciem dla nas wszystkich. Cieszę się, że mogliśmy skorzystać z niepowtarzalnej okazji spotkania pasjonatów filmowania, że mogliśmy poznać chłopaków z Góry, którzy wygrali już wiele konkursów filmowych, a jeden z nich dostał się nawet do szkoły filmowej. To właśnie oni stali się dla nas inspiracją i motywacją do dalszej pracy – zapewnia Marlena Kustosz. (kar)

42/2012

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (4)

w dniu 26-10-2012 16:31:50 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Anna Golczak to ta w środku na zdjęciu?

Anna Golczak to ta w środku na zdjęciu?

w dniu 29-10-2012 09:57:27 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

on naprawde swietnie spiewa

on naprawde swietnie spiewa

w dniu 31-10-2012 15:59:32 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

można gdzieś zobaczyć ten film?

można gdzieś zobaczyć ten film?

w dniu 14-11-2012 19:44:14 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Tak, to ta w środku. ;) A co do Adama, to talent, ktory sie marnuje.. Ale spiewa swietnie!

Tak, to ta w środku. ;) A co do Adama, to talent, ktory sie marnuje.. Ale spiewa swietnie!

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.142.255.23

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.